FB TW PIN NWS
BioRank 5878

Johann Philipp Reis

Doğum tarihi : 07.Ocak.1834 Ölüm tarihi : 14.Ocak.1874
Johann Philipp Reis kaç yaşında öldü : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Mucit
Johann Philipp Reis doğum yeri : Gelnhausen, Almanya
Ölüm yeri : Gelnhausen, Almanya

Johann Philipp Reis Biyografisi

Kendi kendini yetiştirmiş olan Alman bilim adamı ve mucidi Johann Philipp Reis, 1861'de bugün Reis telefonu olarak adlandırılan ilk aç-kapa telefonu yaptı.

Johann Philipp Reis, 7 Ocak 1834 tarihinde Gelnhausen, Almanya’da Marie Katharine Glöckner, Karl Sigismund Reis çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası fırıncı idi. Annesi o daha bebekken öldü. Johann Philipp Reis, çok okumuş, zeki bir kadın olan babaannesi tarafından büyütüldü . Reis, altı yaşındayken memleketi Gelnhausen'deki devlet okuluna gönderildi. Burada yetenekleri, babasına eğitimini daha yüksek bir üniversitede sürdürmesini tavsiye eden eğitmenlerinin dikkatini çekti. Reis on yaşına gelmeden babası da öldü. Büyükannesi ve velileri onu Friedrichsdorf'taki Garnier Enstitüsü'ne yerleştirdiler. Burada dillere karşı bir ilgi gösterdi ve hem Fransızca hem de İngilizce'nin yanı sıra kütüphaneden çeşitli bilgiler edindi.

Johann Philipp Reis, 15 yaşına geldiğinde Frankfurt am Main'deki Hassel Enstitüsü'ne kabul edildi ve burada Latince ve İtalyanca öğrendi. Amcası onun tüccar olmasını istiyordu ve 1 Mart 1850'de Reis, isteği dışında Frankfurt'taki JF Beyerbach'ın kuruluşunda boya satıcısı olarak çırak olarak işe başlatıldı. Amcasına kendisi için seçilen mesleği öğreneceğini ancak tercih ettiği çalışmalara elinden geldiğince devam edeceğini söyledi.

Devam ettiği okul olan Frankfurt'taki JF Beyerbach'da okurken boş zamanlarında da kendini geliştirmeye adadı, matematik ve fizik alanında özel dersler aldı ve Ticaret Okulu'nda Profesör R. Bottger'in mekanik derslerine katıldı. Çıraklığı sona erdiğinde Reis, Frankfurt'taki Dr. Poppe Enstitüsü'ne gitti. Orada ne tarih ne de coğrafya öğretildiği için öğrencilerden birkaçı birbirlerine bu konularda eğitim vermeyi kabul etti. Reis coğrafyayı üstlendi ve gerçek mesleğini öğretme sanatında bulduğuna inanıyordu. Ayrıca Frankfurt Fizik Topluluğu'nun bir üyesi oldu.

Johann Philipp Reis, 1855 yılında Kassel'de askerlik görevini tamamladı, ardından özel çalışma ve halka açık dersler yoluyla matematik ve fen öğretmeni olarak kalifiye olmak için Frankfurt'a döndü. Niyeti Heidelberg Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamlamaktı, ancak 1858 baharında eski arkadaşı ve ustası Hofrath Garnier'i ziyaret etti ve Garnier Enstitüsü'nde kendisine bir görev teklif etti.

1859 yılında evlendi ve kısa bir süre sonra öğretmen olarak yeni kariyerine başlamak için Friedrichsdorf'a taşındı.

Kendi kendini yetiştirmiş olan Alman bilim adamı ve mucidi Johann Philipp Reis, 1861'de bugün Reis telefonu olarak adlandırılan ilk aç-kapa telefonu yaptı. Sesi elektronik sinyaller yoluyla ileten ilk cihaz ve dolayısıyla ilk modern telefondu. Reis "Telefon" terimini icat etti.

