FB TW PIN NWS
BioRank 5260

Latife Tekin

Doğum tarihi : 31.Aralık.1957
Latife Tekin kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar
Latife Tekin doğum yeri : Karacahevenk köyü, Bünyan, Kayseri

Latife Tekin Biyografisi

Latife Tekin, 1957 yılında Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Karacahevenk köyünde doğmuştur. 1966 yılında 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi'nde 1974 yılında tamamladı.

Latife Tekin, 1976-7-1977 yıllarında İstanbul Telefon Başmüdürlüğü'nde bir süre çalıştı. Bu kurumdan ayrıldıktan sonra yazarlığı meslek edinerek, çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Latife Tekin, köyden kente gelen bir ailenin hayatını masalımsı bir anlatımla yazdığı ilk kitabı "Sevgili Arsız Ölüm" 1983'te yayınlandı. Bu romanda, 1960’larda başlayan köyden kente göçü, gecekondu bölgelerine yerleşen insanları anlattı. Anadolu'daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve latin Amerikalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in "Yüzyıllık Yalnızlık" kitabının tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Büyülü gerçekçilik akımına da yakıştırılan bu romanının ardından peş peşe diğer romanları geldi.

İkinci romanı Berci Kristin Çöp Masalları; mizah tonu, anlatım ve konu açılarından ilk romanıyla benzer çizgidedir. Bu romanda yazar, Çiçektepe çöplüğünde gecekondularda yaşayan insanların doğayla ve belediyeyle mücadelelerini kara mizahla ve yalın bir dille anlattı.

1986 yılında “Gece Dersleri” kitabında 1980 öncesi devrimci bir örgüt içindeki ilişkileri ele aldı. Bu kitabın, Latife Tekin’in yazarlığında bir kırılma noktası olduğu söylendi. Yazar, sonraki kitaplarında görülecek bir dilsel çeşitliliğe ilk kez bu kitapta yer verdi.

Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Latife Tekin'in karikatürist Latif Demirci ile evliliğinden Yasemin adında bir kızı vardır. Boşanmıştır.

Berci Kristin Çöp Masalları, Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills adıyla John Berger tarafından kaleme alınan bir önsözle İngiltere ve Amerika’da, Ayşe Saraçgil çevirisiyle İtalya’da, Ali Semizoğlu çevirisiyle Fransa’da yayımlandı. Liberation gazetesi kitabı “Genç Türk yazar Latife Tekin’den toplumsal günlük ile destan arasında, İstanbul’daki bir gecekondunun kuruluşu: Berci Kristin Çöp Masalları” başlığı ile sundu. Kitap, Almanya, İsviçre ve Hollanda’da da satışa sunuldu. Buzdan Kılıçlar adlı romanı Alfred Depeyrat tarafından Fransızcaya çevrildi, Stock Yayınları tarafından Fransa’da yayımlandı.

1984 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Bir Yudum Sevgi” adlı filmin senaryosunu yazdı. Bu filmde Hale Soygazi, Kadir İnanır, Macit Koper, Meral Çetinkaya, Serra Yılmaz, Dursun Ali Sarıoğlu, Füsun Demirel rol aldılar. Bu film 22. Antalya Film Şenliğinde Altın Portakal Ödülünü aldı, 1986 yılında Uluslararası İstanbul Sinema Günlerinde En İyi Film seçildi.

Latife Tekin, Bodrum Gümüşlük'te bir "Edebiyat Evi" projesi başlatmıştır. Garanti Bankası tarafından desteklenen proje, mimar Hüsmen Ersöz'ün 1998 yılında hazırladığı mimari proje ile inşaata başlamıştır (1999). Ressam Hale Arpacıoğlu'nun, Koç Grubu şirketlerinden aldığı destekle, aynı mimari projenin bir parçası olarak Sanat Evi'nin yapımına başlanmıştır. Latife Tekin, Bodrum Gümüşlük'te, herkesin yazabileceği, tartışabileceği, sanatçıların büyük şehrin dağdağasından uzak eser üretebileceği bir mekanın tamamlanması için çalışmaktadır.

Latife Tekin, 2010'da "Rüyalar ve Uyanışlar" kitabı yayımlandı.

Eylül 2019'da Erdal Öz Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü

Ödülleri :
2005 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti - Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Unutma Bahçesi )
2019 - Erdal Öz Edebiyat Ödülü

Kitapları :
Roman:
1983 - Sevgili Arsız Ölüm
1984 - Berci Kristin Çöp Masalları
1986 - Gece Dersleri
1989 - Buzdan Kılıçlar
1995 - Aşk İşaretleri
2001 - Ormanda Ölüm Yokmuş
2004 - Unutma Bahçesi
2006 - Muinar
2009 - Rüyalar ve Uyanışlar Defteri
2018 - Manves City
2018 - Sürüklenme
2022 - Zamansız

Senaryo :
1984 - Bir Yudum Sevgi

Anı :
1997 - Gümüşlük Akademisi


Kaynak:Biyografi.info

Latife Tekin için yapılan aramalar

Latife Tekin, Latife Tekin biyografi, Latife Tekin hayatı, Latife Tekin özgeçmişi, Latife Tekin hakkında, Latife Tekin doğum yeri, Latife Tekin fotoğraf, Latife Tekin video, Latife Tekin resim, Latife Tekin kimdir?, Latife Tekin kaç yaşında?, Latife Tekin nereli, Latife Tekin memleketi