FB TW PIN NWS
BioRank 6593

Mehmet Ali Şahin

Doğum tarihi : 16.Eylül.1950
Mehmet Ali Şahin kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Mehmet Ali Şahin doğum yeri : Ovacık, Karabük

Mehmet Ali Şahin Biyografisi

Avukat ve siyasetçi, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı yapmıştır.

Mehmet Ali Şahin, 16 Eylül 1950 tarihinde Karabük ili Ovacık ilçesi Ekincik köyünde doğmuştur. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Ünzüle'dir. İlkokulu Ekincik köyünde bitirdikten sonra İstanbul'da amcasının yanında kalarak okudu.

İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde okudu bu sırada Recep Tayyip Erdoğan ile arkadaş oldu. İmam Hatip'in son yıllarında, Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesinden mezun oldu.

İmam Hatip Lisesi’nin bitiminde 1,5 yıl köyünde imamlık yaptı sonra hukuk eğitimi yapmaya karar verdi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1983'te Serbest avukat olarak çalıştı. Refah Partisi Eminönü İlçe başkanlığını yaptı. 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi'nden İstanbul Fatih Belediye Başkanı olarak kazandı ancak seçimler yapılan hile gerekçesiyle iptal edildi. Temmuz 1994'te yenilenen seçimlerde Anavatan Partisi adayı Sadettin Tantan'a yenildi.

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı olunca Mehmet Ali Şahin de RP'nin İstanbul İl Başkanı oldu. 8 Ocak 1996 Genel Seçimlerinde Refah Partisinden 20.dönem İstanbul milletvekili seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde Fazilet Partisinden 21.dönem İstanbul milletvekili seçildi. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

14 Kasım 2002 tarihinde AKP’den 22.dönem İstanbul milletvekili seçildi. 22 Temmuz 2007 tarihinde 23.dönem milletvekili seçimlerinde AKP Antalya Milletvekili seçildi.

AK Parti’de grup başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu üyeliğinde de bulundu.

58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 60. Hükümette Adalet Bakanlığı görevinde bulundu. 23. Dönemde 5 Ağustos 2009'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevine seçildi. Bu görevini iki yıl sürdürdü.

12 Haziran 2011 tarihinde 24.dönem milletvekili seçimlerinde Karabük milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir. 2012-2014 yılları arasında Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Adalet Komisyonu Üyeliği'nde de bulundu.

Mehmet Ali Şahin, teyzesinin kızı Saniye Şahin ile evli idi ve Fatih, Cem Büşra, Burak adlarında 4 çocuğu vardır. En büyük oğulları Fatih Şahin zihinsel engelli doğdu.

Mehmet Ali Şahin'in Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören eşi Saniye Şahin 27 Kasım 2014 tarihinde vefat etti.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK parti Karabük milletvekili olarak meclise girdi. 2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı.

Mehmet Ali Şahin, 13 Ekim 2017 tarihinde bir dönem AK Parti Genel Merkezinde sekreteri olarak çalışan Zuhal Fırat ile evlendi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 15 Mayıs 2019 tarihinde oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Ali Şahin için yapılan aramalar

Mehmet Ali Şahin, Mehmet Ali Şahin biyografi, Mehmet Ali Şahin hayatı, Mehmet Ali Şahin özgeçmişi, Mehmet Ali Şahin hakkında, Mehmet Ali Şahin doğum yeri, Mehmet Ali Şahin fotoğraf, Mehmet Ali Şahin video, Mehmet Ali Şahin resim, Mehmet Ali Şahin kimdir?, Mehmet Ali Şahin kaç yaşında?, Mehmet Ali Şahin nereli, Mehmet Ali Şahin memleketi