FB TW PIN NWS

Bauhaus Ekolü

Bauhaus Ekolü

Mimari bir akım olduğu kadar, endüstriyel bir tasarım, kent planlama gibi konularda bir atılım olmakla birlikte sanatın tüm dallarını etkileyen Bauhaus Ekolü ünlü Alman Mimar Walter Gropius'un Weimar kentinde Güzel sanatlar akademisi ve Uygulamalı Güzel sanatlar Okulu'nu birleştirerek 1919 yılında kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı.


Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger gibi sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.


Mimari, endüstri, resim ve tiyatro sanatı da bu ekolün yeniden incelendiği sanat alanları oldu. Sanat ve tekniğin birbirine yabancı olmaktan çok birbirini tamamlayan iki öge olması gerektiğini öne süren Bauhaus tasarım anlayışı, bir nesnenin yalnızca yapıldığı amaca en uygun olarak tasarlanmasını, böylelikle güzelliğin bu nesneye kendiliğinden geleceğini savunmaktadır.


Birçok konuda atak deneyler yapan Bauhaus'un Sahne deneylerini inceleyen Önder Paker, Bauhaus ekolünün duygu ve teatral bildiri alanında sahne deneylerinin önemine dikkat çekmiştir.