FB TW PIN NWS
BioRank 5173

Wong Kar-wai

Doğum tarihi : 17.Temmuz.1958
Wong Kar-wai kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Yönetmen
Wong Kar-wai doğum yeri : Şangay, Çin

Wong Kar-wai Biyografisi

Wong Kar-wai, 1958 Şanghay doğumlu, yenilikçi ve çarpıcı tarzıyla Hong Kong sinemasının mihenk taşlarından biri kabul edilen senarist ve usta yönetmen. 1997'de senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmi ''Happy Together'' la Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü alan ilk Çinli oldu.


17 Temmuz 1958'de Şanghay'da doğdu. Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Hong Kong'a taşındı. Küççükken zamanının büyük bir kısmını annesiyle birlikte gittiği sinema salonlarında geçirdi ve sinemaya olan aşkı bu yıllarda doğdu.

Hong Kong'da bir sanat okulunda grafik tasarım eğitimi alan usta yönetmen, 1980'de mezun olduktan kısa bir süre sonra televizyon yapımcısı asistanı olarak sinema kariyerine ilk adımı attı.

Birçok televizyon yapımında ve filmde metin yazarlığı yaptıktan sonra ilk yönetmenlik deneyimi olan ''As Tears Go By'' (1988) ile kendine has görsel dili ve çarpıcı anlatım biçimiyle 1989 Cannes Uluslararası Film Festivali Eleştirmenler Haftası'nda dikkatleri üzerine çekti.

Wong'un bir sonraki filmi olan '' Days of Being Wild'', Hong Kong Film Festivali'nde, aralarında en iyi film ve en iyi yönetmenin de bulunduğu toplam beş ödüle layık görüldü. Bu filmde, daha sonra birçok kez beraber çalışacağı Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Leslie Cheung gibi Hong Kong sinemasının en önemli starlarıyla ve sinematograf Christopher Doyle'la çalıştı. Böylece Christopher Doyle'la beraber sinema tarihinin en önemli ikililerinden birini oluşturdular.

Sinema dehasının bir göstergesi olarak görülen ve büyük başarı yakalayan bir sonraki filmi ''Ashes of Time'' (1994) ın çekimlerine ara verildiğinde, sonradan kült filmler arasında yer alacak olan, Tony Leung ve Faye Wong'un oyunculuklarıyla efsaneleşen ''Chungking Express''i çekti. Quentin Tarantino, bu filmi yılın en iyi filmi olarak değerlendirdi.

''Fallen Angels''la 1995 Toronto Film Festivali'nde, Hong Kong'tan Arjantin'e uzanan tutkulu ve çalkantılı bir aşk hikayesini anlattığı ''Happy Together''la da Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü alarak başarı grafiğini yükseltti.

Wong'un ''In the Mood for Love''ı 2000 yılında Cannes'da yankı uyandırdı ve Tony Leung'a en iyi aktör ödülünü kazandırdı. In the Mood for Love'ın devamı niteliğindeki ''2046'', yönetmenin ilk bilim kurgu deneyimi oldu.

Wong'un uluslararası başarısı, sinemaya getirdiği yeni dilden kaynaklanmaktadır. Senaryoya bağlı kalmayıp, hikayesini rastlantılarla yönlendirmesi ve oyuncuların kendi kişiliklerini, canlandırdıkları karakterlere taşımalarını sağlaması Wong Kar-wai filmlerini eşsiz yapan en önemli etkenlerdir.

Kaynak:Biyografi.info

Wong Kar-wai filmleri

Tüm Wong Kar-wai filmleri

Wong Kar-wai için yapılan aramalar

Wong Kar-wai, Wong Kar-wai biyografi, Wong Kar-wai hayatı, Wong Kar-wai özgeçmişi, Wong Kar-wai hakkında, Wong Kar-wai doğum yeri, Wong Kar-wai fotoğraf, Wong Kar-wai video, Wong Kar-wai resim, Wong Kar-wai kimdir?, Wong Kar-wai kaç yaşında?, Wong Kar-wai nereli, Wong Kar-wai memleketi