FB TW PIN NWS
BioRank 8570

Murat Başesgioğlu

Doğum tarihi : 01.Mart.1955
Murat Başesgioğlu kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Murat Başesgioğlu doğum yeri : Kastamonu

Murat Başesgioğlu Biyografisi

MHP İstanbul Milletvekili

Murat Başesgioğlu, 1 Mart 1955 tarihinde Kastamonu’da doğmuştur. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hatice'dir. İki kız, bir erkek kardeşi vardır. İlkokulu Kastamonu’da İsfendiyar Bey ilkokulunda, ortaokulu 23 Ağustos Orta Okulunda okudu. Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi’ndenden mezun olduktan sonra da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Askerliğini de yedek subay olarak ve Kastamonu’nun ilçesi Daday’da Askerlik Şubesinde Şube Başkanı olarak yaptı.

Murat Başesgioğlu, Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Kastamonu Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak 7 sene çalıştı. Kamu yararına çalışan çok sayıda dernek ve vakıfta kuruculuk ve yöneticilik görevi üstlendi. Kastamonu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yaptı.

1984 yılında, Anavatan Partisi Kastamonu İl Yönetim Kurulu üyesi olarak aktif siyasete girdi. 1987 yılında 18. Dönem Anavatan Partisi Kastamonu Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi.

18, 19, 20 ve 21. Dönem Kastamonu, 22 ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 55. Hükümette İçişleri Bakanı, 58 ve 59. Hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 60. Hükümette Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 24. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

Anavatan Partisi'nde Grup Başkanvekili, Merkez karar Yürütme Üyeliği ve Adalet Komisyonu Üyeliği gibi görevlerde bulundu. 2000 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerinde aday oldu. Refah Partisi ve Doğruyol Partisinin tam desteğini aldığı Başkanlık seçimini Milliyetçi Hareket Partisinin adayı Ömer İzgi’ye iki oy ile kaptırdı.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisine katıldı. 2002 yılında 22. Dönem, 2007 yıllarında 23. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde bu partiden İstanbul 2. Bölge Milletvekili olarak seçildi.

Murat Başesgioğlu, 2 Temmuz 2010 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisinden istifa etti ve 28 Ocak 2011 tarihinde (MHP) Milliyetçi Hareket Partisine geçti. 2011 yılında yapılan 24. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Milliyetçi Hareket partisi İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ne girdi.

Abdullah Gül başbakanlığında kurulan ve 18 Kasım 2002 – 11 Mart 2003 tarihleri arasında görev yapan 58. Hükümet döneminde ve Siyasi yasağı kalktıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu 59. Hükümet döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaparken, iş kanununda değişiklikler yapıldı. Yeni kanunla birlikte ilk defa İş Güvencesi Yasası uygulanmaya başlandı. İşsizlik Sigortasından, işsizlik ödemeleri yapıldı. Ekonomi kriz anlarında İşvereni ve Çalışanı koruyacak Ücret Garanti Fonu ve Kısa Çalışma Ödeneği gibi koruyucu mekanizmalar getirildi. Kayıt dışı istihdamla mücadele ilgili proje başlatıldı. Mesleki yeterlilik Kurumu kuruldu. Emekli sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur birleştirilerek Sosyal Güvenlikte tek çatıya geçildi. Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Sigorta ve Primsiz Ödemler Sistemini içeren statüye göre değil, vatandaşlık esasına göre hizmet verecek olan yeni Sosyal Güvenlik Sistemi hayata geçirildi. Vatandaşlara istediği hastaneye gidebilme ve ilaçlarını en yakın eczaneden alabilme kolaylığı getirildi. İnternet üzerinden Sigorta işlemleri sunan, e-devlet sisteminin ilk örneği kabul edilen e-bildirge işlemi, gerçekleştirildi.

Murat Başesgioğlu, 60 Hükümet’te 29 Ağustos 2007- 1 Mayıs 2009 tarihleri arasında ise Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Murat Başesgioğlu, evlidir ve Hakan ve Mustafa Çağrı adında 2 oğlu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde MHP'den İstanbul milletvekili seçildi.

Görev Yaptığı Siyasi Partiler :
1984-2002 - Anavatan Partisi
2002-2010 - Adalet ve Kalkınma Partisi
2011 - ----- - Milliyetçi Hareket Partisi


Kaynak:Biyografi.info

Murat Başesgioğlu için yapılan aramalar

Murat Başesgioğlu, Murat Başesgioğlu biyografi, Murat Başesgioğlu hayatı, Murat Başesgioğlu özgeçmişi, Murat Başesgioğlu hakkında, Murat Başesgioğlu doğum yeri, Murat Başesgioğlu fotoğraf, Murat Başesgioğlu video, Murat Başesgioğlu resim, Murat Başesgioğlu kimdir?, Murat Başesgioğlu kaç yaşında?, Murat Başesgioğlu nereli, Murat Başesgioğlu memleketi