FB TW PIN NWS
BioRank 1934

İbrahim Saraçoğlu

Doğum tarihi : 11.Nisan.1949
İbrahim Saraçoğlu kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Mühendis
İbrahim Saraçoğlu doğum yeri : Mersin

İbrahim Saraçoğlu Biyografisi

Bitkisel tedavileriyle dünya çapında tanınan, Türk kimya profesörüdür. İbrahim Saraçoğlu, prostat ve Hepatit hastalıklarının tedavisi için geliştirdiği doğal bitki içerikli alternatif tedavi kürleri ile dünyada bir ilke imza atmıştır.
İbrahim Adnan Saraçoğlu, 11 Nisan 1949 tarihinde Mersin’de doğmuştur. Aslen Safranbolu'ludur. Babasının adı Mehmet’dir. Mersin İleri İlkokulu’nda, İstanbul Avusturya Lisesi ve Mersin Akdeniz Koleji’nde okudu.

1973 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisinde Kimya Mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra,1982 yılında yüksek lisans ve doktora çalışmasını Avusturya Graz Teknik Üniversitesi’nde Fizikokimya Kürsüsü’nde mastır ve doktora yaptı.

1987 yılında Doçent, 1994 yılında Profesör oldu.

1983-1986 yıllarında Graz Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji ve Mikrobiyoloji Kürsüsünde asistan, 1985-1986 yıllarında Çukurova Üniversitesi, 1987-1994 yıllarında Avusturya Karl Franzes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve 1995-1999 yılları arasında da Viyana Teknik Üniversitesi’nde profesör olarak öğretim görevlisi; 1987-1993 yılları arasında AVL Araştırma Merkezi’nde araştırmacı ve yönetici olarak çalıştı.

Saraçoğlu, profesör olduktan sonra doğal bitki özlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ve hastalıkların tedavisinde doğal bitki kürlerinin kullanımı üzerine çalışmalar yapmıştır. Prostatit ve prostat büyümesinin tedavisi için brokolinin kür şeklinde kullanımı üzerine çalışmalar yapan Saraçoğlu, bu çalışmaları ile dünya çapında adından söz ettirmiştir. Ayrıca yine dünyada ilk defa olmak üzere Lavanta bitkisinin Hepatit B ve Hepatit C rahatsızlıkları üzerindeki etkilerini de ortaya çıkaran İbrahim Saraçoğlu, dünya bilim çevrelerinin tanıdığı ve her çalışmasını yakından takip ettiği bir isim haline gelmiştir.

Buluşlarıyla 100’ün üzerinde patent aldı. Çalıştığı araştırma konularında bilimsel makale yazdı. 1999 yılında televizyonda ilk kez brokoli kürünü açıkladı. 2001 yılında Türkiye’ye yerleşerek fitoterapi alanında çalışmaya başladı. Bitkilerdeki Sağlık Mucizesi, Bitkisel Sağlık Rehberi, Tıbbi Bitkiler Rehberi, Bitkisel Kürler Rehberi ve Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Sağlık Rehberi kitaplarını yazdı.

Mart 2010 yılında Ankara'da dünyanın 3. büyük Tohum Gen Bankasının açılmasına ve yine aynı yıl Haziran/2010 da Türkiye'nin ilk Resmi Tıbbi Bitkiler Araştırma Laboratuarının açılmasında etkin görev aldı.

Marmara Üniversitesi Biyomühendislik Anabilim dalında ve İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Gıda Kimyası, Bitki Kimyası ve İleri Bitki Kimyası dersleri verdi.

Saraçoğlu'nun geliştirdiği, önleyici ve koruyucu doğal bitkisel kürler uluslar arası yayınlanmış birçok kitapta kaynak olarak gösterilmekte ve yurt dışı üniversiteler prof saraçoğlu'nun geliştirmiş olduğu kürleri araştırmalarına almaktadırlar.

İbrahim Saraçoğlu, evli olduğu Arzu Acay’dan 1995 yılında boşandı. İki çocuğu vardır.

27 Ocak 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı.

9 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kuruluna üye olarak atandı.Kaynak:Biyografi.info

İbrahim Saraçoğlu hakkında haberler

Tüm İbrahim Saraçoğlu haberleri

İbrahim Saraçoğlu için yapılan aramalar

İbrahim Saraçoğlu, İbrahim Saraçoğlu biyografi, İbrahim Saraçoğlu hayatı, İbrahim Saraçoğlu özgeçmişi, İbrahim Saraçoğlu hakkında, İbrahim Saraçoğlu doğum yeri, İbrahim Saraçoğlu fotoğraf, İbrahim Saraçoğlu video, İbrahim Saraçoğlu resim, İbrahim Saraçoğlu kimdir?, İbrahim Saraçoğlu kaç yaşında?, İbrahim Saraçoğlu nereli, İbrahim Saraçoğlu memleketi