FB TW PIN NWS
BioRank 6209

III. Alaaddin Keykubad

Doğum tarihi : - Ölüm tarihi : ??.??.1303
III. Alaaddin Keykubad kaç yaşında öldü : -
Kilo & Boy :
Burcu :
III. Alaaddin Keykubad doğum yeri : Konya
Ölüm yeri : İsfahan

III. Alaaddin Keykubad Biyografisi

19. Anadolu Selçuklu Devleti sultanıdır. 1298-1301 yılları arasında hükümdarlık yaptı.

III. Alaaddin Keykubad, 14. Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II. İzzeddin Keykavus’un torunudur. Babasının adı Şehzade Feramürz’dur. Hayatının 697 (1298) yılından önceki dönemi hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Sultan II. Gıyaseddin Mesud’un bir ayaklanmaya katıldığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılması üzerine Moğol hanı Gazan Han onun yerine yeğeni III. Alaaddin Keykubad’ı 1298 yılında Anadolu Selçuklu Devleti tahtına çıkardı.

III. Alaaddin Keykubad, Moğol hanedanından bir prensesle evlendi. Moğolların kontrolünde olan Anadolu topraklarının tüm idaresini III. Alaaddin Keykubad’a verdiler. Fakat Anadolu’daki Moğol baskısı giderek arttı. Tebriz’den gönderilen memurlar, devlet hazinesini ve halkı soyuyorlardı. Bir süre sonra Selçuklu sultanı ve devlet adamları da aynı yola başvurup halka zulme varan davranışlarda bulununca, durum adaletiyle tanınan ve Anadolu’daki Moğol askerlerinin komutanı olan Abışga Noyan’a bildirildi o da bu yakınmaları Gazan Han’a iletti. Bunun üzerine Gazan Han, Alaattin Keykubat’ın bütün yetkilerini geri aldı. Çok kötü bir idare sergileyen III. Alaaddin Keykubad Moğol noyanları gibi halktan paralar topladı. Sivas, Malatya, Divriği ve diğer yerlerde yaptığı zulüm ve haksızlıklar Moğollar’ı bile rahatsız ettiğinden tahttan indirilip yerine II. Gıyaseddin Mesud 19 Mayıs 1303 tarihinde Anadolu Selçuklu Devleti tahtına çıkarıldı

Daha sonra Sivas’ta bulunan III. Alaaddin Keykubad, İsfahan’a çağırıldı ve 1301 yılında yargılanıp idama mahkûm edildiyse de Moğol prensesi olan karısının yardımıyla ölümden kurtuldu ve İsfahan’da oturmasına karar verildi, ölümüne kadar burada yaşadı.

III. Alaaddin Keykubad, 1303 yılında İsfahan’da ölmüştür. III. Alaaddin Keykubad, yanında görevli bulunanlardan birine ağır sözler söylediği için o kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Büyük Selçuklu Devleti sultanlarının İsfahan’daki türbesine gömüldü.

III. Alaaddin Keykubad, Osman Gazi'ye, yaptığı fetihlerden dolayı Beylik unvanı verdi. 1291 yılında Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi'ye verdi.

Kaynak:Biyografi.info

III. Alaaddin Keykubad için yapılan aramalar

III. Alaaddin Keykubad, III. Alaaddin Keykubad biyografi, III. Alaaddin Keykubad hayatı, III. Alaaddin Keykubad özgeçmişi, III. Alaaddin Keykubad hakkında, III. Alaaddin Keykubad doğum yeri, III. Alaaddin Keykubad fotoğraf, III. Alaaddin Keykubad video, III. Alaaddin Keykubad resim, III. Alaaddin Keykubad kimdir?, III. Alaaddin Keykubad kaç yaşında?, III. Alaaddin Keykubad nereli, III. Alaaddin Keykubad memleketi