FB TW PIN NWS
BioRank 6640

Julie Taymor

Doğum tarihi : 15.Aralık.1952
Julie Taymor kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Yönetmen
Julie Taymor doğum yeri : Newton, Massachusetts, Amerika

Julie Taymor Biyografisi

Yönetmen. Tiyatro kökenli rejisörlerden olan Taymor, William Shakespeare eserlerini sinemalaştırdıktan sonra yönettiği Frida ve Across The Universe gibi filmleriyle tüm dünyada adını duyurdu. Yapımlarında zengin bir görsel dil kullanan Taymor, en başarılı kadın yönetmenlerden biri olarak görülmektedir.
15 Aralık 1952'de, politik bilimler öğretmeni Elizabeth Bernstein ve jinekolog Lester Taymor'ın kızı olarak Newton, Massachusetts, Amerika'da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda tiyatroyla ilgilenen Taymor, Boston Children's Theatre'a katıldı. Lise yıllarında dünya kültürüyle ilgilenmeye başlayan yönetmen o dönemde Sri Lanka ve Hindistan'a seyahat etti. 15 yaşında Julie Portman'ın tiyatro workshop'una katıldığında grubun en genç üyesi olarak dikkat çekiyordu. Ardından pandomim sanatçısı Jacques Lecoq'la çalışmak için bir süre için Paris'te bulundu. Bu dönemde tiyatral yeteneklerini geliştirme fırsatı buldu.

1970 yılında Ohio'daki Oberlin College'a kaydoldu ve Joseph Chaikin'in açık tiyatro grubuna katıldı. Yönetmen Herbert Blau'nun Oberlin'e geleceğini duyunca tekrar koleje döndü. 1973'te Seattle'daki American Society for Eastern Arts'da yer aldı. Endonezyalı dansçılardan wayang kulit gölge kuklacılarına kadar farklı dallarda birçok doğu sanatı performanslarını görme şansı elde etti. Bir sonraki yıl mitoloji ve folklör alanında eğitim gördüğü Oberlin College'dan dereceyle mezun oldu.

Okul yıllarının ardından deneysel tiyato, kuklacılık ve görsel sanatlar konusunda kendini daha fazla geliştiren Taymor, The Lion King'i tiyatoya uyarladı. Bu ilk profesyonel işi sayesinde yönetmenlik, kostüm tasarımı ve tiyatroya müzikal uyarlama yapan ilk kadın yönetmen olması dolayısıyla Tony Ödülleri'nin sahibi oldu.

Tiyato geçmişi okul yıllarına dayanan yönetmen, kurgu ve görsel iletişim konusunda iyice ustalaştıktan sonra ilk sinema filmi için kamera arkasına geçti. William Shakespeare'ın The Tempest adlı oyununu sinemalaştırdı. Bu ilk yönetmenlik deneyimiyle eleştirmenlerden olumlu puan alan Taymor daha sonra TV için Oedipus Rex ve Fool's Fire filmlerinin rejisörliğünü yaptı. 1999'da yine bir Shakespeare oyunu olan Titus Andronicus'u beyazperdeye Titus ismiyle uyarladı. Anthony Hopkins ve Jessica Lange başrolleri paylaşıyordu. En iyi kostüm tasarımı dalında oscar adayı olan yapım hatrı sayılır bir başarı elde etti. 2002'deyse Taymor adını dünyadaki herkes tanıdı. Zira yönetmen ünlü ressam Frida Kahlo'nun hayatını Salma Hayek ve Amelia Zapata'nın başrollerini paylaştıkları Frida adlı yapımda beyazperdeye taşıdı. En iyi makyaj ve en iyi orijinal film müziği dallarında oscar ödüllerinin sahibi olan yapım yönetmene uluslararası bir başarı kazandırmış oldu.

Taymor beş yıl aradan sonra oldukça iddialı olan yeni filmiyle geri döndü: Across the universe. 60'lı yılların Amerika'sında geçen ve Beatles şarkılarının yeni coverlarıyla izleyici karşısına çıkan yapım, tüm dünyada büyük başarı kazandı. Gişe hasılatı bir yana izleyiciyi Jim Sturgess, Joe Anderson,Dana Fuchs ve T.V. Carpio gibi birbirinden yetenekli genç oyuncularla tanıştırdı.

Kaynak:Biyografi.info

Julie Taymor filmleri

Tüm Julie Taymor filmleri

Julie Taymor için yapılan aramalar

Julie Taymor, Julie Taymor biyografi, Julie Taymor hayatı, Julie Taymor özgeçmişi, Julie Taymor hakkında, Julie Taymor doğum yeri, Julie Taymor fotoğraf, Julie Taymor video, Julie Taymor resim, Julie Taymor kimdir?, Julie Taymor kaç yaşında?, Julie Taymor nereli, Julie Taymor memleketi