FB TW PIN NWS
BioRank 7150

Kemal Burkay

Doğum tarihi : ??.??.1937
Kemal Burkay kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Siyasetçi
Kemal Burkay doğum yeri : Mazgirt, Tunceli

Kemal Burkay Biyografisi

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanıdır.

Kemal Burkay, 1937 yılında Tunceli ilinin Mazgirt İlçesi’nin Kızılkale köyünde doğmuştur. Babası köy eğitmeniydi. İlkokulu babasının eğitmenlik yaptığı çevre köylerde ve kendi köyünde okudu. 1949 yılında Akçadağ Köy Enstitüsü’ne girdi, daha sonra da Diyarbakır-Ergani’de köy enstitüsünde okuyarak mezun oldu.

1955 yılında öğretmen oldu. İki yıl Van’ın Muradiye İlçesi Korsot köyünde, bir yıl da Ankara’nın Şereflikoçhisar İlçesi, Sarıyahşi Köyü’nde öğretmenlik yaptı.

1956 yılında Elazığ Lisesi’nde sınavlara girerek lise diploması da aldı ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Bir yandan öğretmenlik –daha sonra Tarım Bakanlığı’nda muhasebe memurluğu- yaparken her öğrenim yılı sonunda sınavlara girerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1960 yılında bitirdi.

Askerliğini Erzurum’da yaptı. Elazığ’da kaymakamlık staji ve Osmaniye’de kısa bir süre kaymakamlık yaptı. Ancak sol görüşlere ve Kürt sorununa ilgisi nedeniyle daha o dönemde izlenmekte idi. Bu nedenle Ankara’ya merkeze alındı, diğer bir deyişle kızağa çekildi. O da ayrılarak, avukatlık stajının ardından, 1964 yılında Elazığ’da serbest avukatlığa başladı. Daha sonra Tunceli’ye geçti.

Daha köy öğretmenliği yıllarında şiirler ve hikayeler yazdı. 1964 yılında ilk romanı “Yaşamanın Ötesinde” Vatan Gazetesi’nde tefrika edildi. İlk şiir kitabı “Prangalar” 1967 yılında basıldı. 1965 yılında Elazığ’da “Çıra” adlı edebiyat dergisini çıkarıp yönetti.

1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve partinin Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Erzincan illerinde örgütlenmesinde rol aldı. 1965 seçimlerinde yaşını büyüterek TİP’in Bingöl adayı oldu. 1968 yılında TİP Genel Yönetim Kurulu’na, bir yıl sonra ise Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi. 1969 yılında TİP’in Tunceli adayı idi.

Tunceli’de “Ezilenler” adlı 15 günlük ve tek yapraklı siyasi bir gazete çıkardı. 1966 yılında “Yeni Akış” Dergisi´nde çıkan bir yazısı yüzünden tutuklandı ve dört ay tutuklu kaldı. Yine siyasi çalışmaları yüzünden hakkında birçok davalar açıldı, 1969 ve 1971 yıllarında üç kez tutuklandı.

1972 yılında yurt dışına çıktı, önce Suriye ve Lübnan’a, oradan Avrupa’ya gitti. Yurt dışında Kürt solcularla birlikte Türkiye’ye karşı yazılar yazdı. Ronahi Dergisi´nde Türkçe ve Kürtçe yazdı.

1974 yılında çıkan af yasasının ardından ülkeye döndü, Ankara’da yine serbest avukatlığa başladı. Aynı yılın sonunda bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’ni kurdu ve genel sekreterliğe seçildi. Parti doğal olarak illegaldi, gizlilik koşullarında çalışıyordu.

Kemal Burkay ve arkadaşları 1975 yılında Özgürlük Yolu dergisini, 1977 yılında ise, Kürtçe ve Türkçe dillerinde 15 günlük Roja Welat Gazetesi´ni çıkardılar.

Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’nin (PSK) Mart 1980 tarihinde birinci Kongresi Ankara’da gizlilik içinde toplandı. Kemal Burkay’ın yurt dışına çıkmasını kararlaştırdı. Nisan 1980’de yurt dışına çıkarak yeniden Avrupa’ya geçti. İsveç’ten politik iltica aldı çalışmalarını yurt dışında sürdürdü. Siyasi ve diplomatik çalışmalar nedeniyle pek çok ülkeyi dolaştı, görüşmeler yaptı, pek çok toplantı ve konferansa katılıp konuştu. Zaman zaman da Irak ve İran Kürdistanı’na gidip geldi.

Parti’nin yayın organı Özgürlük Yolu, Kürtçe adıyla “Riya Azadi” 1982 yılında yurt dışında Kürtçe ve Türkçe olarak yeniden yayın hayatına başladı.

Kemal Burkay 29 yıl süreyle Kürdistan Sosyalist Partisi’nin Genel Sekreterliğini yaptı ve 2003 yılında yapılan 7. Kongre’de kendi isteğiyle Genel Sekreterlik görevinden ayrıldı. Partinin yönetiminden ayrıldıktan sonra da yazmayı sürdürdü, İsveç’te çeşitli Avrupa ülkelerinde düzenlenen konferanslara, kültürel toplantılara katıldı, konuştu.

Kemal Burkay, hakkındaki davaların düşmesiyle, 31 yıl 5 ay süren bir gurbetlik döneminin ardından, 31 Temmuz 2011 tarihinde yurda döndü. Dönüşünün ardından İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Adana, Mersin, Ağrı ve Van’da onuruna düzenlenen toplantılara katılıp konuştu, Dersim yöresindeki köyünü ziyaret etti. 18 Şubat 2012’de İstanbul Kadıköy İlçesi’nde düzenlenen bir törenle Hak ve Özgürlükler Partisi’ne (HAK-PAR) üye oldu. 4 Kasım 2012’de yapılan 5. Büyük kongrede ise HAK-PAR Genel Başkanlığı’na seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Kemal Burkay kitapları

Tüm Kemal Burkay kitapları

Kemal Burkay için yapılan aramalar

Kemal Burkay, Kemal Burkay biyografi, Kemal Burkay hayatı, Kemal Burkay özgeçmişi, Kemal Burkay hakkında, Kemal Burkay doğum yeri, Kemal Burkay fotoğraf, Kemal Burkay video, Kemal Burkay resim, Kemal Burkay kimdir?, Kemal Burkay kaç yaşında?, Kemal Burkay nereli, Kemal Burkay memleketi