FB TW PIN NWS
BioRank 7116

Kutbettin Arzu

Doğum tarihi : 01.Nisan.1955
Kutbettin Arzu kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Kutbettin Arzu doğum yeri : Bahteri Köyü,Diyarbakır

Kutbettin Arzu Biyografisi

27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirildi.

Kutbettin Arzu, 1 Nisan 1955 tarihinde Diyarbakır Bahteri Köyü'nde doğmuştur. Babasının adı Ekrem, annesinin adı Emine'dir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı.

Kutbettin Arzu, Yapı İşleri 15. Bölge Müdürlüğü'nde Baş Mimar olarak görev yaptı. Mühendislik ve Mimarlık firması kurarak serbest iş hayatına geçti. Dicle Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi'nde fahri öğretim üyeliği yaptı. Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanlığı görevini yürüttü. Diyarbakır Kızılay Derneği Üyeliği, Kültür ve Dayanışma Vakfı Üyeliği, Açev Vakfı Bölge Danışma Kurulu Üyeliği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Kutbettin Arzu, evlidir ve 4 çocuğu vardır.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde AKP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu ancak seçilemedi.

2011 yılında milletvekili seçildi. 23. dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 2011 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 28 Ağustos 2015 tarihine kadar Tarım Bakanı yardımcılığı görevini yaptı

Kutbettin Arzu, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa'nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme kararı gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa'nın 114. maddesine göre Ahmet Davutoğlu'na Bakanlar Kurulu'nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde olmak için 11 bağımsız kontenjan için Ali Rıza Alaboyun, Kutbettin Arzu ve Vecdi Gönül, AK Parti’nin eski vekilleri. 3 isim, bağımsız olmak için AK Parti’den istifa etti.

Kutbettin Arzu, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde bağımsız kontenjandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine onaylandı.

28 Ağustos 2015 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı görevini Mehdi Eker'den devraldı.

Kaynak:Biyografi.info

Kutbettin Arzu için yapılan aramalar

Kutbettin Arzu, Kutbettin Arzu biyografi, Kutbettin Arzu hayatı, Kutbettin Arzu özgeçmişi, Kutbettin Arzu hakkında, Kutbettin Arzu doğum yeri, Kutbettin Arzu fotoğraf, Kutbettin Arzu video, Kutbettin Arzu resim, Kutbettin Arzu kimdir?, Kutbettin Arzu kaç yaşında?, Kutbettin Arzu nereli, Kutbettin Arzu memleketi