FB TW PIN NWS
BioRank 7775

Jack Kilby

Doğum tarihi : 08.Kasım.1923 Ölüm tarihi : 20.Haziran.2005
Jack Kilby kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Mucit, Mühendis
Jack Kilby doğum yeri : Jefferson City, Missouri, ABD
Ölüm yeri : Dallas, Teksas, ABD

Jack Kilby Biyografisi

Nobel Fizik Ödülü sahibi ABD'li elektrik mühendisi, bilim adamı ve mucit. Mikrocip, Hesap makinesi ve termal yazıcıyı icat etmiştir.

Jack Kilby, 8 Kasım 1923 yılında ABD'de Missouri eyaletinin Jefferson City şehrinde doğmuştur. İllinois Üniversitesi'nden Elektrik, elektronik mühendisi olarak mezun oldu. Babası enerji şirketleri mühendisi Hubert Kilby idi. Jack okuldayken en sevdiği ders Amerikan Tarihi idi. 14 yaşındayken bir fırtınanın devirdiği elektrik tellerinden ötürü elektrikler kesildiğinde, bunun duyurusunu babasının amatör radyoculuk ile uğraşan bir arkadaşının evinde yapmıştı. Sonrasında aletin içini açarak daha güçlü bir hale getirmek için çaba harcadı. Bu olayın ardından amatör radyoculuk, Kilby’nin tutkusu haline geldi. Dönemin yaygın teknolojisi olan radyo, birçok mucit gibi çocukluğunda onun da ilgisini çekti.

Liseden mezun olduktan sonra elektrik mühendisi olmak istedi. Ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT'e başvurdu, ancak giriş sınavını geçemedi. Sınavı geçmek için 500 puana ihtiyacı vardı ve 497 yaptı. Bir röportaj sırasında bir kez yanlış olduğunu düşündüğü cebir problemlerini bile hatırladığını söyledi.

Jack Kilby, Illinois Üniversitesi'ne kaydoldu. Daha sonra Wisconsin Üniversitesi'nden elektrik mühendisliği yüksek lisans derecesi aldı.

Üniversiteden mezun olmadan 2. Dünya Savaşı sırasında askere gitti ve Hindistan'da Burma'da radyo vericileriyle ilgili telsizci olarak görevlendirildi. Orduda görev yaparken tarla telsizlerinin ağır ve hantal olduğunu gördü, bu yüzden Kalküta'ya gitti ve gerekli malzemeleri aldı. Radyo parçalarını kullandılar ve kullandıkları radyolardan daha kolay ve daha güvenilir olan daha küçük, daha hafif bir telsiz yaptılar.

Savaştan sonra elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu. Wisconsin Üniversitesi’nde tamamladığı yüksek lisansın ardından ABD, Wisconsin'de bir şehir olan Milwaukee’de küçük bir şirket olan Centralab’da işe başladı. 1958 yılında “Texas Instruments” şirketinde çalışmak için Teksas’da Dallas’a taşındı. Texas Instruments şirketinde çalışmaya başladığı ilk yıl yarı iletken malzemeden ilk entegre devre olan küçük bir transistör yapmayı başardı. Zamanla daha ufak çipler, mikroçipler ortaya çıkacak ve elektronik aletlerin boyutlarında devrimsel bir küçülme yaşanacaktı. Bilim insanı Jack Kilby, bu buluşuyla 2000 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Aynı zamanlarda Kalifornya'daki Fairchild Semiconductor Corporation şirketinde çalışan Robert Noyce de benzer bir fikir ortaya attı. Hem Kilby hem de Noyce, entegre devre’nin ortak mucitleri olarak kabul edilir. Kilby ve Noyce tarafından icat edilen yeni ürüne mikroçip deniyordu. "Mikro" kelimesi çok küçük anlamına gelir.

Bir devredeki dirençler, kondansatörler ve transistörler gibi elektronik bileşenlerin ayrı ayrı hazırlanarak bağlanmaları yerine, tek bir yarıiletken yüzey üzerinden bağlanmaları fikrinin üzerinde çalışan Kilby, bir kondansatör, bir transistör ve üç direnci aynı çip üzerinde birleştirdi. Bu buluşunu flip flop, çoklu vibratör ve faz kaydırmalı osilatör devreleriyle sınayan Jack Kilby, böylelikle ilk mikroçip prototipini geliştirmiş oldu.

Entegre devresini neredeyse Kilby’yle eşzamanlı olarak geliştiren Robert Noyce patent davasını kaybetti ama ortağı Gordon E. Moore ile günümüzde Silikon Vadisi’nin devleri arasında yer alan Intel’i kurdu.

