FB TW PIN NWS
BioRank 5843

Necdet Özel

Doğum tarihi : ??.??.1950
Necdet Özel kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker
Necdet Özel doğum yeri : Ankara

Necdet Özel Biyografisi

Eski Genelkurmay Başkanı, Sebahattin Işık Koşaner'in emekliliğini istemesini takiben, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmış, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta kademesi 3 gün süren 2011 yılı Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, asaleten Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştır.
Necdet Özel, 1950 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. 1969 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1970 yılında Piyade Okulu’ndan mezun oldu.

1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Plan ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı ve 9. Piyade Tümen 17. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1995 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Özel, 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Özel, 1999 yılında tümgeneralliğe terfi etti ve 39. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2003 yılında korgeneralliğe terfi eden Özel, 7. Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi eden Özel, Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı.

9 Ağustos 2010 tarihinde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısı sonucunda Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanan Özel, 2011 Ağustos'unda Genel Kurmay Başkanlığı görevine başlamıştır.

Evli ve bir çocuk babası olan Özel’in yabancı dili İngilizce'dir.

Necdet Özel, görevini 18 Ağustos 2015 tarihinde yeni Genelkurmay Başkanı olan Hulusi Akar’a devretti. 30 Ağustos 2015 tarihinde emekliye ayrıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Necdet Özel hakkında haberler

  • Genelkurmay'dan MHP'ye tepki 24 Şubat 2015 Genelkurmay'dan MHP'ye tepki

    Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik 'Özel Paşa'n...

Tüm Necdet Özel haberleri

Necdet Özel için yapılan aramalar

Necdet Özel, Necdet Özel biyografi, Necdet Özel hayatı, Necdet Özel özgeçmişi, Necdet Özel hakkında, Necdet Özel doğum yeri, Necdet Özel fotoğraf, Necdet Özel video, Necdet Özel resim, Necdet Özel kimdir?, Necdet Özel kaç yaşında?, Necdet Özel nereli, Necdet Özel memleketi