FB TW PIN NWS
BioRank 2076

İbrahim Cevahir

Doğum tarihi : ??.??.1938 Ölüm tarihi : 22.Eylül.2015
İbrahim Cevahir kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
İbrahim Cevahir doğum yeri : Çaykara, Trabzon
Ölüm yeri :

İbrahim Cevahir Biyografisi

Şişli-Mecidiyeköy arasında yer alan, Avrupa'nın 2. büyük, dünyanın ise 8. en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin sahibidir. Ekim 2005'de açılan Cevahir Alışveriş Merkezinin şu anki sahibi Kuveytlilere ait İngiliz şirketi St. Martins Property'dir.
İbrahim Cevahir, 1938 yılında Trabzon Çaykara’da Ulucami Köyü’nde (eski adı Zeno) doğmuştur. Dursun Efendi’nin ve Ayşe Hanım’ın oğludur. Çocukluğundan itibaren, ailesine destek olmak için çalışmaya başladı. 13 Şubat 1948 Perşembe günü, Güneysu vapuruyla 5 günde Trabzon’dan İstanbul'a geldi ve amcasıyla birlikte Babaeski’ye gitti. Burada bakırcı ve kalaycı çırağı olarak 6 ay çalıştı.

Daha sonra 1953 yılında kardeşi Reşad ile beraber İstanbul Karaköy’de işçilere ve küçük esnafa yönelik çalışan dört masalı bir lokanta açtı. Aşçıya yardım etti, patatesleri soyardı, bulaşıkları yıkardı. Esnaf tarafından yemekleri çok beğenildi. 1956 yılın da Karaköy Kemeraltı caddesinde başlayan kamulaştırma faaliyetleri işlerinin bozulmasına neden oldu. Lokantayı kapatmak zorunda kaldı.

1959 yılında askerken Ankara’da inşaat taşeronluğu yaptı. 1959 yılında Ankara’da yaptığı askerlikten sonra bata çıka çeşitli denemelerden sonra 1961'den 1962'ye girerken bir belge alarak müteahhit oldu. Afyon Sultandağı İçme Suyu ve binalarıyla başlayarak bu işe devam etti.

Zamanında okula gidemediği için dışarıdan imtihanlarına girerek ilk ve ortaokulu bitirebildi ama son sınıfa kadar gelebilmesine rağmen 1971 yılında başlayan Libya’daki işleri dolayısıyla bunu devam ettiremedi, lise diploması alamadı. Libya’daki projeleri bitirdikten sonra, Libya’da iş tamamlayan ilk Türk müteahhit oldu.

Daha sonra kardeşleri Mehmet ve Reşad ile birlikte İstanbul’da Cevahir Şirketler Grubu’nu kurdu.

1975 yılında Libya’da çalışırken 3500 kişi olan şirket kadrosu, 1978 yılında Suudi Arabistan’da alınan işlerden sonra 8 bin kişiye çıktı.

Yurtdışında ve yurtiçinde çok önemli yatırımları gerçekleştiren İbrahim Cevahir, Türkiye’de turizme de el attı. İstanbul’da yaptırdığı birçok otelden sonra, 2002 Mayıs’ında 323 yataklı, biri 5 bin, diğeri 3 bin kapasiteli 21 kongre salonu ile 4000 kişilik bir balo salonu bulunan ve Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olan İstanbul Grand Cevahir Hotel’i açtı.

Ekim 2005 yılında Şişli-Mecidiyeköy arasında yer alan, Avrupa'nın 2. büyük, dünyanın ise 8. en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezini yaptı. İBB ve Cevahir Holding'in yüzde 50-50 ortaklığıyla hayata geçirilen ve 2005'te kapılarını açan Cevahir AVM'de İBB hisseleri 2006'da 421 milyon dolara St. Martins'e satılmıştı. Kuveyt Devleti Emeklilik Fonu yatırımlarını da yöneten St Martins, 2007'de Cevahir'e ait hisseleri de satın alarak toplam 840 milyon dolara AVM'nin tek sahibi oldu. Cevahir'in yönetimini ise İngiliz şirket Pradera üstlendi. 6 katta, 230 mağazayla hizmet veren ve 358 bin metrekare kapalı alanı olan Cevahir AVM'de 11 bin metrekarelik Atlantis Eğlence Merkezi de yer alıyor.

İbrahim Cevahir, 1955 yılında onyedi yaşında CHP’ye girdi. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. İsmet İnönü ile yakın ilişkilerde bulundu. Erdal İnönü’yle beraber SODEP’i kurdu. Bir süre sonra CHP’den ayrıldı ve ANAP’a geçti. 1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2. Bölgeden iki defa milletvekili adayı oldu ve siyasi faaliyetlerini 2002 yılından itibaren de Ak Parti içerisinde devam ettirdi.

Ünlü işadamı 22 Eylül 2015 tarihinde 77 yaşında geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti.

İbrahim Cevahir'in 3 oğlu 3 kızı vardır. Oğlu Ender Cevahir genç yaşında vefat etmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

İbrahim Cevahir için yapılan aramalar

İbrahim Cevahir, İbrahim Cevahir biyografi, İbrahim Cevahir hayatı, İbrahim Cevahir özgeçmişi, İbrahim Cevahir hakkında, İbrahim Cevahir doğum yeri, İbrahim Cevahir fotoğraf, İbrahim Cevahir video, İbrahim Cevahir resim, İbrahim Cevahir kimdir?, İbrahim Cevahir kaç yaşında?, İbrahim Cevahir nereli, İbrahim Cevahir memleketi