FB TW PIN NWS
BioRank 6558

İsmet Yılmaz

Doğum tarihi : 10.Aralık.1961
İsmet Yılmaz kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
İsmet Yılmaz doğum yeri : Gürün, Sivas

İsmet Yılmaz Biyografisi

İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961 tarihinde Sivas, Gürün’de doğmuştur. Annesinin adı Turunç, babasının adı İbrahim Yılmaz’dır. Kardeşi Adnan Yılmaz da valilik yapmıştır. Sırasıyla Tacettin, Adnan, İsmet, Gülizar ve Leman olmak üzere 5 kardeşlerdir.
İlkokulu Gürün Cumhuriyet İlkokulunda, Ortaokulunda Gürün Ortaokulunda okudu. Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde okudu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Yüksek Okulu Makina bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Ardından da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni de okuyarak 1987 yılında mezun oldu. 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında Master yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim dalında, Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansını tamamladı. İki ayrı Yüksek Lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında doktorasını tamamladı.

20 yıl kamuda ve özel şirketlerde Denizcilik sektöründe Mühendis ve Müşavir Avukat olarak çalıştı. 2002 yılından 2007 yılına kadar Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar olarak görev yaptı.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevi yaptı.

22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi ;Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114′üncü maddesi uyarınca bağımsız olarak Ulaştırma Bakanı oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine 1 Kasım 2007 tarihinde atandı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sivas'tan AK Parti Milletvekili olarak seçildi. 07 Temmuz 2011 tarihinde 61′inci Hükümette Millî Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

İsmet Yılmaz, evli ve 3 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde tekrar AK Parti Sivas Milletvekili olarak seçildi. AK Parti tarafından aday olarak gösterilen İsmet Yılmaz, 30 Haziran 2015 ve 1 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılan TBMM Başkanı seçimlerinde 4. turda başkan olarak seçildi.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Sivas milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile İsmet Yılmaz Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirildi.

Kaynak:Biyografi.info

İsmet Yılmaz hakkında haberler

Tüm İsmet Yılmaz haberleri

İsmet Yılmaz için yapılan aramalar

İsmet Yılmaz, İsmet Yılmaz biyografi, İsmet Yılmaz hayatı, İsmet Yılmaz özgeçmişi, İsmet Yılmaz hakkında, İsmet Yılmaz doğum yeri, İsmet Yılmaz fotoğraf, İsmet Yılmaz video, İsmet Yılmaz resim, İsmet Yılmaz kimdir?, İsmet Yılmaz kaç yaşında?, İsmet Yılmaz nereli, İsmet Yılmaz memleketi