FB TW PIN NWS
BioRank 8418

Kim Yo-Jong

Doğum tarihi : 26.Eylül.1988
Kim Yo-Jong kaç yaşında : 36
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Siyasetçi
Kim Yo-Jong doğum yeri : Pyongyang, Kuzey Kore

Kim Yo-Jong Biyografisi

Kuzey Kore lideri ve devlet başkanı Kim Jong-Un’ın kız kardeşidir.

Kim Yo-Jong, 26 Eylül 1988 tarihinde Pyongyang, Kuzey Kore’de doğmuştur. Kuzey Kore'nin kurucusu Kim İl Sung'un torunu olan Kim Yo-Jong’ın babası Kim Jong-il’dir. Annesinin adı Ko Yong-hui’dir. Abisi Kim Jong-Un Kuzey Kore lideri devlet başkanıdır. Ayrıca Kim Jong-chul, Kim Jong-nam, Kim Sol-song adlarında kardeşleri vardır. Kim İl Sung Askeri Üniversitesinden mezun olmuştur.

Kim Yo-Jong, Politbüro'nun alternatif bir üyesi ve Kasım 2014 tarihinden beri Kore İşçi Partisi Propaganda ve Ajitasyon Bölümü başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Kim Yo-Jong, 2014 yılında Choe Song ile evlendi.

Kim Yo-Jong, Kuzey Kore lideri ve devlet başkanı olan abisi Kim Jong-Un’un özel sekreteri gibi gezilerini ve imajını tertip etmekle de ilgilenmektedir.

9 - 25 Şubat 2018 tarihleri arasında, Güney Kore'de Pyeongchang şehrinde yapılan 2018 Kış Olimpiyatları açılış törenine katılarak Kore Savaşı'ndan bu yana Güney Kore'yi ilk kez ziyaret eden Kim hanedanının bir üyesi olmuştur. 10 Şubat 2018 tarihinde Güney Kore cumhurbaşkanı Moon Jae İn ile toplantıya katıldı ve Kim Jong-Un'un özel elçisi olarak gönderildiğini ve Kim Jong-Un'un Moon'a kişisel olarak yazılmış bir mektup getirdiğini söyledi.

12 Haziran 2018’de, Kim Jong-Un ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore nükleer programını tartışmak üzere Singapur'daki bir zirvede bir araya geldiğinde ve Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'deki bir takip toplantısında heyet içinde Kim Yo-Jong da vardı.

Ancak olumsuz geçen bu görüşmeden sonra Kim Jong-Un kardeşi Kim Yo-Jong’u görevinden azletti. 2020 Nisan ayında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Devlet İşleri Komisyonu'nda görevine geri geldi.

Kaynak:Biyografi.info

Kim Yo-Jong için yapılan aramalar

Kim Yo-Jong, Kim Yo-Jong biyografi, Kim Yo-Jong hayatı, Kim Yo-Jong özgeçmişi, Kim Yo-Jong hakkında, Kim Yo-Jong doğum yeri, Kim Yo-Jong fotoğraf, Kim Yo-Jong video, Kim Yo-Jong resim, Kim Yo-Jong kimdir?, Kim Yo-Jong kaç yaşında?, Kim Yo-Jong nereli, Kim Yo-Jong memleketi