FB TW PIN NWS
BioRank 3224

Prof.Dr.Mustafa Hasöksüz

Doğum tarihi : ??.??.1966
Mustafa Hasöksüz kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Mustafa Hasöksüz doğum yeri :

Mustafa Hasöksüz Biyografisi

Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Klinik Öncesi Bilimler Bölümü Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesidir.

Mustafa Hasöksüz, 1966 yılında doğmuştur. 1984 – 1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesinde okuyup Veteriner hekim olarak mezun oldu. 1990 – 1996 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Veteriner Mikrobiyoloji dalında “Marmara Bölgesindeki Sağlıklı Koyunların Kan Serumlarında Elisa Yöntemi Ile Listeria Monocytogenese Karşı Oluşan Antikorların Saptanması Ve Listeriozis Üzerine Etiolojik-Epizootiolojik Araştırmalar” adlı tezi ile doktorasını tamamladı.

Mustafa Hasöksüz, 2001 yılında ABD’de Ohio State Üniversitesinde Basic SAS Programs istatistik eğitimine katıldı. 2006 yılında Ohio State Üniversitesi Hayvan ve İnsan Coronavirüs araştırmaları eğitimine katıldı.

2004 yılında Doç.Dr. olan Mustafa Hasöksüz, 2009 yılında Profesör olmuştur.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz , İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Klinik Öncesi Bilimler Bölümü Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz , 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Katıldığı bir televizyon programında korona virüsüyle ilgili açıklamalar yapan Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, koronavirüs salgınının bulaşma zincirinin kırılmasıyla bir süre sonra etkisini kaybedeceğini belirterek, bu virüsün biyolojik savaş unsuru olarak laboratuarlarda üretildiği iddialarına da açıklık getirdi. Bu iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Prof. Hasöksüz, “Virüsün incelenmesiyle böyle bir müdahale olup olmadığı kolaylıkla ortaya çıkarılır” diye konuştu. Prof. Hasöksüz, Çinlilerin yarasa ve böcek gibi sıra dışı gıdalarla beslenmesinin nedeninin de kalabalık bir nüfus ve yiyecek sınırlılığı nedeniyle bu tip alışkanlıkların geliştiğini ifade etti.

Normal sabunlarla yapılan temizliğin 40 saniye, antibakteriyal etkili sabunlarla ise 20 saniye kadar sürmesinin daha faydalı olacağını ifade eden Hasöksüz, ellerin yıkanması sırasında yapılanın eldeki gözeneklere girmiş olan virüsleri sabun ve suyla elden akıtmak olduğunu ifade etti.

Alkolün virüslerin hücre duvarını parçalamada çok daha kısa sürede etkili olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hasöksüz, el dezenfektanları konusunda ise çekincesi olduğunu ifade etti.

El dezenfektanlarından fazla kullanılmasından endişe duyduğunun altını çizen Hasöksüz bunun nedeninin ise dezenfektanlar içerisinde hücrenin yapısını bozan maddeler bulunması olduğunu söyledi.

El dezenfektanlarının virüs ya da bakterilerin hücre yapısını bozarken aynı zamanda elin dış yüzeyindeki epidel dokuya da zarar verebileceğini belirten Prof. Hasöksüz bu nedenle dezenfaktanların kullanımının ardından mutlaka ellerin suyla yıkanmasını tavsiye etti.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Hakan Bayrakçı'nın sorusu üzerine sıcak suyun virüslerin temizlenmesinde etkili bir yöntem olduğunu söyledi. Kendi operasyon odalarında temizliği buharla yaptıklarını ifade eden Hasöksüz, bir insanın ancak 42 dereceye kadar sıcaklığa dayanabileceğini ifade ederek, kaynar suyla ellerin temizlenmeye kalkılmamasını istedi.

Eğer deterjan ya da dezenfektanın olmaması halinde kaynar suyun virüs bulaşmış yüzeylerin temizlenmesinde kullanılabileceğinin altını çizdi.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Hasöksüz videoları

Tüm Mustafa Hasöksüz videoları

Mustafa Hasöksüz için yapılan aramalar

Mustafa Hasöksüz, Mustafa Hasöksüz biyografi, Mustafa Hasöksüz hayatı, Mustafa Hasöksüz özgeçmişi, Mustafa Hasöksüz hakkında, Mustafa Hasöksüz doğum yeri, Mustafa Hasöksüz fotoğraf, Mustafa Hasöksüz video, Mustafa Hasöksüz resim, Mustafa Hasöksüz kimdir?, Mustafa Hasöksüz kaç yaşında?, Mustafa Hasöksüz nereli, Mustafa Hasöksüz memleketi