FB TW PIN NWS
BioRank 3972

I. Katerina

Doğum tarihi : 15.Nisan.1684 Ölüm tarihi : 17.Mayıs.1727
I. Katerina kaç yaşında öldü : 43
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek :
I. Katerina doğum yeri : Malbork, Polonya
Ölüm yeri :

I. Katerina Biyografisi

Çariçe I. Katerina, Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa ile görüştüğü ileri sürülmektedir.

I. Katerina, 15 Nisan 1684 tarihinde Polonya’nın Malbork bölgesinde köylü ailesinin kızı olarak doğmuştur. Doğduğu zamanki ismi Marta Elena Skavronska idi. Üç yaşında öksüz kaldı ve Lüterci papaz Johann Ernst Glück tarafından büyütüldü.

Ruslar, 1700 yılında İsveç ile yaptıkları savaşlar sırasında Katerina'yı esir aldılar ve kimsesiz köylü kızı, Çar Petro'nun danışmanlarından birinin hizmetçiliğini yapmaya başladı. Görevi, danışmanın konağında çamaşırcılıktı. Katerina, bu arada efendisinin konağına sık sık gelen Çar'ın gönlünü çelmeyi başardı, 1703'te Çar'dan bir çocuk dünyaya getirdi ve 1705'te Ortodoks dinine geçti ve Ekaterina Aleksiyevna adını aldı.

I. Katerina, 1712 yılında Rus çarı I. Petro ile evlendi. 1703’te Çardan bir çocuk dünyaya getirdikten sonra Ortodoks olup adını değiştirmişti. I. Katerina ve Petro’nun bu evlilikten 11 çocuğu dünyaya geldi ancak içlerinden sadece Anna ve Yelizaveta adlı iki kızı yaşadı. Yelizaveta daha sonra Rusya'nın çariçesi oldu. Eşi I. Petro’nun 8 Şubat 1725 tarihindeki ölümüne kadar evli kaldılar.

I. Katerina'nın 1710-1711 yılları arasında Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Prut Savaşı sırasında barışı sağlamak bizzat Osmanlı sadrazamı Baltacı Mehmet Paşa'yla müzakerelere katıldığı ileri sürülmektedir. Ancak Prut Savaşı'nı en ince ayrıntılarıyla anlatan iki tarafa ait ruznamelerden hiçbiri I. Katerina ile Baltacı'nın buluşmalarından bahsetmiyor.

Sayıca üstün olan Osmanlı ordusunun Rus ordusunun etrafını sardığı sırada I. Petro çaresiz umutlarla bu kuşatmadan çıkışın yollarını arıyordu. Osmanlı ordusu ise sabırsızlıkla son taarruz emrini beklemekteydi. Karısı Katerina Osmanlı'ya teslim olarak bir barış teklifinde bulunmayı önerdi. Baltacı Mehmet Paşa tarihteki yenilgileri göz önüne getirerek hiçbir riske girmemek adına Rusya'nın barış teklifini kabul etti.

Prut savaşından sonra 1712 Şubat'ında Çar ile resmen evlendi.

I. Katerina, 1714 yılında taç giydi. I. Petro’nun 8 Şubat 1725 tarihinde vâris bırakmadan ölmesi üzerine de asillerin muhalefetine rağmen saray muhafızlarının ve bazı askerlerin desteğiyle "Çariçe" ilân edildi.

Devlet işlerini kocasının daha önce belirlemiş olduğu altı kişilik bir danışmanlar heyetine bırakan I. Katerina, dış politikada İngiltere, Fransa ve Prusya'nın oluşturduğu Hannover Birliği'ne karşı Avusturya ile İspanya'nın tarafını tuttu.

I. Katerina, 17 Mayıs 1727 tarihinde Tsarskoye Selo, Puşkin, Rusya’da 43 yaşında tüberküloz hastalığından ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

I. Katerina için yapılan aramalar

I. Katerina, I. Katerina biyografi, I. Katerina hayatı, I. Katerina özgeçmişi, I. Katerina hakkında, I. Katerina doğum yeri, I. Katerina fotoğraf, I. Katerina video, I. Katerina resim, I. Katerina kimdir?, I. Katerina kaç yaşında?, I. Katerina nereli, I. Katerina memleketi