FB TW PIN NWS
BioRank 3982

Montaigne

Doğum tarihi : 28.Şubat.1533 Ölüm tarihi : 13.Eylül.1592
Montaigne kaç yaşında öldü : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Yazar
Montaigne doğum yeri : Dordogne, Fransa
Ölüm yeri : Dordogne, Fransa

Montaigne Biyografisi

Montaigne deneme türünün ustasıdır.

Montaigne, 28 Şubat 1533 tarihinde Dordogne, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Lord Michel Eyquem de Montaigne’dir. Dört erkek, üç kız kardeşi vardı. İyi bir eğitim alan Montaigne eğitim süresince Yunan ve Latin edebiyatını öğrendi.

Montaigne doğduktan bir müddet sonra Fransa’nın Papessus köyünde bir sütnineye gönderiliyor. Burada Fransızca bilmeyen Horstanus adlı bir Alman eğitmen sayesinde hep Latince konuşarak yetiştiriliyor. Altı yaşına geldiğinde ise 1539 yılında başlamak üzere Guyenne Koleji’nde yedi yıl okudu. Burada da Yunanca öğrendi. 1546 yılında Bordeaux da; Edebiyat Fakültesinde 2 yıl felsefe okudu. 1548 yılında Toulouse da hukuk okuluna başladı.

1554 yılında Montaigne in babası Bordeaux Belediye Başkanı oluyor ve babası ile beraber Paris'e gidip geliyor. 1557 yılında Bordeaux Belediye Meclisi üyesi oluyor.

1570 yılında Bordeaux Belediye Meclisindeki görevinden istifa etti. Montaigne, çiftliğine çekildi ve kendini deneme yazmaya adadı. Birçok deneme yazdı.

Montaigne deneme türünün ustasıdır. Denemeleri uzunlukları birbirinden çok farklı 107 bölümden oluşur. En ilgi çekici bölümler tutarsızlık, hırs konularıdır. Eserlerinde Epikürcü bir ahlak anlayışını sergilemiştir. Montaigne, Denemelerinde başta insan sevgisi olmak üzere iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı üzerine çok özgün yazılar kaleme aldı. Bu yazıları herkesin anlayabileceği sade bir anlatımla okura ulaştırdı. Denemeler Türkçe olarak da çeşitli zamanlarda yayınlanmıştır.

1582 yılında Bordeaux Belediye Başkanı oldu. 1585 yılına kadar bu görevine devam etti.

Montaigne, 1565 yılında Françoise de la Chassagne ile evlendi. 6 kız çocuğu olmuş ve hepsi de 3-5 ay yaşayıp ölmüştür. Sadece 2. kızı yaşamıştır.

Montaigne, 13 Eylül 1592 tarihinde Dordogne, Fransa’da 59 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Montaigne için yapılan aramalar

Montaigne, Montaigne biyografi, Montaigne hayatı, Montaigne özgeçmişi, Montaigne hakkında, Montaigne doğum yeri, Montaigne fotoğraf, Montaigne video, Montaigne resim, Montaigne kimdir?, Montaigne kaç yaşında?, Montaigne nereli, Montaigne memleketi