FB TW PIN NWS
BioRank 8975

Hüseyin Hüsnü Çakır

Doğum tarihi : ??.??.1892 Ölüm tarihi : 10.Ağustos.1963
Hüseyin Hüsnü Çakır kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yönetici, Bakan
Hüseyin Hüsnü Çakır doğum yeri : Hopa
Ölüm yeri :

Hüseyin Hüsnü Çakır Biyografisi

İki defa Milli Savunma Bakanı olarak görev yapmış olan siyasetçi.
1892'de Hopa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da yaptı. Temmuz 1913'te Mülkiyeyi bitirdi. Aynı yıl Maliye Nezareti Varidat Umum Müdürlüğü 4'üncü Sınıf Katipliği ile memurluğa başladı.

1915'te Divan-ı Muhasebat Murakıp Muavinliği, 1918'de Trabzon Mektubî Kalemi İkinci Mümeyyizliği görevinde bulundu. 1919-1923 yıllarında Tirebolu, Giresun, Yusufeli, Bayburt İlçe Kaymakamlıkları yaptı. Oltu ve Ardahan Mutasarrıf Vekilliği, Mülkiye Müfettişliği görevini üstlendi. Gaziantep ve Ordu'da Valilik yaptı. 1926'da Şeker İnhisarı Teftiş Heyeti Reisi olarak göreve başladı 1930'da Müdür Muavinliği ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Tütün İnhisarında Maliye Baş Murakıplığı yaptı. 1932'de İnhisarlar Genel Müdürlüğüne yükseltildi. Bu görevdeyken V. Dönemde İzmir'den milletvekili seçildi.

VI, VII ve VIII. Dönemlerde de İzmir Milletvekili seçildi. 28 Aralık 1938'de II. BAYAR Hükümetinde İktisat Bakanlığına getirildi. 31 Temmuz 1941 tarihine kadar I. ve II. SAYDAM Hükümetlerinde de aynı görevini korudu. 10 Haziran 1948'de II. SAKA Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. GÜNALTAY Hükümetinde de aynı görevini korudu.

10 Ağustos 1963'te İstanbul'da vefat etti, Rumelihisarı Âşiyan Mezarlığında toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Hüsnü Çakır için yapılan aramalar

Hüseyin Hüsnü Çakır, Hüseyin Hüsnü Çakır biyografi, Hüseyin Hüsnü Çakır hayatı, Hüseyin Hüsnü Çakır özgeçmişi, Hüseyin Hüsnü Çakır hakkında, Hüseyin Hüsnü Çakır doğum yeri, Hüseyin Hüsnü Çakır fotoğraf, Hüseyin Hüsnü Çakır video, Hüseyin Hüsnü Çakır resim, Hüseyin Hüsnü Çakır kimdir?, Hüseyin Hüsnü Çakır kaç yaşında?, Hüseyin Hüsnü Çakır nereli, Hüseyin Hüsnü Çakır memleketi