FB TW PIN NWS
BioRank 7636

Necdet Üruğ

Doğum tarihi : ??.??.1921 Ölüm tarihi : 18.Nisan.2021
Necdet Üruğ kaç yaşında öldü : 100
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker
Necdet Üruğ doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Necdet Üruğ Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 19. Genelkurmay Başkanı'dır.

Necdet Üruğ, 1921 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Necdet Üruğ’dur.

Necdet Üruğ, 1939 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1942 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1948 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı yaptı. 1950 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 5. Kolordu Karargâh Subaylığı, 28. Tümen 28. Topçu Alayında Batarya Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 9. Tümende Tabur Komutanlığı, 6. Zırhlı Tugay Kurmay Başkanlığı, Kıbrıs Silahlı Kuvvetler Teşkilat Eğitim Şube Müdürlüğü, Kıbrıs Ordusu Eğitim Grup Başkanlığı ve Kıbrıs Silahlı Kuvvetleri Türk Alay Komutanlığı ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Dairesi Özel Plan Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1966 yılında Tuğgeneralliğe terfi ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Daire Başkanlığı yaptı. 1969 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı, Belçika/Mons'ta Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1973 yılında Korgeneralliğe terfi ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı ve 15. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1977 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, 1. Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptıktan sonra, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı uhdesinde olmak üzere, 27 Ağustos 1981 - 15 Kasım 1982 tarihleri arasında Devlet Başkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği, 15 Kasım 1982 - 1 Temmuz 1983 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevlerini, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü.

6 Aralık 1983 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 02 Temmuz 1987 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet Üruğ; Fatma Nejla Üruğ ile evli olup iki çocuk babasıdır.

Necdet Üruğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 15. Genelkurmay Başkanı olan Faruk Gürler’in yeğenidir.

Necdet Üruğ, 18 Nisan 2021 tarihinde İstanbul'da 100 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Necdet Üruğ için yapılan aramalar

Necdet Üruğ, Necdet Üruğ biyografi, Necdet Üruğ hayatı, Necdet Üruğ özgeçmişi, Necdet Üruğ hakkında, Necdet Üruğ doğum yeri, Necdet Üruğ fotoğraf, Necdet Üruğ video, Necdet Üruğ resim, Necdet Üruğ kimdir?, Necdet Üruğ kaç yaşında?, Necdet Üruğ nereli, Necdet Üruğ memleketi