Johann Philipp Reis, 1861 yılında ilk pratik telefon prototipini geliştirmesiyle tanınan Alman bir bilim adamıydı. İcadı, ses dalgalarını elektrik darbelerine dönüştüren ve daha sonra bir tel üzerinden bir alıcıya iletilip tekrar sese dönüştürülebilen basit bir aparat kullanıyordu. Reis'in icadı yaşadığı dönemde ticari olarak başarılı olmasa da, telekomünikasyon alanında daha sonraki gelişmelerin önünü açmış ve modern telefonun temelini atmıştır.

Reis'in telefon prototipi, o dönemde mevcut olan malzeme ve teknolojinin kalitesiyle sınırlıydı. Cihaz, sesleri yalnızca kısa mesafelere iletebilen basit bir verici kullanıyordu ve elektriksel gürültü ve diğer parazit kaynaklarından kaynaklanan parazitlere açıktı. Ayrıca alıcı, konuşmayı yüksek doğrulukla yeniden oluşturacak kadar hassas değildi ve bu da cihazın uygulamadaki kullanışlılığını sınırlıyordu. Bu sınırlamalar, o dönemde telgraf ve telefon iletişimi için sağlam bir altyapının olmamasıyla birleştiğinde, Reis'in icadının yaşadığı dönemde yaygın olarak benimsenmediği anlamına geliyordu.

Reis'in telefon prototipini icat etmesi, elektrik sinyalleri kullanarak sesin bir tel üzerinden iletilebileceğini gösterdi ve bu da telekomünikasyondaki daha sonraki gelişmelerin temelini attı. Aralarında Alexander Graham Bell ve Elisha Gray'in de bulunduğu sonraki mucitler, Reis'in çalışmalarını geliştirerek konuşmayı daha uzun mesafelere daha yüksek doğrulukla iletebilen daha sofistike ve etkili telefon sistemleri geliştirdiler. Telefon, iletişim için önemli bir araç haline geldi ve modern toplumun gelişmesinde etkili oldu.

Johann Philipp Reis, çalışmasıyla insan kulağının fonksiyonlarını taklit etmeyi amaçladı. Prototiplerini oluşturmak için bir ses hunisinin üzerine bir parça doğal bağırsak sardı. Reis, kemikçik olarak da bilinen platin bir şeridi, bu özel kulak zarına bağlanan bir elektrik devresine bağladı. Ses dalgaları zarın titreşmesine neden oluyor ve bu hareket platin plaka tarafından devreye gönderiliyordu.

Karşı uçta örgü iğnesi bağlı bir bakır tel bobin vardı. Bobinin dalgalanan manyetik alanının bir sonucu olarak örgü iğnesi hareket ediyor ve bu da ses sinyalini iletiyordu. Ancak Reis'in "konuşan örgü iğnesi" oldukça sessizdi, bu nedenle sinyalin güçlendirilmesi gerekiyordu. Müzik öğretmenliği yapan bir arkadaşı bu sorunu çözmeyi başardı. Öğretmen Reis'i ziyaret ettiğinde yanında kemanı da vardı. Ve iki "profesör" örgü iğnesini enstrümanın üzerine koyduklarında kemanın harika bir ses kutusu olduğu ortaya çıktı.

Philipp Reis, "telefonun" sinyal iletimini geliştirmek için durmadan çalıştı. Boş zamanı olduğunda evinin arkasındaki küçük ahırda diğer prototipler üzerinde çalıştı. Reis, 1861 yılında oturma odasındaki performans için kulak zarı olarak bir tavşan mesanesi ve amplifikatör olarak da küçük bir ahşap kutu seçti. Kayınbiraderi ahırda kitap okurken Reis ve misafirleri oturma odasındaki alıcının önünde adeta donup kalmışlardı. Mucit telefonu kulağına tuttu ve duyduklarını tekrarladı.

