FB TW PIN NWS
BioRank 8213

James Dewey Watson

Doğum tarihi : 06.Nisan.1928
James Dewey Watson kaç yaşında : 96
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Bilim adamı
James Dewey Watson doğum yeri : Şikago, Illinois, ABD

James Dewey Watson Biyografisi

DNA'nın ikili sarmal yapısını, araştırmacı Francis Crick ile beraber bularak 1962 yılında Nobel Ödülü almıştır.

James Dewey Watson, 6 Nisan 1928 tarihinde Şikago, Illinois, ABD’de Jean Mitchell, James D. Watson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Chicago Üniversitesinde zooloji öğrenimi gördü. Ardından Indiana Üniversitesinde 1950 yılında doktorasına başladı. Bir araştırma bursu ile Danimarka’ya Kopenhag Üniversitesi’nde nükleik asit biyokimyasına ilişkin araştırmacı olarak gitti.

1950 ve 1953 yılları arası önce Kopenhag, sonra da Cambridge Üniversitesinde DNA'nın yapı çözümü konusunda çalışmalarda bulundu.

1951’de, Wilkins’in X ışınları kırınımı yöntemi ile elde ettiği DNA desenini görünce, bu tekniği öğrenerek DNA’nın yapısını çözümlemek amacıyla, çalışmalarını İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne aktardı ve Cavendish Labaratuvarı’nda iki yıl Francis Crick ile birlikte çalıştı.

1953-1955 arası ABD’de, California Instute of Technology’de biyoloji araştırma görevlisi olarak bulunduktan ve 1955-1956’da yeniden Cambridge Üniversitesi’nde Francis Crick ile birlikte çalışmalar yaptıktan sonra ülkesine döndü ve 1956’da çalışmalarını Harvard Üniversitesi’nde devam ettirdi.

1958’de Doçentliğe, 1961'de Profesörlüğe yükseltildi; ayrıca 1968’de Long Island’daki Cold Spring Harbor Biyoloji Labaratuvarı’nın yöneticiliğini üslendi. 1976’da Harvard Üniversitesi’ndeki öğretim görevinden ayrılmasından dolayı Cold Spring’teki yöneticilik görevini ve kanser araştırmalarını 1985’e kadar sürdürdü. Birçok bilim ve tıp kuruluşunun üyeliğine seçilmiş olan Watson’un çeşitli ödül ve madalyaları bulunmaktadır.

James Dewey Watson, 1968 yılında Elizabeth Lewis ile evlendi. Duncan James Watson, Rufus Robert Watson adlarında iki oğlu vardır.

DNA'nın ikili sarmal yapısını, araştırmacı Francis Crick ile beraber bularak 1962 yılında Nobel Ödülü almıştır.

1967 Yılında ise The Double Helix: A Personal Account of the Discovery of the Structure of DNA (İkili Sarmal: DNA Yapı Çözümünün Öyküsü) adlı, DNA'nın ayrıntılı çözüm öyküsünü içeren kitabını yazdı.

Kitapları :
1967 - İkili Sarmal : DNA Yapı Çözümünün Öyküsü


Kaynak:Biyografi.info

James Dewey Watson için yapılan aramalar

James Dewey Watson, James Dewey Watson biyografi, James Dewey Watson hayatı, James Dewey Watson özgeçmişi, James Dewey Watson hakkında, James Dewey Watson doğum yeri, James Dewey Watson fotoğraf, James Dewey Watson video, James Dewey Watson resim, James Dewey Watson kimdir?, James Dewey Watson kaç yaşında?, James Dewey Watson nereli, James Dewey Watson memleketi