FB TW PIN NWS
BioRank 6532

Leslie Nielsen

Doğum tarihi : 28.Şubat.1926 Ölüm tarihi : 28.Kasım.2010
Leslie Nielsen kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Leslie Nielsen doğum yeri : Regina, Kanada
Ölüm yeri : A.B.D.

Leslie Nielsen Biyografisi

Çıplak Silah, Dracula; Ölü ve Mutlu, Airplane! başta olmak üzere rol aldığı onlarca komedi filmi ile Holywood absürd mizahının tartışmasız kralı olan Kanada asıllı Amerika’lı sinema ve tv oyunusu. 1500’ün üstünde tv programında ve de 100’ün üstünde sinema filminde rol almış olan Nielsen, 18 Kasım 2010 tarihinde akciğer iltihabına bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayata gözlerini yumdu.
Leslie William Nielsen, 28 Şubat 1926 tarihinde, Regina, Saskatchewan, Kanada’da dünyaya geldi. Annesi Galya kökenli bir İngiliz olan Mabel Elizabeth, babası ise Kanada Atlı Polisi’nin bir üyesi olan Igvard Eversen Nielsen’di. Leslie Nielsen iki kardeşi ile beraber çocukluk yıllarını Kanada’da geçirdi.

17 yaşındayken Victoria Composite Lisesi’nden mezun olan Nielsen, okulu bitirmesinin ardından Kanada Hava Kuvvetleri’ne katılı. II. Dünya Savaşı’nın son yıllarını orduda geçirmesine rağmen genç yaşı ve yeterli eğitimi kazananmaması nedeniyle cephede hiç savaşmadı. Ordudan ayrılmasının ardından bir süre yerel radyo istasyonlarında çalışan Nielsen, daha sonraki yıllarda ise eğitimini tamamlamak için Lorne Greene Akademisi Radyo Sanatları Bölümü’ne katıldı.

İlk olarak 1948 yılında, Charlton Heston’un başrolünde olduğu tv şovu Studio One ile ekranlarla tanışan başarılı oyuncu, televizyonun altın çağlarını yaşadığı 1950’li yılların en aktif isimlerinden birisi oldu; öyle ki sadece 1950 yılında ellinin üstünde canlı yayında yer almış, pek çok dizide görünmüştü.

1956 yılına kadar sinemada kendisine yer bulamayan Nielsen, ilk sinema filmini bu tarihte çekti; Forbidden Planet (unutulmuş gezegen). Kısa sürede bilimkurgu türünün kültleri arasına giren bu filmin ardından aralarında Ransom!, The Opposite Sex ve The Summer Night’ın da bulunduğu bir dizi başarılı projeye imza atan Nielsen, bu arada tv sektörünü de ihmal etmiyordu. Dönemin en başarılı gerilim serisi olan Alfred Hitchcock Presents’ın pek çok bölümünde kendisine yer buldu.

Nielsen’in sinema ve tv sektörlerinde geçirdiği uzun yılların ardından yakaladığı en büyük şans, 1980 yılında rol aldığı Airplane! (Uçak!) adlı komedi filmi oldu. Airport adlı başarılı macera filmiyle dalga geçen Airplane!, tarihin en başarılı absürd komedilerinden birisi oldu ve de Nielsen’e dünya çapında ünü getirecek olan Naked Gun! (Çıplak Silah) serisinin kapılarını açtı. 1988 tarihinde vizyona giren Naked Gun düşük bütçesine rağmen 78 milyon dolarlık bir gişe hasılatı yapınca devam filmleri de gecikmedi; Naked Gun 2 ½ (1991) ve Naked Gun 33 1/3 (1994). Naked Gun serisi ve Airplane! filmleri öncesinde komedi filmlerinde pek rol almamış olan Neilsen, bu filmler sayesinde dünyanın en tanınmış absürd komedi yıldızları arasına girmeyi başardı.

Naked Gun serisi sonrasında da absürd komedi filmleri çevirmeye devam eden başarılı oyuncunun en tanınmış eserleri 2001; A Space Travesty, Dracula; Dead and Loving It ve Spy Hard, sinemalarda iyi gişe başarısı gösterememiş olmalarına rağmen video kaset ve dvd versiyonlarıyla yakalanması güç satış başarılarına ulaştılar.

Özel hayatı da sinema kariyeri gibi inişli çıkışlı bir seyir izleyen Nielsen’ın başından toplam dört evlilik geçti; ikinci karısı olan Alisande Ullman ile olan evliliğinden iki çocuk sahibi olan oyuncunun son evliliği ise 2001 yılında gerçekleşen ve de hayatının sonuna kadar devam eden Barbaree Earl ile olan birlikteliği oldu.

Kariyeri boyunca 100’ün üzerinde sinema filminde ve de 1500’ü aşkın tv programında rol almış olan büyük oyuncu, 28 Aralık 2010 tarihinde, akciğer iltihabına dayalı komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Leslie Nielsen filmleri

Tüm Leslie Nielsen filmleri

Leslie Nielsen için yapılan aramalar

Leslie Nielsen, Leslie Nielsen biyografi, Leslie Nielsen hayatı, Leslie Nielsen özgeçmişi, Leslie Nielsen hakkında, Leslie Nielsen doğum yeri, Leslie Nielsen fotoğraf, Leslie Nielsen video, Leslie Nielsen resim, Leslie Nielsen kimdir?, Leslie Nielsen kaç yaşında?, Leslie Nielsen nereli, Leslie Nielsen memleketi