FB TW PIN NWS
BioRank 3993

İrfan Sayar

Doğum tarihi : ??.??.1951
İrfan Sayar kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Karikatürist
İrfan Sayar doğum yeri : Manisa

İrfan Sayar Biyografisi

Yarattığı Porof. Zihni Sinir karakteriyle tanınan teknoloji tutkunu bir karikatürist ve tasarımcıdır.

İrfan Sayar, 1951 yılında Manisa’da doğmuştur. Çocukken, çiftçi olan anne ve babasıyla köye gittiğinde, şehirden götüremediği oyuncaklarının yerine köyde çamur, ahşap gibi malzemeler kullanarak kendi oyuncaklarını üretmeye başladı. Bir süre sonra gerçek oyuncaklardan kendi yaptıklarından aldığı keyfi almadığını fark etti. İşte bir yaratıcılık öyküsü bu biçimde başladı. Manisa Lisesi'nden mezun oldu.

İrfan Sayar, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Sahne ve Görüntü Sanatları İhtisas atölyesinden mezun oldu. Akademinin ikinci sınıfındayken Oğuz Aral’la tanıştı. 5 Ocak 1975 tarihinde Gırgır dergisinde profesyonel olarak karikatür çizmeye başladı. 30 Ocak 1977 tarihinde ilk defa Porof Zihni Sinir tipini çizerek yaratmış oldu.

İrfan Sayar, Gırgır dergisinden ayrılan Hasan Kaçan, Engin Gönültaş, Behiç Pek, Latif Demirci, Sarkis Paçacı gibi çizerler ile kurdukları Mikrop dergisinin ilk sayısını 23 Mart 1978 tarihinde çıkardılar. Mikrop dergisi 5 Temmuz 1979 tarihinde kapanınca birçok çizeri ise tekrar Gırgır dergisine geri döndü.

İrfan Sayar, 1989 yılında Hıbır dergisi yönetiminde bulundu.

Sarkis Paçacı ve Ergün Gündüz ile birlikte Hayal Mahsulleri Ofisi adıyla bir şirket kurup RR Resimli Roman dergisini çıkardı. Karikatür-heykel çalışmalarında bulundu. Sonra yine arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı HBR Maymun dergisi kurucu ve yöneticisi olarak çalıştı. 100 orijinal karikatürden oluşan bir sergi açtı.

Arnavutköy’deki atölyesinde procelerin 3 boyutlularını üretmeye başladı. www.zihnisinir.com sitesini yayına açtı. Vizontele filminin başkarakterinin bisikleti, atölyesi ve çeşitli elektronik ve mekanik aletlerini hazırladı.

Çeşitli reklam filmlerine özel efektler ve çizgi filmler yaptı. "Porof. Zihni Sinir - Proceler" kitabı TÜBİTAK Popüler Bilim kitapları serisinden yayınlandı.

Arnavutköy’deki atölyesini Taksim'de Lamartin caddesine taşıdı. 2008'in sonlarına doğru ise Cihangir'e taşıdı. Atölye, ofis ve showroom’u olan yeni yerinde çalışmalarına devam ediyor.

4 yıl boyunca TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde Porof. Zihni Sinir köşesinde çizdi.

İrfan Sayar psikiyatrist Dr. Gökben Hızlı Sayar ile evlidir, iki çocuğu vardır.

İlköğretim müfredatına “teknoloji tasarımı” dersi koyulduğunda, Sayar öğretmenleri eğitti. Çizgileri, ders kitaplarına girdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Enformatik Bölümünde Öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Kitapları :
1989 - Karikatürü Nasıl Çiziyoruz
1995 - Zihni Sinir, 4M yayınları, HBR Maymun Mizah kitapları Dizisi
2002 - Porof Zihni Sinir Proceler
Porof Zihni Sinir Proceler Külliyatı 8 kitaplık dizi,
2007 - Taşıtlar ve Trafik Sorunları ile İlgili Proceler
2007 - Ev Eşyaları ve Giyim Kuşam ile İlgili Proceler
2007 - Yazlık ve Kışlık Proceler
2008 - Eğitim, Kültür, Sanat ve İletişim Proceleri
2009 - Alet, Edevat, Askerlik ve Silah Proceler
2010 - Spor, Sağlık, Yemek, İçmek Proceleri


Kaynak:Biyografi.info

İrfan Sayar kitapları

 • Mandala Boyama Kitabı Mandala Boyama Kitabı

  Yarın tarihi : 2014-07-15


  Yayınevi : DETAY YAYINCILIK


  Çocuk Kitapları » Okul Öncesi » Boyama
  Eğitim » Çocuk Eğitimi

 • Zihni Sinir Zihni Sinir

  Yarın tarihi :


  Yayınevi : DÖRT M YAYINLARI


  Eğlence-Mizah » Genel

 • Porof. Zihni Sinir Proceler Porof. Zihni Sinir Proceler

  Yarın tarihi : 2013-01-01


  Yayınevi : TÜBİTAK YAYINLARI


  Bilim-Mühendislik » Popüler Bilim

Tüm İrfan Sayar kitapları

İrfan Sayar için yapılan aramalar

İrfan Sayar, İrfan Sayar biyografi, İrfan Sayar hayatı, İrfan Sayar özgeçmişi, İrfan Sayar hakkında, İrfan Sayar doğum yeri, İrfan Sayar fotoğraf, İrfan Sayar video, İrfan Sayar resim, İrfan Sayar kimdir?, İrfan Sayar kaç yaşında?, İrfan Sayar nereli, İrfan Sayar memleketi