FB TW PIN NWS
BioRank 2176

İlyas İlbey

Doğum tarihi : ??.??.1951
İlyas İlbey kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
İlyas İlbey doğum yeri : Çaybaşı köyü, Araç ilçesi, Kastamonu

İlyas İlbey Biyografisi

İlyas İlbey özellikle İnce İnce Yasemince isimli komedi ve mizah programında Yasemin Yalçın'la karşılıklı oynadığı "Kakılmış ve İtilmiş" skeçlerinde tanındı.

İlyas İlbey, 1951 yılında Kastamonu’da doğmuştur. Asıl adı İlyas Namazcı’dır. Babası İzmit'te pastacılığa başlayınca bu şehirde büyüdü. İlkokul ve ortaokulu, 1979 yılına kadar İzmit'te okudu. İlkokul sıralarında tiyatroyla tanıştı. Handa iki Çocuk oyununda hancı rolüyle ilk tiyatro deneyimini yaşadı. Daha sonra öğretmen lisesinde okudu. Öğretmen lisesinde iken birçok oyunda rol aldı.

İstanbul Belediye Konservatuvarı tiyatro bölümünde sanat öğrenimini sürdürdü. Yıldız Kenter, Müşfik Kenter’in öğrencisi oldu. Konservatuvarda okurken Enis Fosforoğlu ve Kenter Tiyatrosunda sahneye çıktı. Yıldız Kenter, Müşfik Kenter ile arasındaki sürtüşme üzerine üçüncü sınıfta iken konservatuvardan ayrıldı. Daha sonra sınavla Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarına kabul edilerek, öğrenimini tamamladı.

Sonradan eşi olan Yasemin Yalçın’la birlikte Bakırköy Belediye Tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı. 1991 yılında bu tiyatrodan ayrılan İlyas İlbey, 10 Mayıs 1991 tarihinde “Yasemin Yalçın Tiyatrosu”nu eşi Yasemin Yalçın'le birlikte kurdu. 1991-1995 yılları arasında önemli oyunlarla perdelerini açtılar.

Yılmaz Erdoğan ile aralarındaki anlaşmazlık üzerine tiyatrolarını kapatıp TV dizilerine yöneldiler. Senarist Gani Müjde ile başladıkları” ince ince Yasemince” programı çok beğenildi.

İlyas İlbey özellikle İnce İnce Yasemince isimli komedi ve mizah programında Yasemin Yalçın'la karşılıklı oynadığı "Kakılmış ve İtilmiş" skeçlerinde tanındı. Yasemin Yalçın, kocası tarafından sürekli dayak yiyen “Kakılmış” karakteriyle aile içi şiddete dikkat çekti.

Yasemin Yalçın - İlyas İlbey çifti tiyatro dışında at çiftliğiyle meşgul oluyor. Türkiye Jokey Kulübü üyesi olan İlyas İlbey’in Silivri’de bulunan At Çiftliği’nde profesyonel yarışlarda sürekli derece kazanan 50-60 kadar İngiliz ve Arap yarış atları vardır.

İlyas İlbey, tiyatro oyuncusu Yasemin Yalçın ile evlidir. Eda (d.1998) adında bir kız çocukları vardır. Yasemin Yalçın’ın ilk eşinden hamile iken boşandığı kızı Eylül (d.1986) 20 yaşında iken İlbey soyadını almıştır.

2014 yılında yapımcısı ve senaristi Birol Güven olan ve yönetmenliğini Müfit Can Saçıntı’nın yaptığı "Mandıra Filozofu" adlı sinema filminde Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin, Begüm Öner, Ayda Aksel, Eser Eyüboğlu, Hakan Bulut, Kemal Kuruçay, Gülnihal Demir ile birlikte rol alırken Eşekli Adam karakterini canlandırdı.

Hikayesini İlyas İlbey’in yazıp Atilla Atalay ve Can Barslan tarafından senaryolaştırılan, çekimleri Kastamonu ili Araç ilçesi Çaybaşı köyünde yapılan, yapımcılığını Yasemin Yalçın’ın yaptığı müziklerini Mazlum Çimen’in hazırladığı, yönetmenliğini İlyas İlbey ile Gülbin Aydın’ın yaptığı “Manda Yuvası” filminde Aşur karakterini İlyas İlbey canlandırırken diğer oyuncular; Eylem Şenkal, Mazlum Çimen, Cahit Berkay, Yasemin Yalçın, Seray Sever, Kemal Kuruçay, Kadir Çöpdemir, Ferdi Akarnur, Orhan Bıyıklı gibi oyuncular paylaşırken birçok da yerel halktan oyuncular olmuştur.

1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP'den Kastamonu milletvekili aday adayı oldu.

14 Aralık 2016 tarihinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı ve açık kalp ameliyatı oldu.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2014 - Mihrap Yerinde (TV Dizisi)
2014 - Manda Yuvası (Sinema Filmi) 2014
2002 - Sana Bayılıyorum (TV Dizisi)

Yapımcı :
1997 - Yasemince (TV Dizisi)

Oyuncu :
2014 - Mandıra Filozofu (Eşekli Adam) (Sinema Filmi)
2014 - Manda Yuvası (Aşur) (Sinema Filmi)
2010 - Çocuklar Duymasın 1. Sezon (Konuk Oyuncu ) (TV Dizisi)
2010 - Yasemince (İtilmiş) (TV Dizisi)
2000 - Yasemince 2000 (İtilmiş) (TV Dizisi)
1997 - Yasemince (İtilmiş/Tosuncan) (TV Dizisi)
1994 - İnce İnce Yasemince (İtilmiş) (TV Dizisi)
1993 - Haşlama Taşlama (İtilmiş) (TV Dizisi)
1992 - Mahallenin Muhtarları (Konuk Oyuncu ) (TV Dizisi) (Bölüm)
1976 - Öyle Olsun (Kaya ) (Sinema Filmi)

Eser :
2014 - Manda Yuvası (Sinema Filmi)

Yapım Ekibi:
2010 - Yasemince (Proje Tasarım) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

İlyas İlbey hakkında haberler

Tüm İlyas İlbey haberleri

İlyas İlbey videoları

Tüm İlyas İlbey videoları

İlyas İlbey için yapılan aramalar

İlyas İlbey, İlyas İlbey biyografi, İlyas İlbey hayatı, İlyas İlbey özgeçmişi, İlyas İlbey hakkında, İlyas İlbey doğum yeri, İlyas İlbey fotoğraf, İlyas İlbey video, İlyas İlbey resim, İlyas İlbey kimdir?, İlyas İlbey kaç yaşında?, İlyas İlbey nereli, İlyas İlbey memleketi