FB TW PIN NWS
BioRank 7618

İdris Baluken

Doğum tarihi : 02.Temmuz.1976
İdris Baluken kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
İdris Baluken doğum yeri : Bingöl

İdris Baluken Biyografisi

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976 tarihinde Bingöl’de doğmuştur. Baba adı Mehmet Sait, anne adı Hacere'dir. 1992 yılında Bingöl Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı.
Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır şubelerinde yönetici olarak görev yaptı. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademik çalışmaya katıldı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan TBMM 24. dönem milletvekilleri seçimlerinde BDP’den Bingöl Milletvekili seçildi. İdris Baluken, 22 Temmuz 2012 – 28 Nisan 2014 tarihleri arasında Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 11 Temmuz 2014 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi kapatılarak yerine kurulan Halkların Demokratik Partisi'ne katılmıştır. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı. 23 Haziran 2015 tarihine kadar HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinden Diyarbakır milletvekilleri seçildi. 23 Haziran 2015–17 Kasım 2015 arasında görev yaptı.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. Dönem milletvekilleri seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinden Diyarbakır milletvekilleri seçildi. 17 Kasım 2015 günü göreve başladı.

Çok iyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce bilen İdris Baluken, Evrim Baluken ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

İdris Baluken, hakkındaki; suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini,Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak nedeniyle açılan terör soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili ve HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, getirildiği Bingöl'de adliyeye sevk edildi. 4 Kasım 2016 tarihinde Bingöl’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

29 Kasım 2016 tarihinde Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca İdris Baluken hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 30 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinin de görülen ilk duruşmasında tahliye edilmesine karar verilerek serbest bırakıldı. Mahkeme tahliye kararına, karartılacak delil olmaması, milletvekili olması ve Anayasa Mahkemesi'nin daha önce tutuklu vekillere ilişkin kararını gerekçe gösterdi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan ve 30 Ocak 2017'de tahliye edilen Baluken, yapılan itiraz ile 21 Şubat 2017'de yeniden tutuklanmıştı. Baluken'in 47 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyordu. 4 Ocak 2018 tarihinde İdris Baluken, "Terör örgütü üyeliği" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından tutuklu yargılandığı davadan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İdris Baluken, 6 yıl 5 ay 1 gün tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi'nden 5 Nisan 2023 tarihinde tahliye edildi.

Kaynak:Biyografi.info

İdris Baluken hakkında haberler

Tüm İdris Baluken haberleri

İdris Baluken için yapılan aramalar

İdris Baluken, İdris Baluken biyografi, İdris Baluken hayatı, İdris Baluken özgeçmişi, İdris Baluken hakkında, İdris Baluken doğum yeri, İdris Baluken fotoğraf, İdris Baluken video, İdris Baluken resim, İdris Baluken kimdir?, İdris Baluken kaç yaşında?, İdris Baluken nereli, İdris Baluken memleketi