FB TW PIN NWS
BioRank 5711

Mehmet Gürcan Karakaş

Doğum tarihi : ??.??.1965
Mehmet Gürcan Karakaş kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu :
Mehmet Gürcan Karakaş doğum yeri : Akseki, Antalya

Mehmet Gürcan Karakaş Biyografisi

Türkiye’de üretilecek 'Yerli otomobil projesi için CEO olarak görevlendirildi.

Mehmet Gürcan Karakaş, 1965 yılında Antalya’nın ilçesi Akseki’de doğmuştur. İlk ve ortaokulu Almanya'da, liseyi Ankara'da tamamladı. 1988 yılında ODTÜ - Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı yıl Aselsan'da tasarım mühendisi olarak çalışmaya başladı.

1990 yılında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş'de görev alan Mehmet Gürcan Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Almanya Feuerbach'ta dizel püskürtme sistemleri ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştı. 1995 yılında Bursa'da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü oldu ve 1996-1997 yılları arasında Almanya Bühlertal'da enerji ve karoseri sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı. Gürcan Karakaş, 2004 yılında Bosch Türkiye'ye Genel Müdür olarak atandı. 2007 yılında Bosch'un Almanya'daki merkezine geçen Karakaş, o tarihten bu yana grubun yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, 2011 yılında Mehmet Gürcan Karakaş’ı Almanya’nın en tepesindeki 30 şirketi yönetmeye aday 100 kişiden biri olarak seçmişti. Gazetede Karakaş’ın Bosch firmasında ve Bosch’un son yıllarda artan başarısında çok önemli bir role sahip olduğu yazıldı.

1 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de üretilecek 'Yerli otomobil projesi için bu işin CEO'sunun Mehmet Gürcan Karakaş olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 2 Kasım 2017'de imzalanan protokolle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding'in güçlerini birleştirerek oluşturduğu Ortak Girişim Grubu'nun çalışmalarında önemli bir noktaya gelindi. Yerli bir marka yaratma hedefiyle çıkılan yolculukta, şirketin kuruluş ve ortaklık sözleşmeleri için imzalar 31 Mayıs 2018 tarihinde atıldı. Şirketin adı "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş." olarak belirlendi.

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding'in şirketteki payları yüzde 19'ar, TOBB'un payı da yüzde 5 olarak belirlendi.

Yerli otomobil için ''Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'' kuruldu. Şirketin başına, Mehmet Gürcan Karakaş getirildi.

Mehmet Gürcan Karakaş, görevine 1 Eylül 2018 itibarıyla başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Gürcan Karakaş hakkında haberler

Tüm Mehmet Gürcan Karakaş haberleri

Mehmet Gürcan Karakaş için yapılan aramalar

Mehmet Gürcan Karakaş, Mehmet Gürcan Karakaş biyografi, Mehmet Gürcan Karakaş hayatı, Mehmet Gürcan Karakaş özgeçmişi, Mehmet Gürcan Karakaş hakkında, Mehmet Gürcan Karakaş doğum yeri, Mehmet Gürcan Karakaş fotoğraf, Mehmet Gürcan Karakaş video, Mehmet Gürcan Karakaş resim, Mehmet Gürcan Karakaş kimdir?, Mehmet Gürcan Karakaş kaç yaşında?, Mehmet Gürcan Karakaş nereli, Mehmet Gürcan Karakaş memleketi