FB TW PIN NWS
BioRank 4674

Jimi Hendrix

Doğum tarihi : 27.Kasım.1942 Ölüm tarihi : 18.Eylül.1970
Jimi Hendrix kaç yaşında öldü : 28
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Müzisyen
Jimi Hendrix doğum yeri : Seattle, A.B.D.
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Jimi Hendrix Biyografisi

Rock müzik tarihinin en büyük gitaristi olarak gösterilen Amerika’lı gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve bir kuşağın simgesi olmuş olan ikon. Monterey Pop Festivali ve bir kuşağı derinden etkilemiş olan efsanevi Woodstock Festivali’nin headlineı olan Hendrix, 2003 yılında Rock müzik dergisi Rolling Stone tarafından tümzamanların en iyi gitaristi seçilmiştir.
Jimi Hendrix, 27 Kasım 1942 tarihinde, Seattle, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı Johnny Allen Hendrix olan müzisyen, boşanmış bir anne babanın beş çocuğunun en küçüğü olarak annesiyle beraber büyüdü. 16 yaşındayken annesini de kaybeden Hendrix’i dünyaya bağlayan tek nesne, sahip olduğu gitarıydı.

İlk klasik gitarını 14 yaşındayken edinen Hendrix, elektro gitarla ise babası Al Hendrix sayesinde tanıştı. Babasının satın aldığı ikinci el Supro Ozark marka bu gitarı kendi kendisine çalarak öğrenen başarılı müzisyen, gençlik yıllarında kendisie idol olarak Elvis Presley ve Chuck Berry gibi rock& blues gitaristlerini alıyordu.

Washington Ortaokulu’ndan mezun olmasının ardından Garfiled Lisesi’ne kayıt olan Hendrix, bu okulu öğrencilerin ırkçı davranışları ve de müziğe verdiği büyük önem yüzünden yarıda bırakarak müzisyenlik yolundaki kariyerine devam etti.

İlk olarak yerel barlar ve kafelerde arkadaşları ile beraber yaptığı gösterilerle müzik hayatına başlayan Hendrix, daha sonra ise The Velvetones, Rocking Kings gibi yerel ölçüde tanınımış gruplarda yer aldı. 1960 yılında araba hırsızlığı suçundan başı polisle derde girince kurtuluş yolu olarak Amerikan Ordusu’na yazılan Hendrix, burada sorunlu davranışları ve de nöbette sürekli uyuması nedeniyle komutanları ile başını belaya soktu ve de 31 Mayıs 1962 tarihinde ordudan ayrıldı.

Orduda görev yaptığı yıllarda tanıştığı bas gitarist Billy Cox ile beraber Tennessee’ye taşınan Hendrix, burada Cox ile beraber The Casuals adlı grubu kurdu. Zaman içerisinde King Kasualsadını alan grup, yerel müzik piyasasında kendisine başarılı bir yer edinmeyi başardı. 1964-1965 yılları arasında Little Richard ile beraber stüdyolara giren ve konserlere çıkan Hendrix, daha sonra bu dönemi “Benim bütün istediğim Little Richard’ın sesiyle yaptığı şeyleri gitarımla yapabilmekti” şeklinde tanımladı.

1966 yılında eski Animals menejeri Michael Jeffery ile tanışan Hendrix, onun yönlendirmesi ile beraber The Jimi Hendrix Experience adını taşıyan kendi grubunu kurdu. Grubuyla beraber yayınladığı Purple Haze adlı şarkının kısa sürede Avrulpa’da yayılmasıyla beraber ünlü olan Hendrix, ilk albümü Are You Experienced’in çalışmalarına başladı.

İlk Jimi Hendrix albümü olan Are You Experienced, 12 Mayıs 1967 tarihinde, İngiltere’de yayınlandı ve aldıığı olumlu tepkiler sayesinde kısa süre içersinde Kanada ve A.B.D.’de de satılmaya başlandı. The Beatles’ın efsanevi albümü Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band’in ardından İngiliz müzik listelerinde uzun süre boyunda ikinci sırada yer alan albümün tanıtım turnesi, A.B.D., Kanada ve Avrulpa’yı kapsadı.

Are You Experienced’ın ardından 1967 yılında Axis; Bold as Love ve 1968 yılında Electric Ladyland’i yayınlayan Hendrix, artık dünyanın en tanınmış elektro gitaristiydi. The Doors’dan Jim Morrison ile beraber sahneye çıkıyor, Blues müziğin kralı B.B. King ile beraber doğaçlama (jam) seansları düzenliyordu.

Jimi Hendrix Experience, grup elemanlarının arasındaki bazı anlaşmazlıklar sonucunda 1969 yılında dağıldı. 18 Ağustos 1969 tarihinde düzenlenen ve de 500.000’in üzerinde katılımcıyla o tarihe kadar yapılan en büyük festival olan Woodstock’a headline olarak çıktığında “Jimi Hendrix Experience” olarak taktim edilen Hendrix, grubun dağıldığını izleyicilere hatırlatarak yeni adlarının “Gypsy Sun and Rainbows” olduğunu söyledi. Festivalin son konserinde sahneye çıkan ve izleyicilere hayatları boyunca unutamayacakları iki saatlik bir şov sahneleyen Hendrix, Woodstock’un ardından A.B.D. sahnelerinden bir süre uzak durarak büyük bir Avrulpa turuna çıktı.

Jimi Hendrix, 18 Eylül 1970 tarihinde, Londra’da kaldığı otel odasında hayata gözlerini yumdu. Aldığı yüksek oranda alkolün kullandığı ilaçlarla tepkimeye girmesi sonucunda hayatını kaybeden Hendrix, kız arkadaşı tarafından ölü bulunmuştu. Naaşı Seattle’a götürülen sanatçı, Greenwood Memorial Park, Renton, Washington’a gömüldü.

Albümleri

The Jimi Hendrix Experience

Are You Experienced (1967), 4x Platin Plak Ödülü

Axis: Bold as Love (1967), Platin Plak Ödülü

Electric Ladyland (1968), 2x Platin Plak Ödülü

Jimi Hendrix/Band of Gypsys

Band of Gypsys (1970) [canlı kayıt]

Kaynak:Biyografi.info

Jimi Hendrix kitapları

 • Sıfırdan Başlamak Benim Hikayem Sıfırdan Başlamak Benim Hikayem

  Yarın tarihi : 2014-03-24


  Yayınevi : DOMİNGO YAYINEVİ


  Edebiyat » Anı (hatırat)
  Edebiyat » Biyografi-Otobiyografi
  Müzik » Müzisyenler

Tüm Jimi Hendrix kitapları

Jimi Hendrix için yapılan aramalar

Jimi Hendrix, Jimi Hendrix biyografi, Jimi Hendrix hayatı, Jimi Hendrix özgeçmişi, Jimi Hendrix hakkında, Jimi Hendrix doğum yeri, Jimi Hendrix fotoğraf, Jimi Hendrix video, Jimi Hendrix resim, Jimi Hendrix kimdir?, Jimi Hendrix kaç yaşında?, Jimi Hendrix nereli, Jimi Hendrix memleketi