FB TW PIN NWS
BioRank 180

Drej Ali

Doğum tarihi : 01.Haziran.1958
Drej Ali kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : İş adamı
Drej Ali doğum yeri : Şanlıurfa

Drej Ali Biyografisi

Drej Ali, 1 Haziran 1958 tarihinde Şanlıurfa’da Halil Yasak, Hatice Yasak çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Ali Yasak’dır. Drej’in manası, Kürtçe’de ‘Drej’ ‘uzun’ demektir. Boyu uzun olduğu için bu lakap ona 1970’li yıllarda Dev-Genç tarafından takılmıştır. Mehmet Yasak, Yasemin Yasak, Faruk Yasak adlarında kardeşleri vardır. Şanlıurfa'da Öğretmenlik Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı, ancak 2.sınıfta okulu bıraktı.
19 Aralık 1977 tarihinde Ülkü Ocakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 1978'de Şanlıurfa Eğitim Enstitüsü Öğrenci Derneği Başkanı oldu. 12 Ocak 1978'de kanunsuz yürüyüşe katılmaktan tutuklandı ancak 25 Ocak 1978'de görülen duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 26 Ocak 1978 tarihinde karşıt görüşlü kişilerle girdiği silahlı çatışma neticesinde yaralandı

1983 yılında askerlik görevini yapan Drej Ali, İzmir ilinde yaptığı, askerlikten döndükten sonra İstanbul Sultanahmet'te Derviş Çay Bahçesi'ni işletmeye başladı. Askerden döndükten sonra ayrıca canlı hayvan ithalatı yaptı, 1991 yılında Ukrayna'ya gitti, Türkiye'de üretilen Pak-maya'nın Ukrayna distribütörlüğünü aldı, ayrıca kendisine ait bir fabrikada kompozit ürünleri yaptı.

Korkut Eken, Devlet Güvenlik Mahkemesi savcılığına 24 Şubat 1997 tarihinde verdiği ifadesinde, Abdullah Çatlı gibi Ali Yasak'ın da, 1987-1988 yıllarında MİT tarafından, yurtdışında PKK ile mücadele için kullanıldığını ileri sürdü.

Ukrayna, İngiltere, Amerika, Suudi Arabistan, İtalya, Rusya gibi çeşitli ülkelere iş amaçlı ve seyahat amaçlı gitti. 2003 yılında adam yaralamaya azmettirmek suçundan Tekirdağ Cezaevinde 8,5 ay tutuklu kaldı.

Abdullah Çatlı ile 1979 yılından beri tanışan Drej Ali’nin adamları 1988 yılında Milliyet Gazetesi'ni bastı. 1989 yılında İnci Baba lakablı Mehmet Nabi İnciler’i vurdu. 5 Haziran 1997 yılında Gazeteci Mahmut Övür'e yapılan saldırıyı azmettirdiği ileri sürüldü.

2000 yılında et kaçakçılığı ile ilgili başlatılan Buffalo Operasyonu'na Ali Yasak'ın adı da karıştı. Et kaçakçılığının elebaşı olarak bilinen İsak Romano'nun yaralanması olayında azmettirici olduğu öne sürülen Ali Yasak, burnundan ameliyat olmak için yattığı Florence Nightingale Hastanesi'ndeki odasında gözaltına alındı. Sorgulanmak için Ankara'ya götürülen Yasak, daha sonra serbest bırakıldı.

22 Ocak 2008 tarihinde Ergenekon soruşturmasının 4. dalga operasyonunda gözaltına alındı. Ergenekon davasında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandı ve 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Drej Ali, Sema Yasak ile evlidir ve Halil Yasak adında bir oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Drej Ali için yapılan aramalar

Drej Ali, Drej Ali biyografi, Drej Ali hayatı, Drej Ali özgeçmişi, Drej Ali hakkında, Drej Ali doğum yeri, Drej Ali fotoğraf, Drej Ali video, Drej Ali resim, Drej Ali kimdir?, Drej Ali kaç yaşında?, Drej Ali nereli, Drej Ali memleketi