FB TW PIN NWS
BioRank 7340

İhsan Özkes

Doğum tarihi : 01.Ağustos.1957
İhsan Özkes kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
İhsan Özkes doğum yeri : Çorum

İhsan Özkes Biyografisi

İhsan Özkes, 1 Ağustos 1957 tarihinde Çorum’da doğmuştur. Babasının adı İhsan, annesinin adı Ayşe'dir. 1976 yılında Ankara İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Bir müddet Çorum Alaca İlçe merkezinde İmam-Hatip olarak görev yaptı.
İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü Tefsir Hadis Bölümünden 1981 yılında mezun oldu.

1981 yılında Sinop Gerze’ye İlçe Müftüsü olarak atandı. 1982 yılında Balıkesir’de Ordu donatım okulunda başladığı yedek subaylık, Elazığ’da Asteğmen olarak vatani görevini yaparak bitirdi. Daha sonra 1983-1985 yıllarında Yozgat Sorgun Müftülüğü görevlerini yürüttü. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İlmi araştırmalar yapmak üzere 1985-1987 yılları arasında iki yıl süreyle Mısır'a gönderildi. 1987 yılında Bolu Akçakoca Müftüsü oldu.

Bu dönemde Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İİlahiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis Anabilim Dalında yaptı.

Yüksek öğrenimi esnasında Beyoğlu’nda Kuran Kursu öğreticiliği yaptı. Ve yine aynı dönemde Haseki Eğitim Merkezi İhtisas Kursuna katıldı.

İstanbul Merkez Vaizi iken, 1992 yılında Üsküdar Müftüsü olarak atandı.

1999 yılı seçimlerinde DSP Üsküdar Belediye Başkanlığına aday olduğu için görevinden ayrıldı. Seçilemeyince Şile Müftülüğüne atanarak göreve geri döndü.

1999 yılı ekim ayında da Beyoğlu Müftülüğü'ne atandı. 2002 yılı seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili aday adaylığı için görevinden tekrar ayrıldı. Yine seçilemeyince 2002 yılı Aralık ayında Adana Yüreğir Müftüsü olarak göreve geri döndü. 2003 yılında emekli oldu.

2004 Yerel Seçimlerinde CHP Üsküdar Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

2010 yılında CHP İstanbul Kurultay Delegesi seçildi. Aynı sene CHP 33'üncü Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi üyesi seçildi. Aralık 2010'da ise CHP 15'inci Olağanüstü Kurultayı'nda tekar Parti Meclisi üyesi olarak seçildi.

2011 Genel Seçimleri'ne CHP’den İstanbul Birinci Bölge Milletvekili olarak seçildi. 30 Mart 2014 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar Belediye Başkan Adayı oldu.

İhsan Özkes, halen TBMM 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve İslam Konferansı Örgütü Parlemento Birliği Türk Grubu Üyesidir.

24. Dönemde İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu üyesi oldu.

Çok iyi düzeyde Arapça ve orta düzeyde Fransızca bilen İhsan Özkes, evlidir ve 5 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu ve tekrar milletvekili seçildi. Ancak 21 Temmuz 2015 tarihinde CHP'den istifa ederek bağımsız oldu.

Yayınlanmış Kitapları :
- Riyaz-üs Salihin Terceme ve Şerhi
- Peygamberimiz Döneminde Kadınlar
- Oruç, Mübarek Geceler ve Bayramlar
- İnanç Sömürüsü İslam'a ve Uygarlığa Büyük Engeldir
- Siyasallaştırılan Din, Dinleştirilen Siyaset
- Daraltılan Din, Tartılan İman
- Emevi Siyaseti - Dinin Saltanata Dönüşmesi


Kaynak:Biyografi.info

İhsan Özkes kitapları

Tüm İhsan Özkes kitapları

İhsan Özkes için yapılan aramalar

İhsan Özkes, İhsan Özkes biyografi, İhsan Özkes hayatı, İhsan Özkes özgeçmişi, İhsan Özkes hakkında, İhsan Özkes doğum yeri, İhsan Özkes fotoğraf, İhsan Özkes video, İhsan Özkes resim, İhsan Özkes kimdir?, İhsan Özkes kaç yaşında?, İhsan Özkes nereli, İhsan Özkes memleketi