FB TW PIN NWS
BioRank 6621

Mahmut Övür

Doğum tarihi : 13.Mayıs.1956
Mahmut Övür kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Mahmut Övür doğum yeri : Cela köyü, Kars

Mahmut Övür Biyografisi

2004 yılında ise halen sürmekte olan Sabah Gazetesi köşe yazarlığına başladı. Halen a Haber'de “Birlikte Bakalım” ve 24 tv'de “Çözüm Masası” programını yapıyor.

Mahmut Övür, 13 Mayıs, 1956 tarihinde Kars’da Ani Harabeleri'nin yakınındaki Cela köyünde doğmuştur. Kars'ta başladığı ilk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladı. Üniversite eğitimini 1982 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı.

Mahmut Övür, gazeteciliğe 1982 yılında Türk Haberler Ajansında başladı. 1984 yılında askerlik görevini yaptı. Askerlik dönüşü NOKTA dergisinde gazeteciliğe devam eden Mahmut Övür, polis, adliye muhabirliği yaptı. Yeraltı dünyasının devlet içinde nasıl örgütlendiğini araştırdı. Daha sonra yerel yönetimleri ve siyaseti izlemeye başladı. Bu dönemde Türkiye'nin temel sorunları, dindarlar, Kürtler ve Alevilerle ilgili çok sayıda önemli habere imza attı.

Mahmut Övür, 1987 yılında İran-Irak savaşı sürerken Mesut Barzani ve Celal Talabani ile görüşmek için gittiği İran’ın Urumiye kentinde gözaltına alındı ve tam 11 gün gözaltında kaldı. Türkiye'nin en prestijli ödülü olan "Bülent Dikmener Haber Ödülü"nü, öğrenci yurdunda yaşanan skandalı haber yaptığı için aldı.

1991 yılında Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star'da yapılan birçok haberin altında Mahmut Övür'ün imzası oldu. 4 Ekim 1992 tarihinde Ahmet Özal tarafından kurulan Türkiye'nin ikinci özel televizyon kanalı Kanal 6'da Mahmut Övür kanalın kuruluşunda yer aldı.

Mahmut Övür, atv televizyonunda "Adliye Koridorları"nı, "Kayıp Aranıyor" ve "Acil Servis" programlarını hazırlayıp sundu. 1995 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "Altın Öbjektif Ödülü"ne layık görüldü.

Türkiye’nin faili meçhul cinayetlere sürüklendiği 1991-1996 yılları arasını yakından izledi ve 1996 yılında patlayan Susurluk Skandalı’yla ilgili önemli haberlere imza attı. Skandalın flaş ismi Abdullah Çatlı’nın Türkiye’deki ilk video görüntülerini yayınladı. Bu dönemde bedel ödedi; 1997 yılında mafya tetikçisi Drej Ali'nin hedefi oldu ve ayağından vuruldu. Mahmut Övür'ü mesleğinden kısa süre ayıran bir olaydı bu. Bir yıl sonra atv'nin haber müdürü olarak mesleğe geri döndü. Televizyonculukta son işi 2001 yılında atv'de yayınlanan 'Yaşamın Kıyısında' programı oldu.

Mahmut Övür, 1999 yılında bir yıl süreyle Kanal 6 Haber Genel Yayın Yönetmenliği yaptıktan sonra yeniden yazılı medyaya döndü.

2002 yılında Sabah Gazetesi’nde Özel Haber Müdürü olarak görev aldı. 2004 yılında ise halen sürmekte olan Sabah Gazetesi köşe yazarlığına başladı. Halen a Haber'de “Birlikte Bakalım” ve 24 tv'de “Çözüm Masası” programını yapıyor.

Siyaset kulisleri, CHP ve Kürt meselesi üzerine yazılarıyla dikkat çekti. SETA Vakfı’nın “12 Eylül’den 12 Haziran’a siyasi partiler 2011” araştırmasında “CHP ne kadar değişir?” analizine imza attı. Yazarlığı döneminde Türkiye’nin sivilleşme, vesayetle mücadele ve temel sorunlarıyla yüzleşme sürecine tanıklık eden onlarca makale yazdı. 2007’de yaşanan 367 krizinden sonra çok sayıda panele, etkinliğe ve televizyon programına yorumcu olarak katıldı. Türkiye’nin yeni anayasa arayışı çalışmalarının en etkili örneği olan “Yeni Anayasa Platformu” içinde yer aldı. Son dönemde oluşturulan “Barışa Bak Platformu”nun da aktif üyesidir.

2015 genel seçimlerinde AK Parti 25. Dönem milletvekili adayı oldu, seçilemedi.

Mahmut Övür, gazeteci Jülide Övür ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Mahmut Övür için yapılan aramalar

Mahmut Övür, Mahmut Övür biyografi, Mahmut Övür hayatı, Mahmut Övür özgeçmişi, Mahmut Övür hakkında, Mahmut Övür doğum yeri, Mahmut Övür fotoğraf, Mahmut Övür video, Mahmut Övür resim, Mahmut Övür kimdir?, Mahmut Övür kaç yaşında?, Mahmut Övür nereli, Mahmut Övür memleketi