FB TW PIN NWS
BioRank 6896

Kim İl Sung

Doğum tarihi : 15.Nisan.1912 Ölüm tarihi : 08.Temmuz.1994
Kim İl Sung kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Kim İl Sung doğum yeri : Mangyongdae, Pyongyang, Kuzey Kore
Ölüm yeri : Mangyongdae, Kuzey Kore

Kim İl Sung Biyografisi

Kuzey Kore’nin ilk başkanı, Kuzey Kore’yi 1948 yılından 1994 yılındaki ölümüne kadar 46 yıl boyunca yönetti.

Kim İl Sung, 15 Nisan 1912 tarihinde Mangyongdae, Pyongyang, Kuzey Kore’de orta sınıf bir ailede doğmuştur. Annesi Kang Pan-sok, babası Kim Hyung-Jik öğretmendi. Asıl adı Kim Song Ju’ydu. Ancak ilerleyen yıllarda adını değiştirecek ve Kim il Sung olarak tanınacaktı. Şimdiki Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un dedesidir.

Kore tarihi boyunca güçlü komşuları tarafından tehdit edilen bir ülke olmuştur. Kim İl Sung’in doğumundan iki yıl öncede Japonya’nın yayılmacı politikalarının bir sonucu olarak işgale uğradı. Japon yönetimi her geçen gün daha sert bir hal aldı. Böyle bir ortamda büyüyen Kim İl Sung öğrencilik yıllarından itibaren işgal karşıtı eylemlere katılmaya başladı. Okul kitaplarının Korece yerine Japonca okutulması teşebbüsü üzerine Kim İl Sung ve diğer okul arkadaşları çeşitli protesto gösterileri düzenlediler. 1925 yılında Kim İl Sung ve ailesi Japon baskısından kaçmak için Kuzey Çin’e yani Mançurya’ya kaçtılar.

Mançurya’da öğrenimine devam eden Kim İl Sung, burada Çin Komünist Partisi ile tanıştı. 1931 yılında Kore İşçi Partisi'ne girdi. Daha sonra da Kore-Çin sınırında Japonlarla mücadele edebilmek için orduya katıldı. Çinli gerillalar bozguna uğrayınca Kim İl Sung diğerleri ile birlikte Sovyetler Birliğine kaçmak zorunda kaldı. Kim İl Sung, burada eğitimini tamamladı ve 1945 yılında Sovyet ordusuna katıldı. Pyongyang’ı işgal eden birlikte, binbaşı rütbesiyle bir Kore birliğine komuta etti. Koreliler tarafından kurtarıcı olarak karşılandılar. Efsanevi Kore kahramanı anlamına gelen Kim İl Sung adını aldığı söylenir.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Koreli liderler geleneksel başkent Seul’de toplanmışlardı. Ancak Amerika ve Sovyetler ülkenin Kuzey Kore ve Güney Kore olarak bölünmesine karar verdiler. Kore’deki koministler üç gruba ayrılmışlardı: Birinci Sovyet müttefikleriydi içlerinde Sovyetlerden dönmüş Koreliler vardı. İkinci grup Çin’den geri dönen ve Çin tipi kominizm isteyen gruptu. Üçüncü grupta Çin ve Japonya’nın sömürge faaliyetlerine isyan etmiş yerli halk vardı. Kim İl Sung, Kore’deki Sovyet komutanlar tarafından lider yapılmak isteniyordu. O dönemde ülkedeki tanınırlığı çok fazla değildi. Sovyetler, Kuzeydeki yönetimin başına gelebilmesi için Kim İl Sung’in rakiplerini etkisiz hale getirmesine yardım ettiler. Sonuç olarak 1948 yılında Kim İl Sung, Kuzey Kore’nin ilk başkanı oldu.

Kim İl Sung, Kuzey Kore’nin ilk başkanı olarak yaptığı ilk işlerden biri Sovyetleri Kore’yi birleştirmek konusunda ikna etmek oldu. 1950 yılında Kim İl Sung, Sovyet ordusuyla birlikte Güney Kore’ye saldırdı ve işgale başladı. Güney Kore’nin durumu ümitsiz görünürken Birleşmiş Milletler duruma müdahil oldu. Birleşmiş Milletlerin müdahalesi sonucu Kuzey Kore yenilgiler almaya başlayınca Kim İl Sung, Çin’den destek istedi. Çin birlikleri ilk başta başarılı olsalar da Birleşmiş Milletlerin karşı saldırısı üzerine sınır 27 Temmuz 1953 tarihli Panjumon Ateşkes antlaşmasıyla 38. paralelde sabitlendi. Böylece Kim İl Sung’in yeniden birleşme hayalleri son buldu.

Kim İl Sung yönetimde Sovyet diktatörlerinkine benzer bir yöntem izledi. Özellikle lider kültüne çok önem verdi. Böylelikle kendi gücünü de arttırmış oldu.1960 yılına gelindiğinde otoritesine tehdit olabilecek kimse kalmamıştı. Anne ve babasına, amcalarına ve dedesine onursal “Devrimci Kahraman” statüsü verdi. Ülkede ciddi bir korku havası hakim olmaya başladı. Kuzey Kore dış dünyayla tamamen kapalı bir ülke haline geldi. Muhalif olduğundan şüphelenilen herkes en ağır cezalara çarptırıldı. Ardından Kuzey Kore'yi sanayileşmiş, askeri açıdan güçlü ve disiplinli bir devlete dönüştürmeye yönelik uygulamalar başlattı. SSCB ve Çin Halk Cumhuriyeti ile yakın ilişkiler kurdu.

1972’de başbakanlık makamı kaldırılarak, devlet başkanlığı getirildi.

Kim il Sung 1965 yılında Juche ideolojisinin temellerini açıkladı. Juche öndere koşulsuz sadakati gerektiriyordu. Ayrıca Sovyetlerin Josef Stalin’in ölümünden sonra benimsediği destalinizasyon politikasına da bir tepkiydi. Juche Kuzey Kore Devletinin resmi ideolojisi olarak kabul edildi. Ömrünün sonlarına doğru Kim İl Sung oğlu Kim Jong-İl’i yerine geçmesi için hazırlamaya başladı ve ona önemli görevler verdi. 1994’te geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü. Vasiyeti gereği Kim Jong il yeni devlet başkanı oldu.

Kim İl Sung, 1941 yılında Kim Jong-suk ile evlendi. Kim Jong-il, Kim Kyong-hui, Kim Man-il adlarında çocukları oldu. 22 Eylül 1949 tarihinde eşi öldü. 1952 yılında Kim Sung-ae ile evlendi. Kendisi ölene kadar evli kaldılar. Kim Pyong-il, Kim Kyong-Jin adlarında çocukları oldu.

Kim İl Sung, 8 Temmuz 1994 tarihinde Myohyangsan, Kuzey Kore’de 82 yaşında ölmüştür. Öldükten sonra yerine oğlu Kim Jong-İl geçti ve Kuzey Kore hanedanlık düzeniyle yönetilen ilk kominist rejim oldu. Naaşı Kumsusan Güneş Sarayı'nda mumyalanmış bir şekilde sergilenmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Kim İl Sung için yapılan aramalar

Kim İl Sung, Kim İl Sung biyografi, Kim İl Sung hayatı, Kim İl Sung özgeçmişi, Kim İl Sung hakkında, Kim İl Sung doğum yeri, Kim İl Sung fotoğraf, Kim İl Sung video, Kim İl Sung resim, Kim İl Sung kimdir?, Kim İl Sung kaç yaşında?, Kim İl Sung nereli, Kim İl Sung memleketi