FB TW PIN NWS
BioRank 8854

James McKinsey

Doğum tarihi : 04.Haziran.1889 Ölüm tarihi : 30.Kasım.1937
James McKinsey kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Öğretmen
James McKinsey doğum yeri : Missouri, ABD
Ölüm yeri : Şikago, Illinois, ABD

James McKinsey Biyografisi

McKinsey, uluslararası yönetim hizmetleri sunan bir şirketidir. 1926 yılında James McKinsey tarafından Chicago'da kurulmuştur.

James McKinsey, 4 Haziran 1889 tarihinde Missouri, ABD’de James Madison McKinsey ve Mary Elizabeth (Logan) McKinsey'nin oğlu olarak doğmuştur. Normal devlet okullarında okuduktan sonra Central Missouri Üniversitesi'nden 1912 yılında Pedagoji lisansı ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra Warrensburg Öğretmenler Koleji'nde bir öğretmen olarak görev aldı.

Bir yıl sonra hukuk okumak için Arkansas Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesinde eğitime başladı. 1914 yılında da St. Louis Üniversitesi'nde muhasebe eğitimi aldı ve mezun olunca St. Louis Üniversitesi'nde muhasebe eğitimi öğretim görevlisi oldu. 1917'de Felsefe Lisansı (B.Phil.) derecesini aldığı Chicago Üniversitesi'ne girdi.

James McKinsey, I. Dünya Savaşı'nda ABD Ordusu'nda görev yaptıktan sonra, Chicago Üniversitesi'ne döndü. 1919 yılında ticaret alanında yüksek lisansını elde etti ve Yeminli Mali Müşavir (CPA) sınavından geçti ve Illinois Eyaleti'nde yeminli mali müşavir olarak çalıştı.

1917 yılında Chicago Üniversitesi'nde başladığı muhasebe öğretim görevini 1935 yılına kadar devam ettirdi. 1926'da profesörlüğe yükseltildi. 1920-1921 yıllarında Columbia Üniversitesi'nde ders vermiş ve 1921'de özel bir muhasebe uygulamasına katılmıştır. 1922'de ilk büyük çalışması olan Bütçe Denetimi'ni yayınladı

James McKinsey, Chicago'da 1926 yılında uluslararası yönetim hizmetleri sunan bir şirket kurdu. “McKinsey & Company” adındaki bu şirket 1939 yılında yeniden yapılandırıldı. Chicago’da kurulan dünyanın ilk yönetim danışmanlığı şirketinin merkezi New York’ta bulunuyor. Dünya genelinde 60’tan fazla ülkede ofisi ve toplamda 10 binden fazla çalışanı vardır. McKinsey’nin Türkiye’de ise Ankara ve İstanbul’da olmak üzere 2 ofisi bulunuyor.

McKinsey, deneyimli yöneticiler yerine yeni üniversite mezunlarını işe alan ilk yönetim danışmanıydı. 1980 ve 1990’larda, firma uluslararası olarak genişledi ve yeni uygulama alanları kurdu. 1951’de 88, 2000’lerin başındaysa 7700 personeli vardı, 2018 yılında da 27.000 personeli vardır.

Yaptığı işler ve iş ortakları konusunda ketumluğuyla bilinen McKinsey’nin internet sitesinde “büyümenin teşvik edilmesini ve ekonomik fırsatların kullanımını” amaçlayan stratejiler geliştirmek ve uygulamak için hükümetlerle birlikte çalıştıkları belirtiliyor.

McKinsey’nin daha önce danışmanlık yaptığı ülkeler arasında Lübnan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Pakistan, Myanmar, Porto Riko ve İngiltere de var.

James McKinsey, 30 Kasım 1937 tarihinde Şikago, Illinois, ABD’de zatürreden 48 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

James McKinsey için yapılan aramalar

James McKinsey, James McKinsey biyografi, James McKinsey hayatı, James McKinsey özgeçmişi, James McKinsey hakkında, James McKinsey doğum yeri, James McKinsey fotoğraf, James McKinsey video, James McKinsey resim, James McKinsey kimdir?, James McKinsey kaç yaşında?, James McKinsey nereli, James McKinsey memleketi