FB TW PIN NWS
BioRank 4276

Kazım Taşkent

Doğum tarihi : 27.Temmuz.1894 Ölüm tarihi : 05.Mart.1991
Kazım Taşkent kaç yaşında öldü : 97
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Kazım Taşkent doğum yeri : Preveze, Osmanlı Devleti
Ölüm yeri : İstanbul

Kazım Taşkent Biyografisi

Kazım Taşkent, Manisa Milletvekilli ve Yapı ve Kredi Bankası'nın kurucusu idi.

Kazım Taşkent, 27 Temmuz 1894 tarihinde günümüzde Yunanistan sınırları içinde olan Preveze şehirinde doğmuştur. Tam adı Arif Kazım Taşkent’dir. Babası adliye memuru Mehmet Nakyettin Bey, annesi Müzeyyen Hanım’dı. Kazım Taşkent, babası Üsküp’te adliye memuru olduğu için ilkokula oturduğu mahallenin medresesinde başladı. İki sene sonra babası Selanik’in Demirhisar kazasına nakledildi ve orada caminin yanındaki medrese odasında öğrenimine devam etti. Orta öğrenimini babasının bir üst görevle Üsküp’e atanması üzerine, Üsküp İdadisi’nde 1912 yılında tamamladı. Daha sonra İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi’ne iki yıl devam etti. Burada eğitimini sürdürürken I. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla 1915 yılında askere alındı. Çanakkale Cephesi’nden sonra Kafkasya Cephesi’ne Batum’da yedek subay olarak görev yaptı. Savaşın sona ermesinden sonra da bir süre orada kalan Türk kuvvetleriyle irtibatı sağlamakla görevlendirildi. Buradan yurda 22 Şubat 1919 tarihinde dönebildi.

Kafkas Cephesi’ndeki üstün başarılarından dolayı ve 1918 yılında savaşta teknik bir konuda gösterdiği başarıdan ötürü Baş komutanlık’ça ödüllendirilmiş ve terhisini izleyen dönemde yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Avrupa’ya gidebilmesi için devlet bursu tahsis edilmiş. Yurtdışına çıkabilmek için İstanbul’daki işgal güçlerinden vize alabilmesi iki yıl gibi uzun bir süre gerektirmiş.

Kazım Taşkent, İstanbul'a dönebildikten sonra 1920 yılında devlet bursuyla Almanya’ya giderek Hannover Mühendislik Okulu’nda kimya mühendisliği bölümünde okumaya başladı. 1924 yılında okul bitirip Kimya Yüksek Mühendisi olarak yurda döndüğünde 7 Ocak 1925 tarihinde Ticaret Bakanlığı Sanayi Şubesi’nde çalışmaya başladı.

17 Şubat 1926 tarihinde Alpullu Şeker Fabrikası’nın kuruluş çalışmalarında görev aldı ve ilk müdürü oldu. 1928 yılında sanayi müfettişliğine terfi eden Kazım Taşkent, 1930 yılında Zonguldak Kömür İşletmeleri genel müdür yardımcılığına atandı. 1 Ekim 1932 tarihinde Türkiye Şeker Fabrikaları'nın (Alpullu, Uşak, Eskişehir ve Turhal Şeker Fabrikaları) genel müdürü oldu. Bu görevini 1944 yılına kadar sürdürdü.

Kazım Taşkent, Türkiye Şeker Fabrikaları'nın genel müdürü iken 1930'lu yılların ortalarında, şeker fabrikalarında çalışanlar için bir "özel emekli sandığı" oluşturdu. Çalışanların ücretlerinden kesinti yapılıyor, işveren de kesinti oranında katkıda bulunuyordu.

2 Şubat 1942 tarihinde oğlunu adını verdiği Doğan Sigorta A.Ş.ni kurdu ve 1944 yılında Yapı ve Kredi Bankası’nı kurarak bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlıklarını üstlendi.

1942 yılında Kuzguncuk’taki Bağlarbaşı Korusu içinde bulunan tarihi II. Abdülmecid Efendi Köşkü'nü o zamanki sahipleri Kalkavan ailesinden Mehmed ve Selahattin kardeşlerden Kazım Taşkent, Yapı ve Kredi Bankası için satın aldı.

14 Mayıs 1950 yarihinde yapılan genel seçimlerde TBMM IX. Dönem Demokrat Parti’den Manisa milletvekili seçildi, 16 Şubat 1953 tarihinde milletvekilliğinden istifa etti. Ekonomi Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

Kazım Taşkent, Ayşe Taşkent ile evli idi ve Doğan (d.1929-ö.1939) ve Karaca (d.1935) adlarında iki oğlu vardı.

İsviçre'nin Flims kasabasındaki bir yatılı okulda okuyan oğlu Doğan'ın 10 Nisan 1939 tarihinde Alpler’de meydana gelen bir heyelan sonucunda on yaşında iken ölümü üzerine Kazım Taşkent, onun anısını yaşamak için bir çocuk dergisi kurmuştur. 23 Nisan 1945 tarihinden itibaren Yapı ve Kredi Bankası’nın desteğinde ve Vedat Nedim Tör ve Şevket Rado idaresinde Doğan Kardeş dergisini yayınlattı.

Kazım Taşkent, Yaşadığım Günler ve Atatürk’ün Aydınlığını Yaşama başlıklı iki kitabında hayat hikâyesini ve anılarını derledi.

Kazım Taşkent, 5 Mart 1991 tarihinde İstanbul’da 97 yaşında öldü.

Kitapları :
Yaşadığım Günler
Atatürk’ün Aydınlığını Yaşama


Kaynak:Biyografi.info

Kazım Taşkent için yapılan aramalar

Kazım Taşkent, Kazım Taşkent biyografi, Kazım Taşkent hayatı, Kazım Taşkent özgeçmişi, Kazım Taşkent hakkında, Kazım Taşkent doğum yeri, Kazım Taşkent fotoğraf, Kazım Taşkent video, Kazım Taşkent resim, Kazım Taşkent kimdir?, Kazım Taşkent kaç yaşında?, Kazım Taşkent nereli, Kazım Taşkent memleketi