Ancak, kalabalık şüpheciliğini değiştirmedi. Onlar için her şey bir şaka olabilirdi. Bir misafiri ahıra girdi ve efsanevi sözleri söyledi, "At salatalık salatası yemez. (Das Pferd frisst keinen Gurkensalat)" Hattın diğer ucundaki Philipp Reis biraz tedirgin bir şekilde "At yer" diye cevap verdi.

Bu ifadeler o zamandan beri telefon üzerinden söylenen ilk kaydedilmiş konuşma olarak kabul edilmektedir. Müzik öğretmenninde gelen ikinci saçma cümle ise "Güneş bakırdan yapılmıştır" oldu. Reis, "bakır" kelimesini yerine "şeker" olarak duymasına rağmen insan konuşmasının da iletilebileceğini gösterebildi.

Philipp Reis, başarıları sayesinde 1862'den itibaren birçok kez ekipmanlarını halka göstermeye teşvik edildi. Ayrıca bazı prototipler inşa ettirerek bunları sattı ve bilim için sergi parçaları olarak kullandı. Reis'in prototipleri günümüzde telefonun öncüleri olarak kabul edilmektedir. İskoçya'nın Edinburgh kentinde Alexander Graham Bell (1847-1922) de bu prototiplerden birini ele geçirdi. Sonunda telefonun patentini aldı ve yeni teknolojinin dünya çapında yaygınlaşmasına yardımcı oldu.

Pirinç aletleri uzmanlar arasında popülerdi, ancak büyük gelişme biraz zaman aldı. Reis 1860'ların sonuna doğru konsepti sürdürmeyi bıraktı ve buluşun mali açıdan başarılı olamayacağı anlaşıldıkça kendini başka deneylere adadı. Nihayetinde 40 yaşındayken tüberkülozdan hayatını kaybetti. Fikrinin ne kadar işe yaradığını ya da 20. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri olarak ne kadar önemli olduğunu görecek kadar yaşayamadı.

Johann Philipp Reis, 14 Ocak 1874 tarihinde Gelnhausen, Almanya’da 40 yaşında tüberkülozdan ölmüştür.

İskoçyalı bir göçmen olan Alexander Graham Bell, Philip Reis'in ölümünden iki yıl sonra ABD'de telefonun patenti için başvuruda bulundu. Bell, dünyanın en büyük telekom firmasının çerçevesini oluşturdu. Ancak kısa bir süre sonra bu Bell Telefon Şirketi'ne karşı yüzlerce dava ve yıllarca süren patent davaları bunu takip etti. Örneğin, işadamı Elisha Gray (1835-1901) Bell'e karşı ciddi eleştiriler yöneltti. Gray, Bell'den sadece iki saat sonra telefon için patentini sunmuştu. Ancak tıpkı bir başka telefon mucidi olan İtalyan göçmen Antonio Meucci (1808-1889) gibi Gray de telefonun mucidi olarak hak iddia etme konusunda mahkemede başarısız oldu.

Alexander Graham Bell’in telefonu tek başına icat etmediği inkar edilemez; daha ziyade, ilk telefon öncülerinin yeniliklerinden yararlanan yetenekli bir satıcıydı. Bu kişilerden biri, ahırında iletişim biçimini değiştiren bir kavram icat eden Philipp Reis'ti.

Kaynak:Biyografi.info

Johann Philipp Reis için yapılan aramalar

Johann Philipp Reis, Johann Philipp Reis biyografi, Johann Philipp Reis hayatı, Johann Philipp Reis özgeçmişi, Johann Philipp Reis hakkında, Johann Philipp Reis doğum yeri, Johann Philipp Reis fotoğraf, Johann Philipp Reis video, Johann Philipp Reis resim, Johann Philipp Reis kimdir?, Johann Philipp Reis kaç yaşında?, Johann Philipp Reis nereli, Johann Philipp Reis memleketi