FB TW PIN NWS
BioRank 8696

John B. Goodenough

Doğum tarihi : 25.Temmuz.1922
John B. Goodenough kaç yaşında : 102
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Kimyager
John B. Goodenough doğum yeri : Jena, Almanya

John B. Goodenough Biyografisi

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino ile birlikte 2019 yılı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu.

John B. Goodenough, 25 Temmuz 1922 tarihinde Amerikalı olan babası; Erwin Ramsdell Goodenough, Amerikalı annesi Helen Miriam Almanya’da bulundukları sırada Jena, Almanya’da doğmuştur. Tam adı John Bannister Goodenough’dır. ABD’de Yale Üniversitesinden 1944 yılında lisans derecesi ile mezun oldu. Chicago Üniversitesinden 1951 ve 1952'de fizik dalında yüksek lisans ve doktora derecesi aldı.

John B. Goodenough, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda bir meteorolog olarak görev yaptı. ABD'den Atlas Okyanusu'ndan Avrupa'ya seyahat eden uçakların uçuş sürelerini hesaplamakla görev alan askeri bir meteorologdu.

Massachusetts Institute of Technology (MIT)’in Lincoln Laboratuvarı'nda çalışarak 1956 yılından itibaren 24 yıl boyunca bir araştırma bilimci ve ekip lideri olarak görev yaptı. 1980 yılında Oxford Üniversitesi'nde İnorganik Kimya Laboratuvarında çalışmaya başladı. John B. Goodenough, ticari lityum-iyon şarj edilebilir pillerin geliştirilmesinde gerekli olan önemli araştırmalar üzerinde çalıştı.

John B. Goodenough’un Nobel Ödülüne yol açan çalışması, 1979 ve 1980’de Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Burada, 1976’da, bir kimya derecesine sahip olmasa da, üniversitenin İnorganik Kimya Laboratuvarı başkanı olarak işe alındı.

John B. Goodenough, İngiliz kimyager M. Stanley Whittingham’ın daha önce yaptığı lityum-iyon şarj edilebilir pillerin kapasitesini daha da geliştirerek iki katına çıkardı ve 2001 yılında da Japon kimyager Akira Yoshino da akü yapımında ilave iyileştirmeler yaptı. Akira Yoşino da bataryalardaki saf haldeki lityumu bütünüyle çıkarıp, bataryaları yalnızca lityum iyonlarıyla çalışabilir hale getirdi. Bu icat, bataryaların pratik hayatta yaygın kullanımını mümkün hale getirdi.

John B. Goodenough, 1952 yılında Şikago'da tanıştığı yüksek lisans öğrencisi Irene Wiseman ile evlendi.

John B. Goodenough, 2014 yılında lityum iyon aküye katkılarından dolayı Charles Stark Draper Ödülü'nü aldı.

Austin Texas Üniversitesinde makine mühendisliği ve malzeme bilimi bölümünde profesör olarak görev yaptı.

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino ile birlikte lityum iyon bataryaların icat edilmesine katkıda bulunan çalışmalarından ötürü 2019 yılı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu. Ödülün yanı sıra 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 1 milyon dolar) para armağanının da sahibi oldular.

Ödülleri :
2001 - Japonya Ödülü
2009 - Enrico Fermi Ödülü
2011 - Ulusal Bilim Madalyası
2012 - IEEE Çevre ve Güvenlik Teknolojileri Madalyası
2014 - Charles Stark Draper Ödülü
2017 - Welch Ödülü
2019 - Copley Madalyası
2019 - Nobel Kimya Ödülü


Kaynak:Biyografi.info

John B. Goodenough için yapılan aramalar

John B. Goodenough, John B. Goodenough biyografi, John B. Goodenough hayatı, John B. Goodenough özgeçmişi, John B. Goodenough hakkında, John B. Goodenough doğum yeri, John B. Goodenough fotoğraf, John B. Goodenough video, John B. Goodenough resim, John B. Goodenough kimdir?, John B. Goodenough kaç yaşında?, John B. Goodenough nereli, John B. Goodenough memleketi