FB TW PIN NWS
BioRank 3854

Mehmet Yalçınkaya

Doğum tarihi : ??.??.1974
Mehmet Yalçınkaya kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Aşçı
Mehmet Yalçınkaya doğum yeri : Yenigüney köyü, Bolu

Mehmet Yalçınkaya Biyografisi

1 Eylül 2018 tarihinde Acun Ilıcalı’nın kanalı Tv8'de başlayan “MasterChef Türkiye” adlı yemek hazırlama yarışmasında jüri üyesi olarak Mehmet Yalçınkaya, Hazer Amani ve Somer Sivrioğlu görev yaptı.

Mehmet Yalçınkaya, 1974 yılında Bolu’nun Yenigüney köyünde doğmuştur. 1988 yılında ortaokulu bitirdikten sonra aşçı olan amcasının yanında başlamış olduğu mesleki kariyerinde Türkiye’nin üst düzey tesislerinde görev aldı. 2004 yılında İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı.

2005 yılında Amerika'nın ünlü gurme dergisi "CULINARY" de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı. Yine 2007 yılında aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı.

Mehmet Yalçınkaya, Fransa’dan İtalya’ya Katar’dan Almanya’ya, Cruise ile Yunanistan’a kadar dünyanın farklı yerlerinde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yaptı. Türkiye’de de Bodrum’dan İstanbul’a varana dek birçok otel ve Restoranın mutfak şefliğini yaptı.

Mehmet Yalçınkaya, Almanya’nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu.

Mehmet Yalçınkaya, 2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla (Al Mırgab) dünya turuna cıktı Burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa da çalışmalarda bulundu.

2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.

Mehmet Yalçınkaya, Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı. Halen uluslararası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir.

Farklı tatların buluşması olan "Fusion Mutfak" akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye' de ilk uygulayan cheflerden biridir. Yalçınkaya, 2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi.

Mehmet Yalçınkaya, Bolu Profesyonel Aşçılar Derneği kurucularındandır. Halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyor.

Şubat 2014’den itibaren Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Hotel’de çalışmaktadır.

1 Eylül 2018 tarihinde Acun Ilıcalı’nın kanalı Tv8'de başlayan “MasterChef Türkiye” adlı yemek hazırlama yarışmasında jüri üyesi olarak Mehmet Yalçınkaya, Hazer Amani ve Somer Sivrioğlu görev yaptı. Bu programda şef aşçı Murat Özdemir de yarıştı. Hafta sonları yayınlanan Program, toplamda 3 ay sürecek.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Yalçınkaya için yapılan aramalar

Mehmet Yalçınkaya, Mehmet Yalçınkaya biyografi, Mehmet Yalçınkaya hayatı, Mehmet Yalçınkaya özgeçmişi, Mehmet Yalçınkaya hakkında, Mehmet Yalçınkaya doğum yeri, Mehmet Yalçınkaya fotoğraf, Mehmet Yalçınkaya video, Mehmet Yalçınkaya resim, Mehmet Yalçınkaya kimdir?, Mehmet Yalçınkaya kaç yaşında?, Mehmet Yalçınkaya nereli, Mehmet Yalçınkaya memleketi