FB TW PIN NWS
BioRank 4106

Mustafa Yeneroğlu

Doğum tarihi : 01.Temmuz.1975
Mustafa Yeneroğlu kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Mustafa Yeneroğlu doğum yeri : Bayburt

Mustafa Yeneroğlu Biyografisi

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)’nin kurucuları arasında oldu.

Mustafa Yeneroğlu, 1 Temmuz 1975 tarihinde Bayburt’da doğmuştur. 1976 yılında ailesiyle birlikte Almanya’nın Köln şehrine yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimimi Köln’de tamamladıktan sonra Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ise denklik belgesini aldı.

Mustafa Yeneroğlu, 1987 yılından bu yana, yaklaşık 27 yıl boyunca yurt dışındaki sivil toplum çalışmalarına aktif olarak katıldı. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatında çeşitli kademelerde görev aldı. 2011-2014 yılları arasında IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve son olarak IGMG Genel Sekreteri olarak Avrupa’da yaşayan Müslümanlara yönelik çeşitli çalışmalara öncülük etti.

Avrupa’daki Türklerin ve Müslümanların meseleleri, din özgürlüğü, ayrımcılık, Türk vatandaşlarının yurt dışındaki sorunları; azınlıklar, yabancılar ve vatandaşlık hukuku, göç ve diaspora politikaları, yurt dışı kültür, eğitim ve din politikaları ile ilgili çalışmalar yaptı. Göçmen ve azınlık hakları konusunda, Avrupa’da artan İslam düşmanlığı ile ilgili siyasi ve hukuki çalışmalarda aktif olarak yer aldı, yüzlerce davayı takip ve koordine etti.

Uzun yıllar boyunca haber-yorum dergisi “Perspektif’in” Genel Yayın Yönetmenliğini ve kültür-sanat-felsefe dergisi “Sabah Ülkesi’nin” yayın sorumluluğunu üstlendi. Türkiye dışında yaşayan yurttaşlarımızın dil, kültür ve kimliklerini muhafaza etmeleri için Türkçe yayınların artırılması konusunda çeşitli çalışmalar yaptı. Bu doğrultuda birçok projeyi hayata geçirerek ilmî ve kültürel hizmetlerde bulundu.

“Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği” ile “Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği (Federation Againist Injustice and Racism) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca bir iletişim ajansı ve yayınevi kurucu müdürlüğü yaptı. 2015 yılından bu yana “Göç Araştırmaları Vakfı” Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak seçildi.

AK Parti’nin 12 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen 5. Olağan Kongresinde Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. Ayrıca 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı, Aralık 2017 ile Haziran 2018 tarihleri arasında TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu üyeliği görevini ifa etti.

24 Haziran 2018 seçimlerinde yeniden AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak seçilmesiyle birlikte 18 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen 6. Olağan Kongrede, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliğine seçildi.

27. Yasama Döneminde TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyeliği ve TürkiyeAvusturya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinin yanı sıra AK Parti MKYK üyeliği, 28 Ekim 2019’da MKYK üyeliğinden, 30 Ekim 2019 tarihinde AK Parti’den istifa etmesiyle birlikte son bulmuştur.

30 Ekim 2019 tarihinden itibaren bağımsız İstanbul Milletvekili olarak görevine devam etti.

Almanca ve İngilizce bilen Mustafa Yeneroğlu, evlidir ve üç çocuğu vardır.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA)’nin kurucuları arasında oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Yeneroğlu videoları

Tüm Mustafa Yeneroğlu videoları

Mustafa Yeneroğlu için yapılan aramalar

Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Yeneroğlu biyografi, Mustafa Yeneroğlu hayatı, Mustafa Yeneroğlu özgeçmişi, Mustafa Yeneroğlu hakkında, Mustafa Yeneroğlu doğum yeri, Mustafa Yeneroğlu fotoğraf, Mustafa Yeneroğlu video, Mustafa Yeneroğlu resim, Mustafa Yeneroğlu kimdir?, Mustafa Yeneroğlu kaç yaşında?, Mustafa Yeneroğlu nereli, Mustafa Yeneroğlu memleketi