FB TW PIN NWS
BioRank 6031

James Bedford

Doğum tarihi : 20.Nisan.1893 Ölüm tarihi : 12.Ocak.1967
James Bedford kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Bilim adamı
James Bedford doğum yeri : Pittsfield, Massachusetts, ABD
Ölüm yeri : Glendale, Kaliforniya, ABD

James Bedford Biyografisi

Ölümünden sonra vücudu dondurularak Cryonics yapılan ilk kişidir.

James Bedford, 20 Nisan 1893 tarihinde Pittsfield, Massachusetts, ABD’de doğmuştur. Tam adı James Hiram Bedford’dır.

James Bedford, Kaliforniya Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olarak görev yapmıştır. Ölümünden sonra vücudu, 12 Ocak 1967 tarihinde dondurularak Cryonics yapılan ilk kişidir. Aslında Böbrek kanseri olan ve tedavi edilemeyen James Bedford, ölümü beklemek yerine hastalığına ilerleyen yıllarda bir çözüm bulunacağını düşünerek, cryo tüpüne girdi. Dondurulmasının ardından 50 küsür yıl geçen James Bedford, o günden beri resmen ölü kabul ediliyor olsa da tıbbi olarak ölü değil.

Cryo tüpünde organları bozulmadan bekleyen James Bedford, henüz uyanmadı ancak dondurulmuş insanları organlara hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğu zaman tekrar hayata döndürülecek. Bilim, insanları dondurup tekrar çözmeyi başarabilirse gelecekte bu yöntemle uzak yıldızlara yüzlerce yıl sürecek yolculuklar düzenleyecek uzay kaşiflerinin ortaya çıkması da bekleniyor.

Çeşitli topluluklarda vücudunun dondurulma yıldönümü "Bedford Günü" olarak kutlanmaktadır.

James Bedford, 12 Ocak 1967 tarihinde Glendale, Kaliforniya, ABD’de 74 yaşında ölmüştür.

En büyük cryonics şirketi ABD’li AlcorLife Axtension Foundation. Onu American Cryonics Society, Cryonics Institute ve TransTime takip ediyor. Bu şirketlerde dondurulmuş olarak bir gün diriltilmeyi bekleyen toplam 230 ‘hasta’ bulunuyor. Öldüğünde dondurulmak üzere anlaşmaya imza atmış insan sayısı ise 900 civarında. Tüm bedeni dondurmanın bedeli 150 bin, yalnızca başı dondurmanın bedeli ise 80 bin dolar. Ödeme kolaylıkları da sağlanıyor. Önce bir hayat sigortası yaptırıyorsunuz. Sigortanızın primlerini ölene dek düzenli olarak ödüyorsunuz. Ölümünüzden sonra kalacak olan toplu para yakınlarınıza ödenmiyor, bir miktarıyla dondurulma masrafları karşılanıyor. Geri kalanı ise faiziyle birlikte yeniden hayata döneceğiniz, yani buzların çözüleceği güne kadar sizin adınıza biriktiriliyor.

Türkiye’de bu dondurulma anlaşmasını imzalayan isimlerden biri olan Güner Kuban, bu uygulamayı “Artık kefenin de cebi var” diyerek özetliyor. Anlaşma imzaladığınız firma size bir bilezik ya da kolye veriyor. İçinde, beklenmedik bir şekilde ve yerde ölürseniz sizi bulanların nereye başvuracağı yazılı oluyor.

Anlaşma gereği dondurulanların veya dondurulmak üzere kontrat imzalayanların ismi bir sır olarak saklanıyor. Bunu açıklamak isteyenlerinki hariç. Bilinen dondurulmuş en ünlü iki isim yazar Dick Jones (Dick Clair olarak da biliniyor) ve efsane beyzbol oyuncusu Ted Williams, Türkiye’den de Çerkes Ethem’in yeğeni olarak bildiğimiz Güner Kuban var. Güner Kuban, Alcor firmasıyla 1992 yılında dondurulma anlaşmasını imzaladığında şirketin Türkiye temsilciliğini de almış ve o zaman 16 Türk anlaşma imzalamak için kendisine başvurmuş. Ama bugün o isimlerin kimler olduğunu söylemiyor.

Kaynak:Biyografi.info

James Bedford için yapılan aramalar

James Bedford, James Bedford biyografi, James Bedford hayatı, James Bedford özgeçmişi, James Bedford hakkında, James Bedford doğum yeri, James Bedford fotoğraf, James Bedford video, James Bedford resim, James Bedford kimdir?, James Bedford kaç yaşında?, James Bedford nereli, James Bedford memleketi