FB TW PIN NWS
BioRank 7584

Ken Kesey

Doğum tarihi : 17.Eylül.1935 Ölüm tarihi : 10.Kasım.2001
Ken Kesey kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Yazar
Ken Kesey doğum yeri : La Junta, Colorado, ABD
Ölüm yeri : Eugene, Oregon, ABD

Ken Kesey Biyografisi

ABD'li yazar. En önemli eseri Türkçeye Guguk Kuşu olarak çevrilmiş olan One Flew Over The Cuckoo's Nest'tir.

Ken Kesey, 17 Eylül 1935 tarihinde La Junta, Colorado, ABD’de doğmuştur. Tam adı Kenneth Elton Kesey’dır. Çok küçükken ailesiyle 1946 yılında Oregon’a taşındı. Babası süt fabrikasında işçi olan Ken Kesey’in çocukluğu Oregon Eugene'de geçti. Gençlik yıllarında güreşe ve boksa ilgi duydu. 1953 yılında Springfield Lisesi'nden mezun oldu. Stanford Üniversitesi'nden bir burs kazanıp burada okumaya başladı ve 1957 yılında Gazetecilik ve İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1960 yılında Stanford Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Karşıt kültür gurubuna katıldı. Uyuşturucu ilaçlarla tanışıp, kendi üzerinde denemeler yaptı. 1959 yılında Stanford Üniversitesi’nde gönüllü olarak LSD, meskalin gibi psikotik ilaçlarla ilgili deneylere katıldı. Guguk Kuşu dahil pek çok eserine ilham veren bu tecrübesi, Tom Wolfe tarafından The Electric Kool-Aid Acid Test adlı belgesel romana da aktarılmıştır. Karşıt kültür ikonu olan Timothy Leary ile birlikte 1960 Hippi kuşağının temsilcisi oldu. Merry Pranksters grubuyla 1960’larda Amerika’yı dolaştı, Psychedelic diye bilinen Amerikan kültürünün en önemli isimlerinden biri haline geldi.

Beat kuşağı yazarlarıyla hippiler arasındaki bağı kuran isimlerdendir. Timothy Leary, Hunter S. Thompson, Neal Cassady, Grateful Dead, Allen Ginsberg gibi Amerikan karşıt-kültürünün kült isimleriyle yakın arkadaştı.

Ken Kesey, 20 Mayıs 1956 tarihinde okul arkadaşı Norma Faye Haxby ile evlendi. Shannon Kesey (d.1960), Zane Kesey(d.1961), Jed Kesey(d.1964-ö.1984), Sunshine (d.1967) adlarında 4 çocuğu oldu.

1962 yılında La Honda, California'ya taşındı. 1965 yılında esrar bulundurma suçundan beş ay hapis cezasına çarptırıldı. Ardından Oregon taşındı.

Ken Kesey, 25 Ekim 2001 tarihinde karaciğerindeki kanserli uru çıkarmak için ameliyat oldu ancak ameliyattan sonra oluşan komplikasyonlardan dolayı 10 Kasım 2001 tarihinde Eugene, Oregon, ABD’de 66 yaşında ölmüştür.

1964 yılında yazdığı “Sometimes a Great Notion” adlı romanı 1970 yılında aynı adla Paul Newman tarafından başrollerinde Paul Newman, Henry Fonda, Lee Remick’in oynadığı film haline getirilmiştir.

1975 yılında “One Flew Over the Cuckoo's Nest” adlı kitabı “Guguk Kuşu” adı ile yapımcılığını Michael Douglas’ın yaptığı, yönetmenliğini Milos Forman’ın yaptığı ve başrollerinde Jack Nicholson’ın oynadığı sinema filmine çekilmiştir.

"Guguk Kuşu adlı film 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.”

Kitapları :
1962 - One Flew Over the Cuckoo's Nest (Guguk Kuşu).
1964 - Sometimes a Great Notion.
1972 - Kesey's Garage Sale.
1986 - Demon Box.
1989 - Mağaralar 1990 - Caverns.
1990 - The Further Inquiry (senaryo).
1992 - Sailor Song.
1994 - Last Go Round (Ken Babbs ile birlikte).
1999 - Twister.

Ken Kesey Sözleri:
Bana öyle geliyor ki, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.

İşini zorlaştırmak isteyen insanları sinirlendirmenin en iyi yolu rahatsız olmuyormuş gibi davranmaktır.

Denedim. Pes etmeden önce, hiç olmazsa denedim. Bu kadarı da yeter.

İşaret ederek ve insanlara gitmeleri gereken yerleri söyleyerek lider olamazsınız. O yere gidip, konuyu ele alırsanız lider olursunuz.


Kaynak:Biyografi.info

Ken Kesey kitapları

 • One Flew Over The Cuckoo's Nest One Flew Over The Cuckoo's Nest

  Yarın tarihi : 2006-01-01


  Yayınevi : PENGUIN CLASSIC SERIES


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » İngilizce

 • Guguk Kuşu Guguk Kuşu

  Yarın tarihi : 2000-03-19


  Yayınevi : ARİON YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (çeviri)

Tüm Ken Kesey kitapları

Ken Kesey için yapılan aramalar

Ken Kesey, Ken Kesey biyografi, Ken Kesey hayatı, Ken Kesey özgeçmişi, Ken Kesey hakkında, Ken Kesey doğum yeri, Ken Kesey fotoğraf, Ken Kesey video, Ken Kesey resim, Ken Kesey kimdir?, Ken Kesey kaç yaşında?, Ken Kesey nereli, Ken Kesey memleketi