FB TW PIN NWS
BioRank 7568

Mehmet Hilmi Güler

Doğum tarihi : 15.Temmuz.1949
Mehmet Hilmi Güler kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Siyasetçi
Mehmet Hilmi Güler doğum yeri : Ordu

Mehmet Hilmi Güler Biyografisi

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanıdır.

Mehmet Hilmi Güler, 15 Temmuz 1949 tarihinde Ordu ilimizde doğmuştur. İlk ve Ortaokulu Ordu’da İsmet Paşa İlk ve Ortaokullarında tamamladı. 1966 yılında Ordu Lisesinden mezun oldu. 1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji Mühendisliği'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora yapan Mehmet Hilmi Güler, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde Yarı-zamanlı Asistan, ve yeni adı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği olan (ADMMA) Ankara Devlet Mimarlik - Mühendislik Akademisinde asistanlık ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Malzeme ve İmal Usulleri dersleri verdi.

Mehmet Hilmi Güler, 1976 yılında Türk Uçak Sanayii (TUSAŞ)’ye girdi ve Proje Mühendisi ve Grup Başkanı olarak, çeşitli uçak ve uçak sistemlerinin seçimi, proje değerlendirme, tezgâh ve teknoloji seçiminde görev aldı.

1979 yılında araştırmacı olarak TÜBİTAK’a geçti. Sırasıyla; Uzman Yardımcısı, Uzman, Bölüm Başkanı, Müdür ve Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunarak, Yönetim Kurulu’na seçildi. Bilim ve Teknoloji Politikasına ilişkin çalışmalara ek olarak, Roket Teknolojisi ve Silah Sistemleri üzerine yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde görev aldı.

Yaptığı doktora çalışması ile özellikle, roket motor boruları ve lançer yapımında kullanılan kompoze malzeme üretim teknolojisi ve malzeme özelliklerinin tespiti konusunda uygulamaya dönük bilimsel katkılarda bulundu.

1985-1991 yılları arasında beş yıl süreyle Türkiye; Ereğli Demir Çelik A.Ş.(Erdemir) Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. ERDEMİR’deki görevi süresince; maliyeti düşürmek, verim ve kaliteyi artırmak gayesiyle demir-çeliğin ana girdileri üzerine uzun süreli ve geniş çaplı çalışmalar başlattı. Bunları, Komisyon Başkanı sıfatıyla aktif katılımda bulunarak yürüttü. Bu çalışmaların hepsi tamamlanarak uygulamaya konuldu.

1991 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’na Yönetim kurulu başkanı olarak atandı. Yerli silah sanayinin gelişmesine katkılarda bulundu.

Ordu’da, Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD)’nin Kurucu Genel Sekreterliğini yaptı. Ordu iline ait çeşitli özgün yatırım ve kalkınma projeleri hazırladı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye (CEO) olarak görev aldı. İstanbul’da hava kirliliğine karşı doğalgazın yaygınlaştırılması için yoğun biçimde çalıştı. Özel projeler yürüttü. Büyükşehir Belediyesine ait şirketlerin yönetiminde bulundu.

1996-1997 yıllarında Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye’deki tüm üretimlerden sorumlu Başbakanlık Başdanışmanı olarak çalıştı. Etibank Genel Müdürlüğü döneminde Bor ve Trona (Doğal Soda), Krom yatırımlarına ağırlık vererek yeni projeler başlattı.

2001 yılında AK Parti’nin kuruluş çalışmalarına katılarak, AK Parti Kurucu Üyesi oldu ve AK Partinin programını hazırlayanlar arasında yer aldı. MKYK Üyeliği ve AR-GE’ den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Oluşturduğu özel çalışma gruplarıyla AK Parti’nin “Türkiye Perspektifi ve Proje Alanları” adlı çalışmayı hazırladı.

Türkiye’nin temel ihtiyaçlarını kapsayan bu 12 proje alanı ve bunların alt detay projeleri hazırlanarak 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra oluşturulan bakanlıklara dağıtıldı.

3 Kasım 2002 tarihinde Ordu’dan AK Parti milletvekili seçildi. 22. ve 23. Dönem TBMM’de Milletvekili olarak bulundu. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığı sırasında 18 Kasım 2002 - 1 Mayıs 2009 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü.

