FB TW PIN NWS
BioRank 6597

Les Paul

Doğum tarihi : 09.Haziran.1915 Ölüm tarihi : 21.Ağustos.2009
Les Paul kaç yaşında öldü : 94
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Mucit, Müzisyen
Les Paul doğum yeri : Waukesha, Wisconsin, A.B.D.
Ölüm yeri : New York, A.B.D.

Les Paul Biyografisi

Solid-body elektro gitarı icad ederek rock müziğinin doğmasına neden olmuş olan Amerika’lı mucit. Kendisi de caz ve country müzikleri yapan ünlü bir müzisyen olan Les Paul, gitar, elektro-gitar, banjo ve harmonika ensturmanlarını çalabilmekteydi. Müziğe getirdiği yenilikler sadece elektro-gitarın icadıyla sınırlı kalmıyordu, ayrıca modern ses kayıt teknolojilerinde kullanılan pek çok efekt ve icat onun eseriydi.
Lester William Polsfuss ya da bilinen adıyla Les Paul, 9 Haziran 1915 tarihinde, Waukesha, Wisconsin, A.B.D.’de dünyaya geldi. Alman asıllı George ve Evelyn Polsfus çiftinin oğlu olan Les Paul, müzikle ilk kez sekiz yaşındayken, harmonika ile başladı. Kısa bir süre sonra banjoya geçiş yapan genç müzisyen, gitar çalmaya başladığı sıralarda edindiği bir boyuna askılı harmonika sayesinde ellerini boşta tutabiliyor, iki ensturmanı aynı anda çalabiliyordu.

13 yaşındayken country tarzında profesyonel olarak çalmaya başlayan Paul, 17 yaşındayken ilk profesyonel grubu olan Rube Tronson’un Texas Cowboys’unda çalmaya başladı; kısa bir süre sonra ise liseyi yarıda bırakarak Wolverton adlı gruba katılmak için Missouri’ye taşındı.

1934 yılında müzikal kariyerini daha üst bir noktaya taşımak için Chicago’ya taşınan Paul, 1936 yılında ilk kayıtlarını yayınladı. Bu tarihten itibaren bluesdan caza doğru müzikal bir evrim geçiren sanatçı, kendisine idol olarak Django Reinhardt’ı benimsemişti. II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında orduya alınan Les Paul, Amerikan ordusunun resmi radyo ve televizyonu olan Armed Forces Network’de kendi adıyla yayınlanan bir program yaparak askerlerin moralini yükseltti.

1944 yılında, savaşın bitmesinin ardından tekrar solo kariyerine geri dönen sanatçı, Nat King Cole gibi ünlü müzisyenlerle beraber çalışma fırsatını yakaladı. 1948 yılında geçirdiği talihsiz bir araba kazasının sonucunda ölümün kıysından dönen Paul, bir daha kolunu kımıldatamayacağını öğrenince doktorlarına sağ kolunu gitar çalabilecek bir açıda sabitlemelerini söyledi. Paul’ün bu kazanın ardından iyileşmesi 1.5 yılını aldı.

Çaldığı elektro-gitarların istediği ses tonunu vermemesi üzerine kendisine özel bir gitar yaptırmak için Gibson firmasına giden Les Paul’e ilk başta firma yetkilileri olumsuz yaklaştı; fakat rakip firma Fender’in Telecaster modelini piyasaya çıkartması üzerine anlaşmayı kabul etti. Les Paul firma ile yaptığı antlaşmada Gibson dışında hiçbir marka ile asla çalışmayacağını kabul edince, Gibson Les Paul adını taşıyan ve firmanın tarihindeki en başarılı model olarak kabul edilen gitarlar üretilmeye başlandı. Kariyeri boyunca en sık kullandığı ensturman olan elektro gitarı The Log’u 1930’lu yıllarda üreten Les Paul, bu gitar sayesinde çoğu müzik otoritesince ilk modern elektro gitarın babası olarak anıldı.

1940’lı yılların sonlarından itibaren popüleritesi giderek artan bir sanatçı haline gelen Les Paul, 1950 yılında NBC Radio’da sunduğu The Les Paul Show ile adını bütün ülkeye duyurdu. Les Paul 1945 yılında country-western şarkıcısı Collen Summers’la evlendi. 1948 yılında sahnede kullandığı Mary Ford adını yasal adı olarak alan Summers, Paul ile beraber 1954-1955 yılları arasında The Les Paul & Mary Ford Show adında bir televizyon programına imza attı.

1956 yılında yarı-emeklilik denilebilecek bir sürece giren ve sahnelerde artık eskisi kadar gözükmeyen Les Paul, gene de hayatının son günlerine kadar müzikten hiç kopmadı. 1980’li yılların sonunda tekrar canlı performanslarla sahnelere geri dönen Paul, 2006 yılında çıkarttığı Les Paul & Friends adlı albümüyle 90 yaşında Grammy ödülü kazandı.

Les Paul, 12 Ağustos 2009 tarihinde, akciğer iltihabına bağlı komplikasyonlar sebebiyle New York’da bulunan White Plains Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Efsanevi müzisyen 21 Ağustos 2009 tarihinde, Waukesha’da bulunan Praire Mezarlığı’na gömüldü.

Kaynak:Biyografi.info

Les Paul için yapılan aramalar

Les Paul, Les Paul biyografi, Les Paul hayatı, Les Paul özgeçmişi, Les Paul hakkında, Les Paul doğum yeri, Les Paul fotoğraf, Les Paul video, Les Paul resim, Les Paul kimdir?, Les Paul kaç yaşında?, Les Paul nereli, Les Paul memleketi