FB TW PIN NWS
BioRank 7855

Leslie Cheung

Doğum tarihi : 12.Eylül.1956 Ölüm tarihi : 01.Nisan.2003
Leslie Cheung kaç yaşında öldü : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Leslie Cheung doğum yeri : Hong Kong, Çin
Ölüm yeri : Hong Kong, Çin

Leslie Cheung Biyografisi

Hong Kong sinemasının ve 80lerin pop müzik yıldızı, usta oyuncu, Asya'nın asi çocuğu.
Leslie Cheung, 12 Eylül 1956'da Hong Kong'da doğdu. 10 kardeşten en küçüğü olan Leslie'nin anne ve babası henüz o daha çok küçükken boşandılar. Babası, aktör William Holden'in özel terzisiydi. Sinemaya merakı, küçük yaşta yakından tanıma fırsatı bulduğu film dünyasında başladı. Liseyi bitirdikten sonra İngiltere'de Leeds Üniversitesi'ne girdi.

Hong Kong'a döndükten kısa bir süre sonra, 1976 Asya Müzik Yarışması'nda katıldı ve ikinci oldu. Televizyon ve bazı sinema filmlerinde rol almaya başladı.

Müzik kariyerinde, 1981 yılında çıkan albümü '' The Wind Blows On'', onu Asya'nın en popüler pop şarkıcısı yaptı.

1989 yılında John Woo'nun yönettiği '' A Better Tomorrow'' da ''Kit'' karakterini canlandırdıktan sonra sinema kariyerinde de yükselişe geçti ve Hong Kong sinemasının birçok usta yönetmeni ile çalışmaya başladı. Bunların en önemlileri; Chen Kaige, Wong Kar-wai, Tsui Hork ve tabiki John Woo'dur.

Stanley Kwan'ın ''Rouge'' filminde canlandırdığı karakterle, artık sadece bir aksiyon yıldızı değil, romantik filmlerin baş rol oyuncusu da oldu.

1990'larda da film endüstrisinin saygın yönetmenleriyle çalışmaya devam etti. John Woo'nun yönettiği aksiyon filmi ''Once a Thief''de rol aldı.

1991 yılında Çin sinemasının dahi yönetmeni Wong Kar-wai imzalı ''Days Of Being Wild''da canlandırdığı Yuddy karakteri, oyunculuk yeteneğinin ne kadar büyük olduğunu gösterdi.

1992'de Leslie, Kanada'ya yerleşti. Ama kısa bir süre sonra tekrar Hong Kong'a dönerek burada bir cafe açtı.

1993 yılında Chen Kaige'nin yönettiği drama filmi '' Farewell, My Concubine''de inanılmaz performansıyla yine ayakta alkışlanan Leslie, 3 yıl sonra, yönetmenle ''Temptress Moon''da tekrar biraraya geldi.

1994 yılında bir kılıç ustasını canlandırdığı, '' Ashes Of Time''ı, ''Happy Together'' izledi. Wong Kar-wai'nin yönettiği ''Happy Together''da Çin'in bir diğer starı Tony Leung'la başrolü paylaştı. Hong Kong'dan Arjantin'e uzanan iki eşcinselin, birbirine olan aşkını anlatan film, seks sahnelerinin cüretkarlığıyla yılın en çok ses getiren filmi oldu ve Cheung'a uluslararası bir başarı kazandırdı.

Kısa bir süre sonra prodüktörlüğünü de yaptığı ''Viva Erotica''da rol aldı.

Leslie, birçok film festivalinde jüri üyeliği yaptı (1998 Berlin Uluslararası Film Festivali, 1993 Tokyo Uluslararası Film Festivali) ve Asya'nın ilk Pepsi starlarından oldu.

1 Nisan 2003'te, Hong Kong'daki Mandarin Oriental Oteli'nin çatı katından atlayarak intihar etti. Bıraktığı intihar mektubunda Cheung, depresyonla mücadele ettiğini yazdı.

Kaynak:Biyografi.info

Leslie Cheung için yapılan aramalar

Leslie Cheung, Leslie Cheung biyografi, Leslie Cheung hayatı, Leslie Cheung özgeçmişi, Leslie Cheung hakkında, Leslie Cheung doğum yeri, Leslie Cheung fotoğraf, Leslie Cheung video, Leslie Cheung resim, Leslie Cheung kimdir?, Leslie Cheung kaç yaşında?, Leslie Cheung nereli, Leslie Cheung memleketi