FB TW PIN NWS
BioRank 1950

Limasollu Naci

Doğum tarihi : 08.Ekim.1921 Ölüm tarihi : 10.Mayıs.1992
Limasollu Naci kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Limasollu Naci doğum yeri : Limasol, Kıbrıs
Ölüm yeri : Turgutreis, Bodrum, Muğla

Limasollu Naci Biyografisi

Türkiye’de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişidir.

Limasollu Naci, 8 Ekim 1921 tarihinde Kıbrıs'ın Limasol şehrinde doğmuştur. Dört yaşında dedesi ve ninesi ile birlikte Antalya'ya taşındılar. Daha çocuk yaşta Antalya'da amcası Fikri Göksay'ın fotoğraf atölyesinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi'nde öğrenci iken, fotoğrafçılığa devam etti Halk arasında şip-şakcılık denen uygulamayı İstanbul'da başlattı.

İlk fotoğraf sergisini 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde, ikinci sergisini 1948 yılında Beyoğlu Halkevi'nde açtı. Paris ve Londra'da sergiler açtı.

Limasollu Naci, Türkiye'de fotoğrafın bir sanat dalı olarak kabul edilmesini ilk sağlayan kişilerdendir. 1948 yılında İtalya'nın Turin şehrinde düzenlenen bir uluslararası fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Foto röportajlar gerçekleştirdi. Gazete ve dergilerde yazı ve fotoğrafları yayınlandı. 1948 yılında yayın hayatına başlayan Yeni İstanbul gazetesinde fotoğrafçı Ara Güler ile birlikte fotomuhabirliği yapmıştır. Daha sonra ki yıllarda 1953 yılında Türkiye'de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişi oldu. O zamanlar Mektupla Öğretim adı verilen sistem, Türkiye için büyük bir yenilikti. Ders üniteleri, fasiküller halinde her hafta öğrencilere postalanıyordu. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu sistemi, o günkü teknik zorluklar içinde gerçekleştirmek ve başarılı olmak büyük bir maceraydı ama, yöntem çok başarılı oldu ve 5-10 aboneyle başlayan mektupla öğretim, birkaç yıl içinde onbinlerce aboneye ulaştı.

1954 senesinde, Beyoğlu İstiklal Caddesinde, Türkiye'nin ilk yabancı dil dershanesini açtı. 1956 yılında o zamanki adı İngilizce Konuşma Kampı olan, yaz okulları faaliyetlerine başladı ve Karadeniz Bölgesinde Kastamonu Abana'da yaz okulu açtı. Daha sonra Bodrum-Karatoprak (şimdiki ismi ile Turgut Reis), Akbük ve Antalya'da da 1991 yılına kadar devam edildi.

Limasollu Naci, 10 Mayıs 1992 tarihinde Muğla, Bodrum, Turgut Reis’de 71 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Limasollu Naci için yapılan aramalar

Limasollu Naci, Limasollu Naci biyografi, Limasollu Naci hayatı, Limasollu Naci özgeçmişi, Limasollu Naci hakkında, Limasollu Naci doğum yeri, Limasollu Naci fotoğraf, Limasollu Naci video, Limasollu Naci resim, Limasollu Naci kimdir?, Limasollu Naci kaç yaşında?, Limasollu Naci nereli, Limasollu Naci memleketi