FB TW PIN NWS
BioRank 7140

Narendra Modi

Doğum tarihi : 17.Eylül.1950
Narendra Modi kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Narendra Modi doğum yeri : Vadnagar, Hindistan

Narendra Modi Biyografisi

2014 yılında Hint genel seçimlerinde Hindistan’ın 15. Başbakanı oldu. 9 Aralık 2014 tarihinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi, TIME dergisinin okuyucuları tarafından yılın kişisi seçildi.
Narendra Modi, 17 Eylül 1950 tarihinde Hindistan, Vadnagar’da Heeraben Modi ve Damodardas Mulchand Modi çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tren istasyonunda seyyar çaycılık yapan babanın 6 çocuğundan biridir. Asıl adı Narendra Damadordas Modi’dir. Narendra Modi, çocukluk yıllarında tren istasyonlarında çay satarak ilkokul yaşamını sürdürdü. Gençliğinde (BJP) Bharatiya Janata Partisi’nin fikir okulu olan aşırı Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang’a (RSS) katıldı.

Bir yandan tren istasyonunun kantininde çalışıp, bir yandan da Delhi Üniversitesi'nde dışarıdan okuyarak 1978 yılında siyaset bilimi diploması almıştır. Ardından Gucerat Üniversitesi'nde yine siyaset bilimi mastırı yapmış 1983 yılında mezun olmuştur. Son seçim kampanyasından önce, 3 ay boyunca Amerika'da halkla ilişkiler ve imaj yönetimi dersi almıştır.

18 Temmuz 1947 tarihinde Britanya İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazanan Hindistan’ı dört kuşaktır yöneten Gandhi ailesini iktidardan indiren ülkenin yeni başbakanı Narendra Modi olmuştur.

Narendra Modi, Bharatiya Janata Partisi (BJP) başkanıdır. Hindu dinine mensuptur.

Bharatiya Janata Partisi içinde hızla yükselen Narendra Modi, 2001 yılında eyalet seçimlerinde Gujarat eyaleti başkanı oldu. Kısa sürede eyaleti bir endüstri merkezi haline getiren Modi hükümeti mevcut hükümet Kongre partisi ve Müslüman gruplarca 2002 yılında eyalette meydana gelen Hindu Müslüman çatışmalarında gerekli güvenlik önlemlerini almayarak Müslümanların şiddete maruz kalmasına seyirci kalmakla suçlanmıştı. Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı birçok dava açılan Modi ve hükümeti bu davalardan bazılarından hüküm giyerken Modi şu ana kadar ceza almadı. Kabinesindeki bazı bakanların bu olaylardan suçlu bulunarak hapse atıldığı Modi’ye başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok batılı ülke büyükelçilikleri dini ayrımcılık yaptığı gerekçesi ile ülkelerine vize vermemişti.

Hindistan’ın ana muhalefet partisi Bharatiya Janata Party (BJP) Gujarat eyaleti başkanı Narendra Modi’yi 2014 Mayıs’ında yapılacak genel seçimler için Başbakan adayı gösterdi.

7 Nisan-12 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan ve sonucu 16 Mayıs 2014 tarihinde belli olan Hindistan genel seçimlerinde Hindistan’ın 15. Başbakanı oldu.

Modi, aslında 13 yaşında, bizdeki beşik kertmesine benzer bir usulle ailesi tarafından evlendirilmiş. 18 yaşında resmi evlilik gerçekleşmiş. Narendra Modi, 1968 yılında Jashodaben (Chimanlal) Modi ile evlendi.

Sıkı bir vejetaryen olan Narendra Modi, yıllardır sadece Ahmedabad'daki Jade of Blue adlı mağazadan giyiniyor.

Kaynak:Biyografi.info

Narendra Modi hakkında haberler

Tüm Narendra Modi haberleri

Narendra Modi için yapılan aramalar

Narendra Modi, Narendra Modi biyografi, Narendra Modi hayatı, Narendra Modi özgeçmişi, Narendra Modi hakkında, Narendra Modi doğum yeri, Narendra Modi fotoğraf, Narendra Modi video, Narendra Modi resim, Narendra Modi kimdir?, Narendra Modi kaç yaşında?, Narendra Modi nereli, Narendra Modi memleketi