FB TW PIN NWS
BioRank 6868

Kazuo Ishiguro

Doğum tarihi : 08.Kasım.1954
Kazuo Ishiguro kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Kazuo Ishiguro doğum yeri : Nagasaki, Japonya

Kazuo Ishiguro Biyografisi

Roman yazarı Kazuo Ishiguro 2017 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Kazuo Ishiguro, 8 Kasım 1954 tarihinde Japonya’nın Nagasaki şehrinde doğmuştur. Eğitimini, babasının Ulusal Oşinografi Entitüsü’nde çalışmaya başlaması üzerine beş yaşındayken ailesiyle birlikte geldiği İngiltere, Londra'da tamamladı. Guildford, Surrey'de büyüdü. Kent Üniversitesi'nde İngilizce ve felsefe eğitimi aldı ve 1978 yılında mezun oldu ardından University of East Anglia'da yaratıcı yazarlık yüksek lisansı yaptı.

Kazuo Ishiguro, Mezun olduktan sonra Londra'da sosyal hizmetler görevlisi olarak çalışmaya başladı. East Anglia Üniversitesi'nde Malcolm Bradbury'den yaratıcı yazarlık eğitimi aldı ve yazarlık kariyerinin ilk dönemlerindeki akıl hocası Angela Carter'la tanıştı. 1981 yılında üç kısa hikâyesi yayımlandı ve Kazuo Ishiguro o tarihten beri sadece yazarlık yapıyor.

1982 yılında İngiliz vatandaşlığına kabul edildi.

1983 yılında Granta dergisi tarafından en iyi genç İngiliz yazarları arasında gösterildi. 1994 yılında Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yaptı.

Kazuo Ishiguro'nun en bilinen romanı 1989 yılında yayımlanan The Remains of the Day adlı romanıdır. Bu kitap sinemaya da uyarlandı. Kitaptaki başkarakteri Anthony Hopkins canlandırdı. Yönetmenliğini James Ivory’nin yaptığı 1993 yılı yapımı “The Remains of the Day / Günden Kalanlar” filminde Anthony Hopkins, Emma Thompson, Christopher Reeve, Hugh Grant, James Fox oynadı.

2005 yılında “The Saddest Music in the World” adlı ilk uzun metraj sinema filmi senaryosunu tamamladı.

Kazuo Ishiguro'nun Beni Asla Bırakma adlı romanı Time dergisi tarafından İngilizce Yazılmış En İyi 100 Roman listesinde gösterildi. 2015 yılında yayımlanan Gömülü Dev adlı romanı ise yılın en büyük edebiyat olaylarından biri olarak kabul edilirken bugüne kadar edebi romanlar yazan Kazuo Ishiguro'nun ilk kez fantastik edebiyatın ögelerini kullanmasıyla da tartışmaların göbeğine yerleşti.

2005 yılında yazdığı Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) romanı 2010 yılında yönetmen Mark Romanek tarafından aynı adla sinemaya aktarılmış ve filmde Keira Knightley, Andrew Garfield, Carey Mulligan, Charlotte Rampling, Sally Hawkins rol almıştır.

Kazuo Ishiguro, 5 Ekim 2017 tarihinde İsveç Nobel Akademisi tarafından Nobel Edebiyat Ödülünü kazandığı açıklandı.

Kazuo Ishiguro, 1954 Japonya doğumlu İngiliz yazar. Kazuo Ishiguro, şimdiye dek 8 roman yazdı. Aynı zamanda yazarın, film senaryoları da bulunuyor.

Kazuo Ishiguro, 1986 yılında Lorna Anne MacDougall ile evlendi. Eşi ve kızı Naomi Ishiguro ile birlikte Londra’da yaşamaktadır.

Kazuo Ishiguro, kitabı "The Buried Giant" haricinde romanlarını birinci tekil şahısla yazıyor ve eserlerinde sıklıkla kahramanlarının başarısızlıklarına yer veriyor. Ishiguro'nun kitapları net bir çözümlemeyle bitmiyor. Yazarın karakterlerinin yüzleştiği meseleler geçmişte kalıyor ve genellikle de çözüme ulaşmıyor.

Ödülleri :
2017 - Nobel Edebiyat Ödülü
1998 - Fransa hükümeti tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı'yla (Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres) ödüllendirildi.
1995 - Edebiyata katkıları dolayısıyla İngiliz hükümeti tarafından Officer of the Order of the British Empire payesiyle ödüllendirildi.
1989 - The Remains of the Day (Günden Kalanlar) romanıyla Man Booker Prize ödülüne layık görüldü.
1986 - Whitbread Book of the Year Ödülü

Kitapları :
2015 - The Buried Giant (Gömülü Dev)
2009 - Nocturnes (Noktürnler Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler)
2005 - Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma)
2000 - When We Were Orphans (Çocukluğumu Ararken)
1995 - The Unconsoled (Avunamayanlar)
1989 - The Remains of the Day (Günden Kalan¬lar)
1986 - An Artist of the Floating World (Değişen Dünyada Bir Sanatçı)
1982 - A Pale View of Hills (Uzak Tepeler)

Yazdığı Senaryolar :
1984 - A Profile of Arthur J. Mason (Channel 4 için çekilen televizyon dizisi)
1987 - The Gourmet (BBC için çekilen televizyon dizisi)
2003 - The Saddest Music in the World (Öyküsü)
2005 - The White Countess (Senaryosu)


Kaynak:Biyografi.info

Kazuo Ishiguro kitapları

 • Noktürnler Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler Noktürnler Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler

  Yarın tarihi : 2015-10-23


  Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


  Edebiyat » Hikaye (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Gömülü Dev Gömülü Dev

  Yarın tarihi : 2015-05-11


  Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Öksüzlüğümüz Öksüzlüğümüz

  Yarın tarihi : 2014-10-01


  Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

Tüm Kazuo Ishiguro kitapları

Kazuo Ishiguro için yapılan aramalar

Kazuo Ishiguro, Kazuo Ishiguro biyografi, Kazuo Ishiguro hayatı, Kazuo Ishiguro özgeçmişi, Kazuo Ishiguro hakkında, Kazuo Ishiguro doğum yeri, Kazuo Ishiguro fotoğraf, Kazuo Ishiguro video, Kazuo Ishiguro resim, Kazuo Ishiguro kimdir?, Kazuo Ishiguro kaç yaşında?, Kazuo Ishiguro nereli, Kazuo Ishiguro memleketi