Kilby ve Texas Instruments, bu minyatür elektronik devre için 1959 yılı Şubat ayında patent başvurusunda bulundu. Fakat başka bir yerde başka bir mühendis de aynı amaç uğruna çalışıyordu. Intel’in kurucularından birisi olan, “Silikon Vadisi Başkanı” lakaplı Robert Noyce da Fairchild Semiconductor isimli şirketlerinde, “düzlemsel entegre devre” dedikleri bir mikroçip üretmişlerdi. Onlar da 1959 yılı Temmuz ayında patent başvurularını yaptılar. Uzun bir hukuk mücadelesi sonunda mahkeme, Jack Kilby’nin mikroçipin buluşçusu olduğuna hükmetti. Noyce’un avantajlı olduğu taraf ise, kendi geliştirdiği prototipin seri üretiminin daha kolay olmasıydı. Kilby’nin geliştirdiği ilk mikroçip bir ataşın yarısı boyutundaydı, üzerinde bir kondansatör, bir transistör ve üç direnç yer alıyordu. Bugünkü teknoloji ise bu büyüklüğe 100 milyonun üzerinde transistör sığdırmayı mümkün kılıyor. Bugünkü mikroçipler yüzlerce yenilikle inanılmaz ölçüde geliştirildi.

Bu buluş bilgisayarın gelişiminde devrim yarattı. 1940'larda inşa edilen ilk bilgisayar 30 tondan daha ağırdı, bir spor salonunun büyüklüğündeydi ve bir milyon dolara mal oldu.

1940'larda inşa edilen ilk bilgisayar.

Mikroçiplerin kullanımı dünyayı değiştirdi. 1962'de Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) rehberlik sistemlerinin beyni oldu. Apollo uzay aracında kullanıldı. El hesap makineleri, işitme cihazları, kişisel bilgisayar, dijital kol saatleri, baskı makineleri ve uzay yolculuğunda kullanıldı. Mikrodalga fırınlarda, iletişim uydularında, video oyunlarında, arabalarda, mağaza tarayıcılarında, cep telefonlarında, saatlerde ve TV'lerde de kullanıldı.

Katıhal fiziğindeki ilerlemeler; mikroçiplerin ve transistörlerin boylarını ufalttıkça ufalttı. Bir bilgisayarın yapabileceği neredeyse her özelliğe sahip akıllı telefonlar da bu sayede üretildi.

Jack Kilby, Texas Instruments’de çalışırken ceket cebine sığacak kadar küçük olan el tipi hesap makinesini de icat etti.

1970 yılında Jack Kilby Ulusal Bilim Madalyası aldı. On yıl sonra 1980'de Thomas Alva Edison, Henry Ford ve Wright Kardeşler gibi onurlarla onur paylaşan Ulusal Mucitler Onur Listesi'ne girdi.

Texas Instruments mühendisi olan ve aynı zamanda el hesap makinesi ve termal yazıcının da mucidi olarak bilinen Jack Kilby, 2000 yılında, tümleşik devre buluşuyla Nobel Fizik Ödülünü kazandı.

Her zaman mütevazı bir insan olan Jack Kilby, İsveç’de Nobel Fizik Ödülünün verildiği törende bir konuşma yapması istendiğinde "Teşekkür ederim" dedi. Daha konuşması istendiğinde, "Çok teşekkür ederim" dedi. Kızı, kısa ve uzun bir konuşma yaptığını söyledi.

1970 yılında Jack Kilby Texas Instruments şirketinden ayrıldı ve serbest meslek sahibi bir mucit ve danışman oldu. Buluşları hakkında 60'tan fazla patent aldı. Texas Instruments’den ayrıldıktan sonra güneş enerjisi üretiminde araştırma yapmaya başladı. 1978-1984 yılları arasında College Station'daki Texas A&M Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği profesörü olarak görev yaptı.

60 civarında patente sahip olan Jack Kilby, Illinois Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi, Texas A&M Üniversitesi gibi birçok üniversite ile yakın temas içinde oldu.

Jack Kilby, 1958 yılında çalışmaya başladığı, merkezi Dallas'ta bulunan ABD'nin en büyük teknoloji firmalarından olan ve genellikle yarı iletken sanayisi, bilgisayar yan sanayisi, hesap makinesi, mikrodenetleyiciler ve işlemciler alanında üretim yapan Texas Instruments'den 1970 yılında ayrıldıktan sonra 1983 yılında emekli oldu.

Jack Kilby, Barbara Annegers Kilby ile evli idi. 2 kızı vardır. Eşi 1982 yılında vefat etti.

Jack Kilby, 20 Haziran 2005 tarihinde Dallas, Teksas, ABD’de 82 yaşında ölmüştür.

Jack Kilby’nin ölümünden sonra ailesi, Jack Kilby’nin dünyanın teknoloji ve mühendislik alanında en zengin koleksiyonu olan - ilk dijital saatler, ilk taşınabilir hesap makineleri, ilk transistörler, ilk mikroçipler, ilk cep telefonlarına ait dökümanlar ve örneklerini - Güney Metodist Üniversitesi'de (Southern Methodist University) kurulu DeGolyer Kütüphanesine bağışladı.

Kaynak:Biyografi.info

Jack Kilby için yapılan aramalar

Jack Kilby, Jack Kilby biyografi, Jack Kilby hayatı, Jack Kilby özgeçmişi, Jack Kilby hakkında, Jack Kilby doğum yeri, Jack Kilby fotoğraf, Jack Kilby video, Jack Kilby resim, Jack Kilby kimdir?, Jack Kilby kaç yaşında?, Jack Kilby nereli, Jack Kilby memleketi