FB TW PIN NWS
BioRank 2175

İlhan Cavcav

Doğum tarihi : 04.Ekim.1935 Ölüm tarihi : 22.Ocak.2017
İlhan Cavcav kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : İş adamı
İlhan Cavcav doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : Ankara

İlhan Cavcav Biyografisi

İlhan Cavcav, 4 Ekim 1935 tarihinde Ankara Hamamönü'nde doğmuştur. Babası Haşim Bey, 1927 yılında Priştine'den Türkiye'ye ailesi ile göç etmiş, Yozgat, Bursa, Adana Dörtyol’a ve en sonunda da 3 yıl sonra 1930 yılında Ankara'ya yerleşip fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır. O zamanlarda ekmek yerine ‘‘bazlama’’ üretilirken Cavcav ailesinin işlettiği fırında ilk ekmek üretimi gerçekleştirilir ve Ankaralılar ekmek ile tanışır. Babası Haşim Bey 1942 yılında Mamak’da “Boğaziçi Un Fabrikası’’nı kurar.
Annesinin adı Lütfiye Hanımdır. İlhan Cavcav’ın çocukluğu Mamak'ın Boğaziçi Mahallesi'nde geçti. İlkokulu Ankara 10. Yıl İlkokulu'nda, ortaokulu da Ankara Atatürk Lisesi'nde okudu. 15 yaşında ortaokul bittikten sonra eğitimine son verip, aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı.

İlhan Cavcav, gençliğinde Mamak Maskespor, PTT ve Bahçeli Gençlik'te de 1950’li yıllara kadar futbol oynadı. Son takımının ilk maçında, söz konusu karşılaşmanın eski takımıyla yapılmasından dolayı kadroya alınmadığını öğrenince futbolu bırakmaya karar verdi.

1962 yılında, aile şirketinden ayrılarak tek başına ticaret hayatına atıldı. Babasının İskitler’deki zahire dükkânını devralır. 1970 yılına kadar burada ticaretini sürdüren İlhan Cavcav aynı dönemde Polatlı Un Fabrikasını da çalıştırmaya başlar. 1967 yılında Ankara’da Konya asfaltı üstündeki Ankara Un Sanayi'nin bulunduğu arsayı satın alarak halen başında olduğu un fabrikasını kurdu. Bunun sayesinde Ankara'nın büyük sanayicileri arasına girdi. Ayrıca entegre sentetik çuval fabrikası, Ankara İnşaat A.Ş. ve Katkı Gıda adında ekmek katkı maddeleri üretimi gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır.

1975 yılında Hacettepe futbol kulübünün başkanı oldu. 1977 yılında Gençlerbirliği yönetim kuruluna girerek 1978'de kulüp başkanı oldu. Başkan olduktan sonra takımı 3. Lig'den Süper Lig'e kadar yükselmesini sağlamıştır.

İlhan Cavcav'ın çok ucuza aldığı genç ve yetenekli futbolcuları diğer kulüplere büyük rakamlarla satma politikası kulübün bütçesini oluşturmuş, kasasını doldurmuş ve Gençlerbirliği'ni hiç kimseye borcu olmayan bir kulüp haline getirmiştir.

İlhan Cavcav, Dizi ve tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu'nun amcasıdır.

İlhan Cavcav'ın hayatı 2012 yılının başında Alper Tunga Özdemir yönetmenliğinde belgesel film yapılmıştır.

İlhan Cavcav, Nazan Cavcav ile evlidir. Önder Cavcav ve Murat Cavcav adında iki oğlu vardır.

Solunum yetmezliği ve yüksek tansiyon nedeniyle uzun zamandır tedavi gören İlhan Cavcav, 20 Ocak 2017 tarihinde dengesini kaybederek düştü ve cankurtaranla Ankara Güven Hastanesi'ne getirildi ve acil serviste yoğun bakıma alındı. Ardından, kolu ve kafasını çarpan İlhan Cavcav beyindeki ödemi dağıtmak için ameliyat edildi.

22 Ocak 2017 tarihinde Ankara Güven Hastanesi'nde 82 yaşında vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

İlhan Cavcav hakkında haberler

Tüm İlhan Cavcav haberleri

İlhan Cavcav için yapılan aramalar

İlhan Cavcav, İlhan Cavcav biyografi, İlhan Cavcav hayatı, İlhan Cavcav özgeçmişi, İlhan Cavcav hakkında, İlhan Cavcav doğum yeri, İlhan Cavcav fotoğraf, İlhan Cavcav video, İlhan Cavcav resim, İlhan Cavcav kimdir?, İlhan Cavcav kaç yaşında?, İlhan Cavcav nereli, İlhan Cavcav memleketi