FB TW PIN NWS
BioRank 7735

Mehmet Genç

Doğum tarihi : 04.Mayıs.1934 Ölüm tarihi : 18.Mart.2021
Mehmet Genç kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Tarihçi
Mehmet Genç doğum yeri : Artvin, Arhavi
Ölüm yeri : İstanbul

Mehmet Genç Biyografisi

Türkiye'de birçok üniversitede görev yapmış, "Osmanlı İktisat Tarihi" alanında verdiği çalışmalarla sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada ilgi uyandırmış önemli tarihçilerimizden biridir. Halen alanında tek ve en önemli isim olmaya devam etmektedir.


4 Mayıs 1934 Artvin, Arhavi doğumlu olan Genç, İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'ni 1953'te, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nü 1958'de bitirdi. Kısa bir süre Ankara Valiliği'nde maiyet memurluğu ve Şereflikoçhisar kazasında kaymakam vekilliği yaptı.

1960 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü'nde "İktisat Tarihi" asistanı olarak Ömer Lütfü Barkan'nın yanında çalıştı. Sanayi Devriminin Osmanlı Sanayiine Etkisi adlı doktora tezini hazırladı. Aynı enstitüde 1965'ten 1982 yılına kadar "İktisat Tarihi Uzmanı" olarak çalıştı. 1966 yılında araştırmalarını detaylandırmak için Başbakanlık Arşivi’nde çalışmaya başladı. Bu tarihten sonra araştırmalarının temel kaynağı Osmanlı arşiv belgeleri oldu.

1983 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde "İktisat Tarihi" ve "Tarih Metodolojisi" dersleri vermeye başladı.

1973'ten itibaren "Osmanlı İktisat Tarihi" alanında birçok yerli ve yabancı birçok seminere ve toplantıya katıldı.1985-1988 yılları arasında TRT'de danışman olarak çalıştı ve burada birçok kültür ve bilim sohbetleri yaptı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'de Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine Tarih ve Sosyal Bilimler dersleri veren Genç, 2002'de bu okuldan yılında emekli oldu.

1996 yılında İstanbul Üniversitesi "Genel Sosyoloji" ve "Metedoloji" alanında "Doktora Şeref Ünvanı"'na sahip oldu. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü'de ve İstanbul Teknik Üniversitesi Toplum Bilimleri Bölümü'nde "Osmanlı İktisat Tarihi" dersleri vermektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Genç; Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Yunanca yayımlanmış çok sayıda makale yazmıştır. 2000 yılında, tebliğ ve makalelerinin önemli bir bölümü bazı ilavelerle “Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi” adlı kitabında yayımlamış ve bu kitap ile "Türkiye Yazarlar Birliği" tarafından Fikir Dalında ödüle layık görülmüştür. 2001 yılında aynı kitap ile "Aydın Doğan Vakfı" özel ödülünü almaya hak kazamıştır.

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği kapsamında, Sosyal Bilimler ve Tarih alanında ödüllendirildi.

Mehmet Genç, 18 Mart 2021 tarihinde Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akciğer kanseri nedeniyle 87 yaşında vefat etti.

Kitapları :
2013 - Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi
2012 - Ninti
2005 - Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasinin Türkiye-AB Iliskilerine Etkileri (Barış Özdal, Mehmet Genç)
2002 - İstanbul Depremleri (Derleyici: Mehmet Mazak, Mehmet Genç)
1999 - Birleşmiş Milletler ve Uzmanlık Örgütleri Mevzuatı Cilt: 1


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Genç kitapları

Tüm Mehmet Genç kitapları

Mehmet Genç için yapılan aramalar

Mehmet Genç, Mehmet Genç biyografi, Mehmet Genç hayatı, Mehmet Genç özgeçmişi, Mehmet Genç hakkında, Mehmet Genç doğum yeri, Mehmet Genç fotoğraf, Mehmet Genç video, Mehmet Genç resim, Mehmet Genç kimdir?, Mehmet Genç kaç yaşında?, Mehmet Genç nereli, Mehmet Genç memleketi