FB TW PIN NWS
BioRank 4754

Walter Gropius

Doğum tarihi : 18.Mayıs.1883 Ölüm tarihi : 05.Temmuz.1969
Walter Gropius kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Mimar
Walter Gropius doğum yeri : Berlin, Almanya
Ölüm yeri : Boston, Massachusetts, ABD

Walter Gropius Biyografisi

Bauhaus Ekolü Walter Gropius'un Weimar kentinde Güzel sanatlar akademisi ve Uygulamalı Güzel sanatlar Okulu'nu birleştirerek 1919 yılında kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger gibi sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.

Walter Gropius, 18 Mayıs 1883 tarihinde Berlin, Almanya’da bir mimarın oğlu olarak doğmuştur. 1903–1904 yıllarında Münih'teki teknik enstitüde, 1905-1907 yıllarında Berlin-Charlottenburg'da mimarlık okudu. Kısa bir süre 1904 yılında Berlin'de bir mimarlık bürosunda çalıştı.

Bir yıl boyunca İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Danimarka’yı dolaştı ve 1907'de Berlin'deki ünlü mimar ve endütriyel tasarımcı Peter Behrens’in yanında mimarlık ofisinde çalışmaya başladı. Burada ileride modern mimariye büyük iz bırakacak iki kişiyle beraber çalışmış: Le Corbusier ve Mies Van der Rohe. 1910 yılında kendi çalışmalarına başladı. İlk büyük eserlerinden biri, 1913 yılında inşa edilen bir ayakkabı fabrikasıydı.

Modernizmi adapte eden ilk isim olan Walter Gropius, Adolf Meyer ile birlikte çizimini yaptıkları Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaletindeki Alfeld şehrindeki ayakkabı kalıbı fabrikası (Fagus Fabrikası) erken modern mimarinin önemli bir örneğidir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda Batı Cephesinde bir süvari subayı olarak görev aldı, yaralandı ve cesareti için Demir Haç aldı. Almanya’nın yenilgisinin ardından ülkesine döndü. Walter Gropius, radikal tasarımcı ve mimarlardan oluşan bir gruba katıldı.

Bauhaus Ekolü Walter Gropius'un Weimar kentinde Güzel sanatlar akademisi ve Uygulamalı Güzel sanatlar Okulu'nu birleştirerek 1919 yılında kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger gibi sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.

1928 yılına kadar Bauhaus’da yönetimin başında olmuştur. Bundan sonra 1933 yılına kadar Avrupa’nın en ilerici ve etkin tasarım okulu Bauhaus’ta çalışmıştır.

Walter Gropius, 1933 yılında Nazi Almanyası zamanında Bauhaus'un kapatılması üzerine 1934 yılında yurtdışına İngiltere’ye göç etmiş ve çalışmalarına yurtdışında devam etmiştir. İngiltere'de Cambridge, 1937 yılından sonra da ABD’nin Massachusetts eyaletinde Boston’un banliyösü Lincoln’de yaşamaya başlamıştır. Daha sonra 1944 yılında ABD vatandaşlığına geçmiştir. Burada kendisi için yeni bir ev tasarladı. 1938 yılında tamamlanan ev, geleneksel New England tasarım anlayışı ile modern tekniklerin ve sanayi ürünlerinin birlikte kullanılması ile tasarlandı. ABD’deki ilk modernist yapılardan biriydi. Gropius Evi, 2000 yılında New England eyaleti tarafından yüksek öneme sahip tarihi bir eser olarak kabul edildi ve günümüzde Bauhaus ile ilgili Almanya dışında bulunan materyallerin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor.

1937 yılından itibaren de Harvard üniversitesi mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1952 yılında emekli olana kadar çalıştı.

1945 yılında 62 yaşına geldiğinde Harvard üniversitesinden öğrencileri 8 genç ABD’li mimarla birlikte T.A.C’i (The Architects Collaborative) kurdu.

1963 yılında günümüzde MetLife olarak bilinen Pan AM Binası’nı tasarladı. Bina, Manthattan’ın orta kısmında Grand Central Terminali’nin üzerinde yükselen gökdelendi. Cam-çelik kontrüksiyon tarzı ve minimal dizaynı, dünya çapında inşa edilen gökdelenler üzerinde büyük etki yarattı.

Evlilikleri :
1.eşi: Alma Mahler (e. 1915–1920). Tek çocukları olan Alma Manon, 1935'te öldü.
2.eşi: Ise Frank (e. 1923–1969)

Walter Gropius, 5 Temmuz 1969 tarihinde Boston, Massachusetts, ABD’de 86 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Walter Gropius için yapılan aramalar

Walter Gropius, Walter Gropius biyografi, Walter Gropius hayatı, Walter Gropius özgeçmişi, Walter Gropius hakkında, Walter Gropius doğum yeri, Walter Gropius fotoğraf, Walter Gropius video, Walter Gropius resim, Walter Gropius kimdir?, Walter Gropius kaç yaşında?, Walter Gropius nereli, Walter Gropius memleketi