Mehmet Hilmi Güler’in bakanlığı döneminde dönemin önemli projelerinden biri olan; Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama ve tarama çalışmaları başlatılarak tamamlandı. Peşinden Karadeniz’de derin deniz sondajları başlatıldı. Yerli doğalgaz üretilerek kullanıma sunuldu. Bu sayede, doğalgaz kullanan illerin sayısı 9 ilden 66 ile çıkarıldı. İllerin hava kirliliği ile mücadelesine katkıda bulunularak, Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan hava kirliliği giderildi.

Bakanlığı döneminde; “Enerji Arz Güvenliği” başta olmak üzere, Enerji Verimliliği (ENVER), rüzgâr, hidroelektrik türbinlerinin, sondaj makinelerinin ve güneş panellerinin yerli yapımı YERSAN Hareketi, Hidrojen Enerjisi ve özel bor bileşikleri üzerine özgün yeni çalışmalar başlattı. Geniş katılımlı çalışma grupları oluşturarak, Genel Müdürlerle birlikte il il Türkiye’yi gezerek projelerin bizzat tanıtımını yaptı.

Bu dönemde aşağıdaki uluslarası projeler sayesinde;
* Bakü-Tiflis-Ceyhan(BTC) Boru Hattı Projesi,
* Bakü-Tiflis-Erzurum(BTE) Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattı Projesi,
* Türkiye-İtalya-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi,
* Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Macaristan ve Avusturya arasındaki NABUCCO Doğalgaz Boru Hattı Projesi,
* Yer altı doğalgaz depoları,
* Özel Ceyhan Enerji Bölgesi,
* Türkiye – İsrail Petrol, Doğalgaz, Elektrik, Su ve Fiber Optik İletim Hattı Projesi,
* Türkiye – İsrail – Hindistan petrol taşıma projesi,
* Türkiye-Mısır Arasındaki Arap Doğalgaz Boru Hattı Projesi,
* Türkiye Kıbrıs Su Boru Hattı Projesi,
* UCTE (Türkiye Avrupa Elektrik İletim Hattı) Projesi,
* Kuzey Afrika Ülkeleri ile Türkiye Arasındaki MED ring Elektrik İletim Hattı projesi,
* Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Gürcistan
Gibi komşularımızla kurulan elektrik iletim hatları, doğalgaz, petrol ve su ortak projeleriyle Türkiye; bir enerji merkezi konumuna geldi.

Daha önce işletilmeyen kömür işletmeleri ekonomiye kazandırıldı. AK Parti’nin sosyal politikaları gereğince Türkiye’de bir ilk olarak; yaklaşık 10 milyon ton kömür bu dönemde yıkanıp, paketlenerek dar gelirli vatandaşlarımıza dağıtıldı.

Mehmet Hilmi Güler, bakanlık görevinden ayrıldıktan sonra, TBMM, AGİTPA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi) Türk Grubu üyeliğine seçildi. Enerji arz güvenliği başta olmak üzere uluslararası alanda AGİT bünyesinde görev yaptı. Halen Turkcell Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çin’in en büyük Kalkınma Bankası ICBC Yönetim Kurulu Üyeliği devam etmektedir.

Mehmet Hilmi Güler Araştırma ve Geliştirme, Yatırım, Proje Yönetimi, Şirketlerin Yeniden Yapılanması ile Etkinlik ve Verimlilik konularında danışmanlık yaptı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Ak Parti’den Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

İleri düzeyde İngilizce bilen Mehmet Hilmi Güler, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
2001 - ----- - Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Hilmi Güler için yapılan aramalar

Mehmet Hilmi Güler, Mehmet Hilmi Güler biyografi, Mehmet Hilmi Güler hayatı, Mehmet Hilmi Güler özgeçmişi, Mehmet Hilmi Güler hakkında, Mehmet Hilmi Güler doğum yeri, Mehmet Hilmi Güler fotoğraf, Mehmet Hilmi Güler video, Mehmet Hilmi Güler resim, Mehmet Hilmi Güler kimdir?, Mehmet Hilmi Güler kaç yaşında?, Mehmet Hilmi Güler nereli, Mehmet Hilmi Güler memleketi