FB TW PIN NWS
BioRank 7356

Hilal Kaplan

Doğum tarihi : 15.Ağustos.1982
Hilal Kaplan kaç yaşında : 42
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Hilal Kaplan doğum yeri : İstanbul

Hilal Kaplan Biyografisi

Hilal Kaplan, 15 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Çankırılıdır, anne- babası 1970’lerde İstanbul’a taşınmıştır. Liseyi Anadolu lisesinde okudu. Ardından Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde 2006 yılında yüksek lisans yapmaya başladı. “Türkiye’nin ‘Ölmeyen’ Babası üzerine: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası” isimli yüksek lisans tezini tamamlayıp mezun oldu. Psikolog olarak çeşitli yerlerde görev yaptı.
Öğrenimi devam ederken hem okulunda hem de sivil toplum örgütlerinde siyasi faaliyetlerde bulundu.

2008’in Şubat ayında başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılması arifesinde yayınlanan pek çok bildirinin açtığı tartışma ortamına Hilal Kaplan da iki başörtülü arkadaşı ile “Söz konusu özgürlükse hiçbir şey teferruat değildir: Biz henüz özgür olmadık” başlığı ile yayınlanan manifesto niteliğinde bir metinle dahil oldu.

Hâlen pek çok sivil toplum inisiyatifinde gönüllü olarak çalışıyor, gelen talepler doğrultusunda çeşitli kuruluş ve derneklerde ders veriyor. Yeni Şafak gazetesinde yazarlık yaptı. Daha sonra Taraf Gazetesi’nde yazarlık yaptı.

TVNET'te yayınlanan siyasi içerikli Muhalif isimli programı hazırlayıp sundu. A Haber'de Zeynep Bayramoğlu'nun yönettiği Her Yöne 80 Dakika adlı tartışma programında yorumculuk yaptı.

Hilal Kaplan, 2007 yılında Sosyolog ve Taraf Gazetesi yazarı Suheyb Öğüt ile evlendi. Temmuz 2022 ayında boşandı.

Mart 202 tarihinde Milat Gazetesi yazarı Tevfik Emre Sarı ile evlendi.

Hilal Kaplan, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Hilal Kaplan 2013 yılında Türk Bayrağı'nın adı Devlet Bayrağı olarak değişsin sözüyle en çok tartışılan isimlerden oldu. Türk Bayrağı yerine, Türkiye Bayrağı demeyi daha uygun bulduğumu belirttim.'' dedi.

Yazdığı Kitapları :
Henüz Özgür Olmadık (yazarlar: Havva Yılmaz, Hilal Kaplan, Neslihan Akbulut)
Türkiye'nin Ölmeyen Babası: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası


Kaynak:Biyografi.info

Hilal Kaplan kitapları

Tüm Hilal Kaplan kitapları

Hilal Kaplan için yapılan aramalar

Hilal Kaplan, Hilal Kaplan biyografi, Hilal Kaplan hayatı, Hilal Kaplan özgeçmişi, Hilal Kaplan hakkında, Hilal Kaplan doğum yeri, Hilal Kaplan fotoğraf, Hilal Kaplan video, Hilal Kaplan resim, Hilal Kaplan kimdir?, Hilal Kaplan kaç yaşında?, Hilal Kaplan nereli, Hilal Kaplan memleketi