FB TW PIN NWS
BioRank 4060

Mehdi Eker

Doğum tarihi : 01.Ocak.1956
Mehdi Eker kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Mehdi Eker doğum yeri : Bismil, Diyarbakır

Mehdi Eker Biyografisi

Veteriner Hekim, Milletvekili, Bakan

Mehdi Eker, 1 Ocak 1956 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Tepe beldesinde doğmuştur. Asıl adı Muhammed Mehdi’dir. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Fehime'dir. Yedi kardeşin beşincisidir. İlkokulda aynı öğretmenin ders verdiği 2. ve 3. sınıflar ile 4. ve 5. sınıfların bir arada eğitim yaptığı bir okulda köyünde okur. İlkokuldan mezun olunca köyde ortaokul olmadığı için Diyarbakır'a bir yıl geç de olsa gider. Ortaokulu ve liseyi Diyarbakır merkezinde okur. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinden 1976 yılında mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını 1990 yılında İngiltere'de University of Aberdeen'de tarım ekonomisi alanında; doktorasını Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamladı.

Mehdi Eker, 1978 yılında Veteriner Fakültesi öğrencisi iken, Tarım Bakanlığı Planlama Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü'nde memur olarak göreve başladı. 1982 yılında Ankara Veteriner Fakültesi'nden mezun olduktan sonra intibak yapılarak aynı kurumda veteriner hekim kadrosuna atandı.

1989 yılında bakanlığın Ankara Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak atandı.Burada tüm faaliyetlerin hem idari hem de teknik müdür yardımcısı sıfatıyla planlama ve yürütme görevlerini 5 yıl süreyle devam ettirdi.

1990-92 yılları arasında İngiltere'de bulunan University of Aberdeen'e yüksek lisans eğitimi için gönderilen Eker, tarım ekonomisi alanında yaptığı lisansüstü eğitim sonunda master derecesi aldı. Sonra da Ankara Üniversitesi'nde doktora yapmaya başladı ve 1997 yılında hayvancılık işletme ekonomisi anabilim dalında doktora derecesi aldı.

Mehdi Eker, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın oluşturduğu yönetici ekip içinde yer alarak, 1994 yılından 1996 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

Ekim 1996 yılında Tarım Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'ne genel müdür yardımcısı olarak atandı. Kısa bir süre sonra da Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğüne atandı.

Ankara Üniversitesi’nde 1993 yılında başladığı doktora tezini Hayvancılık İşletme Ekonomisi alanında tamamlayarak 1997 yılında doktor unvanını aldı.

İstifa nedeniyle boşalan bakanlığın Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü'ne 1997 yılında önce vekaleten daha sonra da asaleten atandı. Kasım 1997 tarihinde bakanlık makamının takdiri ile ve Müşterek Kararname ile Bakanlık Müşavirliğine atandı ancak bu görevde uzun süre kalamadı. 1999'da başka bir göreve atanmak üzere müşavirlik görevinden alınarak Tarım Bakanlığı'nın taşra teşkilatı olan Tarım il Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere Ankara valiliği emrine veteriner olarak atandı.

22 yıl devletin çeşitli kademelerinde çalıştı.

14 Kasım 2002 tarihinde 22. Dönem, 22 Temmuz 2007 tarihinde 23. Dönem ve 28 Haziran 2011 tarihinde 24.Dönem Diyarbakır AKP Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi olarak görev yaptı.

59. Hükümet'te 2 Haziran 2005 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevine getirildi. 60. Hükümet'te yeniden Tarım ve Köyişleri Bakanı oldu. 61. Hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine atandı.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde ilk defa halk oylaması ile Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık görevini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na devretmesiyle kurulan 62. Hükümetin de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak tekrar görevi devralan Mehdi Eker, kırılması zor bir rekora imza atarak art arda dört dönem Tarım Bakanlığı görevini yürüten bakan olur.

2011 yılında Estonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen “Terra Mariana Şeref Rütbesi” ile Devlet Nişanı’na layık görüldü.2012 yılında Türkiye tarımındaki başarılarından ve küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa Hükümeti tarafından “Chevalier dans I’Ordre du Merite Agricole” Nişanına (Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı) layık görülen Türkiye’nin ilk Tarım Bakanı oldu.

Mehdi Eker, müzik dinlemeyi sevdiğini, Şivan Perwer'i de severek dinlediğini belirtmiştir.

Arapça ve Farsça ile iyi derecede İngilizce ve Kürtçe bilen Mehdi Eker, 1984 yılından beri Yasemin Eker ile evlidir. Feyza, Yasin, Süeda adlarında üç çocuğu vardır.

“Tarımdan Kültüre Agrostrateji” ve “Türkiye Tarımının Değişim ve Süreci: Buğday İle Koyun Gerisi Oyun” adıyla yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.

7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerine 3 dönem kuralı gereği katılmadı. 1 Kasım 2015 milletvekili seçimlerine ise İstanbul AKP milletvekili adayı olarak katıldı ve seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mehdi Eker kitapları

Tüm Mehdi Eker kitapları

Mehdi Eker için yapılan aramalar

Mehdi Eker, Mehdi Eker biyografi, Mehdi Eker hayatı, Mehdi Eker özgeçmişi, Mehdi Eker hakkında, Mehdi Eker doğum yeri, Mehdi Eker fotoğraf, Mehdi Eker video, Mehdi Eker resim, Mehdi Eker kimdir?, Mehdi Eker kaç yaşında?, Mehdi Eker nereli, Mehdi Eker memleketi